REKLAMAeWinner Banner

Unia Kolejarz i długo, długo nic. Zobacz ranking par juniorskich 2. Ligi Żużlowej

Wiktor Trofimow

Wiktor Trofimow (fot. Karolina Schmidt)

Redakcja speedwaynews.pl podsumowuje dokonania młodzieżowców w sezonie 2018. Przygotowaliśmy ranking pokazujący, jak radziły sobie formacje juniorskie poszczególnych zespołów. Na pierwszy ogień idzie 2. Liga Żużlowa.

Zasady rankingu są proste – zsumowaliśmy liczbę punktów (wraz z bonusami) oraz biegów wszystkich młodzieżowców poszczególnych drużyn, a następnie z otrzymanych wartości wyliczyliśmy średnią biegopunktową. Do notowania nie są jednak liczeni żużlowcy startujący wyłącznie jako „goście” – tj. Bartosz Smektała, Dominik Kubera w Rawiczu oraz Przemysław Liszka w Krośnie. Nie zostały także wliczone mecze barażowe TŻ Ostrovii z Polonią Piła.

VII. OK Kolejarz Opole:
Jarosław Krzywosz – 25 biegów, 21 punktów (z bonusami) – średnia 0,840
Adrian Bialk – 16 biegów, 10 punktów – średnia 0,625
Kamil Kamiński – 14 biegów, 8 punktów – średnia 0,571
Adrian Woźniak – 16 biegów, 7 punktów – średnia 0,438
Marcin Kościelski – 4 biegi, 1 punkt – średnia 0,250
Mateusz Pacek – 12 biegów, 2 punkty – średnia 0,167
Łącznie: 87 biegów, 49 punktów – średnia 0,563

Trener Piotr Żyto długo szukał optymalnej pary juniorskiej dla swojej drużyny i ostatecznie jej nie znalazł. Aż sześciu młodzieżowców broniło barw opolskiego klubu w tegorocznych spotkaniach ligowych. Żaden z nich nie został sklasyfikowany i żadnemu z nich nie udało się nawet zbliżyć do średniej wynoszącej 1 punkt na bieg. Najbliżej jednego i drugiego celu był Jarosław Krzywosz, który wziął udział w ośmiu z czternastu spotkań. Jeżeli OK Kolejarz chce w przyszłym roku powalczyć o coś więcej, niż czwarte miejsce w lidze, działacze powinni intensywnie zastanowić się nad lepszym zestawem juniorów. Albo większym zaufaniem do tych, których już mają.

VI. KSM Krosno:
Kamil Kiełbasa – 51 biegów, 45 punktów – średnia 0,882
Krystian Stefanów – 25 biegów, 7 punktów – średnia 0,280
Konrad Stec – 9 biegów, 0 punktów – średnia 0,000
Daniel Bajor – 1 bieg, 0 punktów – średnia 0,000
Łącznie: 86 biegów, 52 punkty – średnia 0,605

Przedostatnie miejsce dla najsłabszej drużyny w ligowej tabeli. W większości wypadków kibice „Wilków” mogli liczyć na punkty tylko jednego młodzieżowca. 17-letni Kamil Kiełbasa w kilku sytuacjach zdołał pokazać, że drzemie w nim pewien potencjał, ale jego doświadczenie nie jest jeszcze wystarczająco duże, by gwarantować stabilną formę. Natomiast jego koledzy z drużyny regularnie podróżowali daleko z tyłu. Krośnianie nieco roztrwonili swoją średnią podczas meczu w Poznaniu. Wówczas w składzie KSM-u znalazło się aż czterech juniorów, którzy w piętnastu startach zdobyli… trzy punkty i dwa bonusy. W zasadzie słowo „starty” jest tu nieco na wyrost, bowiem właśnie przeciw PSŻ-owi swój jedyny bieg w sezonie „zaliczył” Daniel Bajor. Wychowanek Włókniarza Częstochowa nie wyjechał na tor i został wykluczony za przekroczenie czasu dwóch minut…

V. Polonia Bydgoszcz:
Tomasz Orwat – 48 biegów, 49 puntów – średnia 1,021
Mateusz Jagła – 27 biegów, 11 punktów – średnia 0,407
Łącznie: 75 biegów, 60 punktów – średnia 0,800

Dwóch 19-letnich wychowanków przejeździło w Polonii cały sezon, pozostawiając po sobie diametralnie różne wrażenie. Tomasz Orwat miewał wyścigi i mecze bardzo dobre, a do tego dorzucił kilka niezłych występów w zawodach młodzieżowych, jak chociażby triumf w klasyfikacji generalnej Nice Cupu. Wszystko to mimo ograniczeń wynikających z niewielkiego budżetu bydgoskiego klubu. Wcale nie jest powiedziane, że Orwata nie wyciągnie jakiś klub z wyższej klasy rozgrywkowej, który zaoferuje mu lepsze możliwości rozwoju. Natomiast Mateusz Jagła rozwija się bardzo powoli i na jego punkty menadżer (a obecnie już prezes) Jerzy Kanclerz mógł liczyć raczej rzadko…

IV. Iveston PSŻ Poznań:
Marek Lutowicz – 25 biegów, 27 punktów – średnia 1,080
Kevin Fajfer – 40 biegów, 40 punktów – średnia 1,000
Mateusz Adamczewski – 15 biegów, 5 punktów – średnia 0,333
Jakub Osyczka – 10 biegów, 1 punkt – średnia 0,100
Łącznie: 90 biegów, 73 punkty – średnia 0,811

Poznańska juniorka przeszła bardzo długą drogę. Sezon „Skorpiony” rozpoczynały z duetem Kevin Fajfer-Mateusz Adamczewski. Pierwszy z nich sezon rozpoczął nieco gorzej, niż oczekiwano. Prawdziwym dramatem była jednak dyspozycja drugiego, który nie dowoził do mety absolutnie żadnych punktów. Wypożyczono więc Jakuba Osyczkę, ale ten nie okazał się o wiele lepszy. Dość powiedzieć, że pierwsze punkty innego młodzieżowca, niż Kevin Fajfer, to jedno oczko Osyczki po wykluczeniu Marcela Studzińskiego w meczu… ósmej kolejki, 13 maja! Znacznie lepszym rozwiązaniem okazało się dopiero przywołanie z żużlowej otchłani Marka Lutowicza. 20-latek z czasem stał się liderem poznańskiej formacji młodzieżowej. Trener Tomasz Bajerski mógł być naprawdę zadowolony dopiero po dwóch ostatnich spotaniach – z Krosnem (gdy trójka juniorów PSŻ-u zdobyła z bonusami łącznie 24 punkty) i Opolem (gdy duet Lutowicz-Fajfer dość sensacyjnie wygrał… 15. bieg). Dopiero pod koniec sierpnia w Poznaniu mogli powiedzieć, że znowu mają niezły duet młodzieżowców, ale czy uda się go zachować na przyszły rok?

III. MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.:
Kamil Nowacki – 57 biegów, 69 punktów – średnia 1,211
Marcel Studziński – 49 biegów, 36 punktów – średnia 0,735
Łącznie: 106 biegów, 105 punktów – średnia 0,991

Choć Nowacki i Studziński to wychowankowie Stali Gorzów, to kibice w Ostrowie Wielkopolskim zdążyli już się do nich przywiązać. Obaj bardzo często stanowili parę juniorską biało-czerwonych już w sezonie 2017, a rok 2018 z wyjątkiem jednego meczu barażowego należał tylko i wyłącznie do nich. Za rok może się to jednak zmienić, gdyż egzamin na licencję „Ż” zdał utalentowany wychowanek Ostrovii, Sebastian Szostak. Wydaje się, że ofiarą jego obecności prędzej zostanie Marcel Studziński. Kamil Nowacki był bowiem czwartym najlepszym spośród sklasyfikowanych juniorów 2. Ligi Żużlowej. Na pocieszenie dla dotychczasowych juniorów ostrowskiego klubu, Szostak będzie mógł startować w lidze dopiero w samej końcówce sezonu 2019.

II. Stal Rzeszów:
Arkadiusz Potoniec – 57 biegów, 82 punkty – średnia 1,439
Michał Curzytek – 27 biegów, 26 punktów – średnia 0,963
Mateusz Rząsa – 9 biegów, 5 punktów – średnia 0,556
Aureliusz Bieliński – 19 biegów, 5 punktów – średnia 0,263
Łącznie: 112 biegów, 118 punktów – średnia 1,054

W przypadku formacji juniorskiej Stali mijający sezon można podzielić na dwa okresy. Do 3 lipca i od tej daty. Dokładnie tego dnia w 2002 roku urodził się bowiem Michał Curzytek. O ile do postawy Arkadiusza Potońca nie można mieć zastrzeżeń (skutecznie punktując pod nieobecność Grega Hancocka, uratował bowiem chociażby meczowy remis w Poznaniu), o tyle jego dwaj wcześniejsi doparowi, czyli Mateusz Rząsa i Aureliusz Bieliński, prezentowali poziom bardzo daleki od ligowego. Dużo zmieniło pojawienie się w walce o skład jeszcze jednego wychowanka. Michał Curzytek jeździ z ogromną werwą i choć często zdarza mu się przesadzić (w swoich 27 biegach zanotował aż 4 wykluczenia plus 1 upadek!), to jego obecność nadal jest dużą wartością dodaną dla drużyny. Mimo wszystko po awansie Stal będzie musiała pomyśleć o dalszych wzmocnieniach młodzieżowych. Arkadiusz Potoniec i Aureliusz Bieliński przejdą bowiem w wiek seniora.

I. Stainer Unia Kolejarz Rawicz:
Wiktor Trofimow jr – 59 biegów, 108 punktów – średnia 1,831
Szymon Szlauderbach – 53 biegi, 96 punktów – średnia 1,811
Kacper Pludra – 8 biegów, 11 punktów – średnia 1,375
Łącznie: 120 biegów, 215 punktów – średnia 1,792

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Wiktor Trofimow jr zanotował pierwszą, a Szymon Szlauderbach – drugą średnią biegopunktową wśród juniorów 2. Ligi Żużlowej. Dość powiedzieć, że pierwszy z wymienionych, gdyby jeździł w osobnej drużynie, ilością punktów przegrałby tylko ze Stalą Rzeszów! O następców Bartosza Smektały i Dominika Kubery nie trzeba się więc bać. Co więcej, pod koniec sezonu do zespołu dołączył 16-letni Kacper Pludra, który także pokazał się z niezłej strony. Jeżeli współpraca Leszna i Rawicza będzie trwać, za rok swój potencjał będzie mogło pokazać jeszcze więcej młodych „Byków”.

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.9476 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl