REKLAMAeWinner Banner

Oni przechodzą w wiek seniora. Dla kogo to koniec kariery?

Bartosz Świącik

Bartosz Świącik (fot. Patryk Kowalski)

Z grona kilkunastu żużlowców z rocznika 1996 tylko pięciu wystąpiło w lidze jako seniorzy, a ledwie dwójka regularnie przejechała cały sezon. Teraz przed tym – podobno najtrudniejszym – momentem w karierze stają żużlowcy urodzeni w 1997 roku.

Przeanalizowaliśmy wyniki uzyskiwane przez 21-latków w mijającym sezonie, a także doniesienia łączące ich z kolejnymi klubami. Kto ma szansę na angaż za rok, a kto powinien rozejrzeć się za innym zajęciem?

Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń) – śr. 1,544 w PGE Ekstralidze
Drugi sezon współpracy z toruńskim klubem okazał się znacznie lepszy od pierwszego. Daniel Kaczmarek był czołowym młodzieżowcem PGE Ekstraligi i zdecydowanie najskuteczniejszym przedstawicielem rocznika 1997 wśród krajowych jeźdźców. Wisienką na torcie było zdobycie przez wychowanka Unii Leszno drugiego w karierze tytułu Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. Choć toruński klub kusił, to najmocniejszy z przyszłorocznych 22-latków najprawdopodobniej nie zagości w rozgrywkach ekstraligowych. Kaczmarka bardzo mocno łączy się z tarnowską Unią.

Alex Zgardziński (Falubaz Zielona Góra) – śr. 1,154 w PGE Ekstralidze
Ostatni juniorski sezon w karierze Zgardzińskiego upłynął pod znakiem kontuzji. W połowie czerwca podczas treningu 21-latek zderzył się z Damianem Pawliczakiem tak niefortunnie, że przypłacił to złamaniem kości udowej. W rozgrywkach ligowych nie wyjechał już więcej na tor (choć trenerowi Adamowi Skórnickiemu zdarzyło się wpisanie Aleksa do składu). Można zakładać, że po tak ciężkiej kontuzji i wobec przejścia w wiek seniora Zgardziński poszuka pracodawcy w środkowej bądź najniższej klasie rozgrywkowej.

Sebastian Niedźwiedź (Falubaz Zielona Góra) – śr. 1,000 w PGE Ekstralidze
Przypadek dość podobny do powyższego. W zasadzie nie ma sezonu, który Sebastian Niedźwiedź zakończyłby bez choćby jednej konkretniejszej kontuzji. Zdają sobie z tego sprawę także włodarze drugoligowych klubów, którzy poszukują wzmocnień dla swoich seniorskich formacji. Najprawdopodobniej skończy się na tym, że wychowanek Kolejarza Rawicz zostanie w Falubazie Zielona Góra w roli zawodnika pod numery 8/16 – a w 2. Lidze Żużlowej pościga się co najwyżej jako gość.

Bartosz Świącik (forBET Włókniarz Częstochowa) – śr. 0,387 w PGE Ekstralidze
Po właściwie jednym pełnym sezonie przejechanym w lidze u Bartosza Świącika zaczął być widoczny minimalny progres, ale poziom przez niego prezentowany jest nadal wyraźnie niższy, niż choćby u wyżej wymienionych. Czy to wystarczy, by Świącik jako senior znalazł zatrudnienie i możliwość jazdy choćby w najniższej lidze? Wydaje się, że nie. Paradoksalnie dobrą opcją dla niego może być… PGE Ekstraliga. Andreas Lyager nie jest zadowolony z roli, która przypada mu we Włókniarzu, i być może to właśnie Bartek zastąpi go pod ostatnim numerem startowym.

Oskar Bober (Speed Car Motor Lublin) – śr. 1,558 w Nice 1. Lidze Żużlowej
Ta starsza część najlepszej pary juniorskiej w Nice 1. Lidze Żużlowej raczej nie powinna mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Bober mimo dość niewygodnej roli drugiego juniora potrafił przywozić solidne punkty i często pokonywać seniorów. Kluby z dwóch niższych lig z pewnością przygarnęłyby Oskara. 21-latka już we wrześniu testował chociażby PSŻ Poznań. Pozostanie w Lublinie chyba nie byłoby najlepszą opcją dla rozwoju Bobera, który już raz zaatakował PGE Ekstraligę i… cały rok zmarnował na ławie we Wrocławiu. On sam doskonale zdaje sobie z tego sprawę i już wczoraj pożegnał się z kibicami.

Lars Skupień (ROW Rybnik) – śr. 1,537 w Nice 1. Lidze Żużlowej
Szykuje się spory dylemat w głowie wychowanka ROW-u Rybnik. Lars Skupień swoją przygodę z żużlem zaczął wyjątkowo późno i choć szybko zaczął osiągać ciekawe rezultaty, to nie zdążył osiągnąć poziomu gwarantującego mu miejsce w seniorskim składzie macierzystej drużyny. Szczególnie, że ROW szykuje się do roli głównego faworyta Nice 1. Ligi Żużlowej, z nazwiskami pokroju Woryny, Łaguty, Bewleya i Szczepaniaka. A zatem – zostać w Rybniku i poważnie zaryzykować sezon na ławie, czy skorzystać z ofert drugoligowców?

Dominik Kossakowski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – śr. 1,167 w Nice 1. Lidze Żużlowej
Sezon, który miał być dla Dominika Kossakowskiego szansą na pokazanie się potencjalnym pracodawcom, zakończył się klapą. Wychowanek gdańskiego klubu nie zrobił kolejnego kroku naprzód w swojej karierze, a w dodatku im bliżej jesieni, tym gorsze rezultaty notował. O zainteresowaniu osobą Dominika mówiło się już w Bydgoszczy i – przynajmniej na dzień dzisiejszy – w zasadzie tylko tam.

Patryk Fajfer (Euro Finannce Polonia Piła) – śr. 0,761 w Nice 1. Lidze Żużlowej
Nice 1. Liga Żużlowa okazała się zbyt wysokim pułapem dla Patryka Fajfera nawet w wydaniu juniorskim. Poza właściwie jednym spotkaniem, 21-latek nawiązywał rywalizację tylko z innymi młodzieżowcami… a i to nie zawsze się udawało. Ciężko podejrzewać, by wychowanek Startu Gniezno mógł jeszcze odgrywać czołową rolę w tym sporcie, nawet na froncie drugoligowym.

Arkadiusz Potoniec (Stal Rzeszów) – śr. 1,439 w 2. Lidze Żużlowej
Jedyny młodzieżowiec na froncie drugoligowym, który podjął rękawicę rzuconą przez leszczyński duet Szlauderbach-Trofimow jr. Całkiem solidna średnia biegopunktowa Arka Potońca wynika raczej z regularnego pokonywania innych juniorów niż ze zdobywania punktów na seniorach. Wydaje się jednak, że akurat ten żużlowiec zasługuje na szansę jako 22-latek. Nie nastąpi to raczej w Rzeszowie, bowiem Stal awansowała do Nice 1. Ligi Żużlowej i tam Potoniec z pewnością nie jeździłby regularnie.

Kamil Kamiński (OK Kolejarz Opole) – śr. 0,571 w 2. Lidze Żużlowej
Wychowanek Kolejarza Opole miał problemy nawet z tym, żeby przebić się do formacji juniorskiej swojej macierzystej drużyny, choć konkurencja nie była tam z najwyższej półki. Ciężko spodziewać się, by którykolwiek klub zakontraktował Kamińskiego z myślą o wystawianiu tego żużlowca w poważniejszych rozgrywkach.

Aureliusz Bieliński (Stal Rzeszów) – śr. 0,263 w 2. Lidze Żużlowej
Fatalny sezon w wykonaniu wychowanka Wybrzeża Gdańsk. Bieliński zdążył skłócić się z innymi osobami w rzeszowskim klubie, a potem stracił miejsce w składzie na rzecz Michała Curzytka. Również tutaj nie oczekujemy, by ten zawodnik kontynuował karierę jako senior.

Inni
Reprezentantami rocznika 1997 są lub byli jeszcze tacy zawodnicy, jak na przykład: Oskar Nocuń, Tomasz Olczak, Patryk Sitarek czy Dawid Krzyżanowski. Ich nie obserwowaliśmy w żadnym tegorocznym meczu ligowym, a niektórzy z wymienionych zakończyli już kariery. Być może kiedyś jeszcze usłyszymy o nich w kontekście zawodów niższej rangi, ale nie należy się spodziewać ich regularnej jazdy w przyszłości.

Źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

23Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 23 ponad rok temu

  Mateusz zmieniając temat od początku wiedziałem że Nawrocki to kłamca i oszust.Wyszło na moje HahahaTak, a ja widzę Grzesiowi flaszkę :P :D

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 22 ponad rok temu

  Nieoficjalnie ;)Mateusz zmieniając temat od początku wiedziałem że Nawrocki to kłamca i oszust.Wyszło na moje Hahaha

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 21 ponad rok temu

  Nieoficjalnie ;)W TŻ Skrzydlewski się wygadał,powiedział że 300 tyś to on nie miał żeby młodemu dać.Przecież okres transferowy to kabaret.Wszyscy,wszystko wiedzą Hahaha

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 20 ponad rok temu

  O Miśkowiaku nie wspomnisz? Zejdź na ziemię Janek ;)9. Mroczka
  10. Kulakov
  11. Czaja
  12. Kaczmarek
  13. Ljung
  14. Rempała
  15. Cierniak
  Skład wygląda ciekawie,mocne szanse na PO.Utrzymanie pewne z takimi juniorami.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 19 ponad rok temu

  Przecież J.Miśkowiak jest w Częstochowie.Nieoficjalnie ;)

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 18 ponad rok temu

  O Miśkowiaku nie wspomnisz? Zejdź na ziemię Janek ;)Przecież J.Miśkowiak jest w Częstochowie.

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 17 ponad rok temu

  Lepszą juniorkę ma chociażby Daugavpils, czy Łódź. Maks 7 miejsce, wspomnisz moje słowa.Nie doceniasz znaczenia mocnej juniorki. Z Mateuszem i Dawidem na juniorce jesteśmy bardzo silni.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 16 ponad rok temu

  Łódź-Błażykowski średnia 0,095 petarda, juniorami bijemy ich na głowę.O Miśkowiaku nie wspomnisz? Zejdź na ziemię Janek ;)

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 15 ponad rok temu

  Lepszą juniorkę ma chociażby Daugavpils, czy Łódź. Maks 7 miejsce, wspomnisz moje słowa.Łódź-Błażykowski średnia 0,095 petarda, juniorami bijemy ich na głowę.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 14 ponad rok temu

  Mamy kosmiczną juniorkę a kto ma niby lepszych juniorów.Przy dobrych wiatrach możemy być czołówką ligi.Z tym 7 miejscem...Lepszą juniorkę ma chociażby Daugavpils, czy Łódź. Maks 7 miejsce, wspomnisz moje słowa.

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 13 ponad rok temu

  Skąd wnioskujesz, że najlepszą? Maks 7 miejsce nam dajęMamy kosmiczną juniorkę a kto ma niby lepszych juniorów.Przy dobrych wiatrach możemy być czołówką ligi.Z tym 7 miejscem to odjechałeś.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 12 ponad rok temu

  Mają przyjść Czaja, Ljung i Kaczmarek. Został Mroczka i Kułakow. To jest skład spokojne na utrzymanie jeśli nie na...Skąd wnioskujesz, że najlepszą? Maks 7 miejsce nam daję

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 11 ponad rok temu

  Chyba sobie jaja robisz Mają przyjść Czaja, Ljung i Kaczmarek. Został Mroczka i Kułakow. To jest skład spokojne na utrzymanie jeśli nie na PO.Będziemy mieli najlepszą juniorkę w NICE.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 10 ponad rok temu

  Zawodnik na 8-9 pkt ma dobre starty.Chyba sobie jaja robisz

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 9 ponad rok temu

  Sam w to nie wierzysz. Zawodnik na maks 2-3 punktyZawodnik na 8-9 pkt ma dobre starty.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 8 ponad rok temu

  Mateusz no mówiłem,mówiłem przyznaje się hahaha zobaczymy jak będzie w sezonie.Wolę młodego zawodnika niż dziada...Sam w to nie wierzysz. Zawodnik na maks 2-3 punkty

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 7 ponad rok temu

  A jeszcze na Memoriale mówiłeś mi, że jak ma tak jeździć to lepiej, żeby do nas nie przychodził :PMateusz no mówiłem,mówiłem przyznaje się hahaha zobaczymy jak będzie w sezonie.Wolę młodego zawodnika niż dziada starego.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 6 ponad rok temu

  Jestem za Kaczmarkiem w Tarnowie.Potencjał ma nikt z przypadku nie zostaje dwa razy Mistrzem Polski Juniorów.A jeszcze na Memoriale mówiłeś mi, że jak ma tak jeździć to lepiej, żeby do nas nie przychodził :P

 • GregTarnów do Kibic z Tarnowa 5 ponad rok temu

  Kaczmarek nawet w I lidze nic nie zrobi. Niepotrzebnie go bierzemy . Chyba, żeby spaśćJestem za Kaczmarkiem w Tarnowie.Potencjał ma nikt z przypadku nie zostaje dwa razy Mistrzem Polski Juniorów.

 • Kibic z Tarnowa do GregTarnów 4 ponad rok temu

  Kaczmarek,Niedźwiedź,Skupień,Bober spokojnie sobie w 1lidze poradzą. Kaczmarek nawet w I lidze nic nie zrobi. Niepotrzebnie go bierzemy . Chyba, żeby spaść

 • GregTarnów 3 ponad rok temu

  Kaczmarek,Niedźwiedź,Skupień,Bober spokojnie sobie w 1lidze poradzą.

 • Łukasz UT 2 ponad rok temu

  Kaczmarek Gdańsk albo Tarnów.

 • homasztajto23percent 1 ponad rok temu

  Do autora: Krzyżanowski zakończył karierę jeszcze w trakcie sezonu 2016

Artykuł załadowany: 0.7948 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl