Wanda

Memoriał Henryka Żyto (Gdańsk)

Karol Żupiński

Karol Żupiński (fot. Patryk Kowalski)

We wrześniu mija sześć miesięcy od śmierci Henryka Żyto, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii gdańskiego żużla. Już 30 września na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędzie się pierwszy Memoriał poświęcony pamięci żużlowca, który w ciągu 15 lat startów w czerwono-biało-niebieskich barwach zdobył 1682 punkty.

Zawody oficjalnie zakończą sezon żużlowy 2018 w Gdańsku.

Henryk Żyto zmarł 7 marca bieżącego roku w wieku 82 lat. Wybitny żużlowiec na świat przyszedł w Lesznie, a żużlową karierę rozpoczął w wieku 17 lat w barwach miejscowej Unii. Swój największy sukces osiągnął w 1961 roku, kiedy zdobył tytuł drugiego Indywidualnego wicemistrza Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później na krajowej arenie nie znalazł już pogromcy i zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

W 1965 roku postanowił zmienić barwy klubowe i przeniósł się do Gdańska. Nikt nie mógł przypuszczać, że ten 29-letni wówczas żużlowiec jeszcze przez 15 lat będzie cieszyć swą jazdą kibiców GKS Wybrzeże. Wraz z kolegami z drużyny dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo Polski, a w 1972 roku zajął 4 miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju. Oficjalne pożegnanie p. Henryka z torem żużlowym nastąpiło w czerwcu 1981 roku. Po zakończeniu rekordowo długiej kariery na torze, ale także już wcześniej, bo w 1969 roku. p. Henryk pracował z drużyną i w szkółce młodzieżowej jako instruktor i trener. Jako jedyny z gdańskich żużlowców odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Barwy gdańskiego klubu reprezentował również jego syn, Piotr.

Dziś po sześciu miesiącach od śmierci p. Henryka Zarząd GKŻ Wybrzeże postanowił zorganizować pierwszy Memoriał poświęcony jego pamięci. – Henryk Żyto to wybitna postać w historii gdańskiego sportu żużlowego. Organizacją turnieju memoriałowego chcemy upamiętnić tego niskiego wzrostem, ale wielkiego duchem zawodnika. Mamy nadzieję i przekonanie, że ten turniej wejdzie na stałe do kalendarza gdańskiego żużla i rokrocznie będzie kończyć sezon żużlowy w Gdańsku – powiedział Prezes Zarządu GKŻ Wybrzeże, Tadeusz Zdunek.

Memoriał Henryka Żyto odbędzie się w niedzielę 30 września o godzinie 14:30. Obecnie trwa finalizacja rozmów dotyczących obsady turnieju, którą będziemy poznawać w nadchodzących dniach. – Na zakończenie tego pechowego sezonu chcemy dać jeszcze naszym kibicom ostatnie żużlowe emocje przed długą zimową przerwą. Wierzymy, że zaproszeni zawodnicy zagwarantują ciekawe widowisko – zakończył Tadeusz Zdunek.

Cena biletu na Memoriał Henryka Żyto wyniesie 15 zł. Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 7 wejdą na zawody bezpłatnie.

Obsada
1. Mikkel Bech (Dania)
2. Jonas Jeppesen (Dania)
3. Krystian Pieszczek (Polska)
4. Norbert Kościuch (Polska)
5. Mikkel Michelsen (Dania)
6. Artur Czaja (Polska)
7. Maksymilian Bogdanowicz (Polska)
8. Andriej Kudriaszow (Rosja)
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
16. 
17. 
18. 


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.2071 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl