Wstrząśnięte, nie zmieszane (3): Zawodnik, czy Pan Nikt?

Felietony

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 listopada 2018, 18:00 komentarzy 29

Gogle (fot. Wojta Zavřel)

Zaskakujące jest to, że w naszych ligach wymyśla się coraz to głupsze przepisy, rzekomo żeby uniknąć tzw. „przekrętów” i zadłużeń. W rzeczywistości okazuje się, że to działa w drugą stronę i zamiast pomagać czy chronić, daje pole i możliwości do jeszcze większego matactwa i krętactwa.

Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zawodnik? Kim on tak naprawdę jest dla działaczy klubowych, prezesów i nas kibiców? Z przerażeniem muszę stwierdzić, że wygląda na to, że nikim...

Od razu zaznaczam, że nie mam nikogo konkretnego na myśli (choć inspiracji do napisania tego tekstu jest sporo). Głównym moim celem jest zwrócenie uwagi na problem, który poza zawodnikami, wszyscy udają, że go nie widzą.

Kilka lat temu, polski żużel tonął w długach, rzadko kiedy przy procesie licencyjnym pojawiały się kluby z czystym kontem. Działacze klubowi prześcigali się w pomysłowości, jak tu „na papierze” być rozliczonym. Wymyślano wyimaginowane kary, nakładane na zawodników, podpisywano ugody, składano propozycje spłaty zadłużenia, ale w następnym sezonie, itd. Wszystko tylko po to, by audyt był pozytywny. Dużo wtedy było szumu, że zawodnicy są pokrzywdzeni, nie mają szans w odzyskaniu swojej uczciwie „wyjeżdżonej” kasy, a na kluby pada cień w postaci zadłużeń i niewypłacalności. To trzeba było zmienić i wymyślono regulamin finansowy, który tak naprawdę jeszcze bardziej chroni ośrodki za ich brak odpowiedzialności przy podpisywaniu wirtualnych kontraktów, a zawodnikom podrzuca się kolejne kłody pod nogi.

Umowy sponsorskie, to umowy cywilno-prawne, pomiędzy zawodnikiem a sponsorem. Ekstraliga, GKSŻ czy PZM umywają ręce, bo w świetle prawa – nic im do tego. Kluby przy obecnym regulaminie finansowym nie mają problemów z audytami, są czyste. Prezesi są zadowoleni, bo są wypłacalni. Władza szczęśliwa, bo wszem i wobec można ogłaszać, że długów jest coraz mniej. Tylko zawodnik wygląda, jakby jeszcze bardziej zostawiony sam sobie i w coraz to gorszym położeniu. Zabiera mu się miejsca reklamowe, za które dostaje zapłatę przed sezonem, ogranicza mu się wolność wypowiedzi oraz kolejne narzędzia do egzekwowania swoich należności za pracę w trakcie lub zaraz po sezonie. Czy takie nastawienie do żużlowca jest fair? Czy na każdym kroku musi on być traktowany jak „Pan Nikt”? Bo jak nazwać wymyślanie przepisów, które odbierają im oręże do walki z nieuczciwymi pracodawcami? Dlaczego zawodnik jest karany za to, że ryzykował swoje zdrowie i życie dla radości włodarzy sekcji żużlowych i nas kibiców? Dlaczego na każdym kroku działa się na niekorzyść tych, którym należy się choć odrobina szacunku? Mówi się, że tzw. „druga linia” w składach często wygrywa mecze, ale o tym, że właśnie ci zawodnicy najczęściej później nie mogą doprosić się wynagrodzenia, to już nikt nie wspomina. A może tak pomyśleć, jak tu przywołać do porządku osoby odpowiedzialne za podpisane kontrakty z zawodnikami? Może w końcu czas walczyć z chorymi ambicjami działaczy?

Regulamin finansowy to fikcja, pusty przepis który można obejść na prawo i na lewo. Czy tak trudno stworzyć czyste i jasne regulacje finansowe, które będą chronić zawodników oraz interesy klubu? A gdyby tak jednak uwolnić ośrodki od tego punktu regulaminowego, a wprowadzić odpowiedzialność karną za niewypłacalność przy zakończonym sezonie? Może wystarczy wprowadzić jedynie DWA punkty przy przyznawaniu licencji? Wszystko spłacone – licencja na następny rok jest przyznawana, w przypadku jakichkolwiek zaległości – automatyczny jej brak. Proste, a skuteczne... Może wówczas zawodnicy w końcu będą ścigać się z przekonaniem, że dostaną kasę za to „show", które tworzą ku uciesze nam wszystkim, czego im szczerze życzę.

Oceń nasz felieton!
Strona główna / Felietony / Wstrząśnięte, nie zmieszane (3): Zawodnik, czy Pan Nikt?

Wstrząśnięte, nie zmieszane (3): Zawodnik, czy Pan Nikt?

Wstrząśnięte, nie zmieszane (3): Zawodnik, czy Pan Nikt?

29Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
 • Łukasz UT do bart82gkm 29 8 miesięcy temuocena: 100% 

  "A w tym wszystkim "Panem Nikt" jak napisałeś są nie tylko zawodnicy, ale stajemy się nim również my kibice" Kibice są...A jak jest u nas Sady rozmawia z kibicami przecież to są jaja co się w tym klubie wyprawia.

 • bart82gkm do MAŁA 28 8 miesięcy temu

  Kasa, kasa, kasa....Nie od dziś wiadomo, że "pieniądz rządzi światem" :) A "wyścig zbrojeń" oczywiście, że zaczynają..."A w tym wszystkim "Panem Nikt" jak napisałeś są nie tylko zawodnicy, ale stajemy się nim również my kibice"
  Kibice są traktowani jak zwykły konsument bez wpływu na klub . Dawniej liczono się z kibicami .Dziś to biznes i kibić ma gó.. do gadania .
  Mrozkowi z Rybnika można dużo zarzucić ale rozmawia z kibicami .
  Jak u nas się rozmawia to kto widział lub słyszał pełen zapis ten wie.... jest grzecznie i klepanie po plecach to ok jak nie to oburzenie .

 • bart82gkm do Halfap 27 8 miesięcy temu

  Polny mial sp zoo a nie SA to po pierwsze. A po drugie to kto ma wystapic do sadu jak prezes wlasciciel i cala rada nadzorcza...W naszym kraju dalej jest tak że masz S.A. lub Sp. Z O.O. a odpowiedzialność mniejsza niż przy DG.
  Jak wtopisz komornik zajeb... ci wszystko a w spółce odpowiadasz tylko do kapitału jaki wniosłeś .

 • bart82gkm do GregTarnów 26 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Regulamin chroni prezesów przed odpowiedzialnością prawną.Prezes to tylko jedna osoba i czemu ma sam odpowiadać za cały mechanizm jakim jest klub ?
  Kluby Speedway Ekstraligi i również kluby w PLŻ to SSA gdzie mamy rady nadzorcze .
  Mam dalej przed oczyma jak padał stary GKM i wszystkim obarczono Przemka Sierakowskiego a wielu obecnych działaczy umyło rączki będąc w klubie do dziś powołując po drodze GTŻ Grudziądz .
  Fiał funkcjonuje w klubie od połowy lat 90-tych kiedy padł stary klub wiadomo a winny był jeden bo był prezesem nawet nie spółki tylko KS jakim był GKM.

 • bart82gkm 25 8 miesięcy temuocena: 100% 

  "Regulamin finansowy to fikcja, pusty przepis który można obejść na prawo i na lewo. Czy tak trudno stworzyć czyste i jasne regulacje finansowe, które będą chronić zawodników oraz interesy klubu? A gdyby tak jednak uwolnić ośrodki od tego punktu regulaminowego, a wprowadzić odpowiedzialność karną za niewypłacalność przy zakończonym sezonie? Może wystarczy wprowadzić jedynie DWA punkty przy przyznawaniu licencji?"

  W rozgrywkach pod egidą PZM oraz GKSŻ nigdy nie będzie porządku . Speedway Ekstraliga powinna się oddzielić od tego skostniałego i zdziadziałego betonu jakim są wspomniane organy . Żużel powinien przejść reorganizacje i wyglądać jego zarządzanie jak funkcjonuje w NBA .
  Jest komisarz ligi jest salary cap itd. Zawodnicy zarabiają na umowach wizerunkowych ale żaden klub nie może przekroczyć pewnej puli . Sami zawodnicy też mogą wziąć mniejszy hajs.
  NBA a żużel w naszym wydaniu gdzie mamy to co najlepsze jest organizacyjne daleko do tyłu .
  Kombinacje nigdy się nie skończą.

 • Halfap do GregTarnów 24 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Regulamin chroni prezesów przed odpowiedzialnością prawną.raczej chroni kluby przed upadkiem i długami. kwoty rzędu 650-1200zł kazdy klub udzwignie, a reszta? Dziwię się zawodnikom że nie startują do sądu jak mają podpisane umowy sponsorskie, z których nie ma kasy. Pewnie dwóch stron medalu nie znamy i stąd to całe zamieszanie.

 • Szlaką po oczach do Halfap 23 8 miesięcy temu

  Ostatnio gadalismy na ten temat i widze ze powstal artykul. ???? Moim zdaniem rynek nalezy uwolnic pod wzgledem finansowym....No coś tam rozmawialiśmy, ale to i tak już tekst był w szkicu ;)

 • GregTarnów do Halfap 22 8 miesięcy temu

  Bo zaplacili grosze kontraktowe i jada dalej. Gdyby mieli w kontraktach wszystko co ustalili z zawodnikami to bylby game over....Regulamin chroni prezesów przed odpowiedzialnością prawną.

 • Halfap do GregTarnów 21 8 miesięcy temu

  Halfap podałeś przykład Piły.Dopiero co mieli olbrzymie długi i jaki skład zbudowali.Ktoś powie że my też mamy czy...Bo zaplacili grosze kontraktowe i jada dalej. Gdyby mieli w kontraktach wszystko co ustalili z zawodnikami to bylby game over. I kogo chroni regulamin? Zlodzeji i oszustow.

 • GregTarnów do Halfap 20 8 miesięcy temu

  Polny mial sp zoo a nie SA to po pierwsze. A po drugie to kto ma wystapic do sadu jak prezes wlasciciel i cala rada nadzorcza...Komentarz został wyłączony przez użytkownika.

  Edytowany: 8 miesięcy temu

 • GregTarnów do Halfap 19 8 miesięcy temu

  Zuzel nie jest drogim sportem. Jezeli wezmiemy pod uwage inne motosporty to na zuzel wydaje sie grosze. Zawodnicy sa debilami...Halfap podałeś przykład Piły.Dopiero co mieli olbrzymie długi i jaki skład zbudowali.Ktoś powie że my też mamy czy mieliśmy długi.Nie wiem jaka jest do końca sytuacja u nas.Ale mamy Azoty to zawsze jest gwarancja zapłaty dla zawodników.Pzm i Gksż potrafi wprowadzić przepisy np komisarz funkcja dla swoich kolesi.

 • Halfap do GregTarnów 18 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Halfap o czym ty mówisz Polny narobił długów w Gdańsku i dostał w nagrodę posadę członka w GKSŻ.Czy Sukiennik...Polny mial sp zoo a nie SA to po pierwsze. A po drugie to kto ma wystapic do sadu jak prezes wlasciciel i cala rada nadzorcza to jeden leb jedna dupa. Jak popatrzysz w krs to w swoich spolkach wymieniaja sie posadami. Ja u ciebie w radzie ty u mnie itd... To jest patologia. Ale jest dozwolone wiec nie ma problemu. Ja bym sie jednak zastanowil czy chce podpisac kontrakt z prezesem spolki ktora ma 5 tys zl kapitalu...

 • Halfap do GregTarnów 17 8 miesięcy temu

  Polska to nie Szwecja my mamy w naturze kombinowanie.Niestety z jednej strony polityka kraju się do tego przyczyniła.Czekam...Zuzel nie jest drogim sportem. Jezeli wezmiemy pod uwage inne motosporty to na zuzel wydaje sie grosze. Zawodnicy sa debilami bo slysza w mediach kto placi kto nie. Gadaja ze soba i wiedza 10 albo 20 razy wiecej o klubie niz my kibice. Jednak znajduja sie leszcze co podpisuja kontrakty w pile krakowie czy rzeszowie i licza ze wszyscy zostana wydymani tylko nie oni. Pzm i gksz powinien sie zajmowac procesem licencyjnym i regulaminem sportowym. To co w kontrakcie zaplacone to jest licencja. A to ze sponsor zdzich-pol gwarantowal 500tys za sezon i nie zaplacil to do sadu a nie pzm. Zawodnicy to obludnicy i bezmozgi w kwestii finansow. Przynajmniej takie robia wrazenie.

 • GregTarnów do Halfap 16 8 miesięcy temu

  Prezesow i czlonkow rady nadzorczej spolki akcyjnej mozna pociagnac do odpowiedzialnosci karnej, chocby za dzalanie na szkode...Halfap o czym ty mówisz Polny narobił długów w Gdańsku i dostał w nagrodę posadę członka w GKSŻ.Czy Sukiennik poszedł do pudła.Złodzieje nie idą do więzienia.Zamyka się jedynie starszą babcię która z głodu lub z braku pieniędzy bo mała emerytura ukradła sałatkę w sklepie.Bo i o takich przypadkach słyszałem.Absurd goni absurd.

  Edytowany: 8 miesięcy temu

 • GregTarnów do Halfap 15 8 miesięcy temu

  Ostatnio gadalismy na ten temat i widze ze powstal artykul. ???? Moim zdaniem rynek nalezy uwolnic pod wzgledem finansowym....Polska to nie Szwecja my mamy w naturze kombinowanie.Niestety z jednej strony polityka kraju się do tego przyczyniła.Czekam jak to będzie z tym Nawrockim.Jak na dewelopera to musi mieć sporo tych mieszkań jak chce dojechać do końca sezonu Hahaha

 • Halfap do Halfap 14 8 miesięcy temu

  Ostatnio gadalismy na ten temat i widze ze powstal artykul. ???? Moim zdaniem rynek nalezy uwolnic pod wzgledem finansowym....Prezesow i czlonkow rady nadzorczej spolki akcyjnej mozna pociagnac do odpowiedzialnosci karnej, chocby za dzalanie na szkode spolki.

 • Halfap 13 8 miesięcy temu

  Ostatnio gadalismy na ten temat i widze ze powstal artykul. ????
  Moim zdaniem rynek nalezy uwolnic pod wzgledem finansowym. Chcesz placic 3 mln zawodnikowi? Prosze bardzo zaplac. Nie masz kasy? Trudno, lige nizej. Ale jest jedno ale. Umowy sponsorskie ok niech sa ale byc nie musza bo wszystko powinno byc w kontrakcie. Jesli zawodnik zgodzi sie zeby mu zaplacili pod stolem... Jego wola ale wtedy za kazdy artykul ze klub go oszukal bo nie zaplacili mu trafia na wokande bo sam tego chcial. Klub moze placic ile chce ale do 31.10 co do zlotowki zaplacone. Zadnych rolowania przepisywania, ugody nie sa dopuszczalne. Brak splaty jest rownoznaczny z pozbyciem sie licencji. Co sie stanie z klubem? A kogo obchodzi oszust? Niech startuje w lidze argentynskiej. Jak dzialacze chca pomoc zawodnikom to trzeba zlikwidowac max stawki. Stawki ktore obnizono na wniosek prezesow aby mozna bylo wydymac zwodnikow na jeszcze wieksza kase. Wszystko w kontrakt i 31.10 dniem swietym.

 • GregTarnów do Szlaką po oczach 12 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Dzieki. Kazdy ma cos na sumieniu...Grzesiu każdy ma coś na sumieniu tylko dlaczego zawsze źle pisze się o Tarnowie.Czy tylko my mamy długi,czy my jesteśmy utrzymywani z publicznych pieniędzy jak choćby Grudziądz,Częstochowa,Rybnik.To my awansowaliśmy na torze do Ekstraligi i na na torze z tej Ekstraligi spadliśmy.Nie zakładamy nowej spółki,spłacamy długi.Kiełbasa jest w Toruniu,Kowalski w Łodzi,Pióro w Łodzi,Zieliński w Krośnie,Konieczny w Krakowie.Mateusz Gzyl rocznik (2002) podpierdzielony z Jaskółek Tarnów.Licencję już zdawał w barwach Sparty.Juniorzy wychowani za pieniądze Azotów dla innych klubów.

 • Szlaką po oczach do GregTarnów 11 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Grzesiu taki mamy dzisiaj speedway.Też bym chciał samych wychowanków.W sezonie 2019 nie będzie ani jednego wychowanka u nas...Taki jest zuzel w Elipie. Im schodzisz nizej w klasach rozrywkowych, tym jest wiecej zuzla w zuzlu. A najwiecej jest go w mlodziezowkach, lidze angielskiej i kazdej malo komercyjnej lidze.

 • GregTarnów do Szlaką po oczach 10 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Taku ten swiat teraz. Wielu by chcialo zeby zuzel byl jak za dawnych lat, nie da sie. Wszystko idzie z duchem czasu...zabytki...Grzesiu taki mamy dzisiaj speedway.Też bym chciał samych wychowanków.W sezonie 2019 nie będzie ani jednego wychowanka u nas na pozycji seniora.Jamróg odszedł do Sparty,Koza poszedł do Rzeszowa,Kołodziej jest w Lesznie.To pierwszy taki przypadek w Tarnowie od siedmiu lat. Dobrze że jest na juniorce Mateusz i Dawid.Niestety żużel się zmienił na gorsze.To już biznes i pogoń za wynikiem.Ale żyć bez żużelka się nie da.

 • MAŁA do Szlaką po oczach 9 8 miesięcy temu

  Taku ten swiat teraz. Wielu by chcialo zeby zuzel byl jak za dawnych lat, nie da sie. Wszystko idzie z duchem czasu...zabytki...Niestety, świata nie zmienimy.

 • Szlaką po oczach do GregTarnów 8 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Grzesiu świetny artykuł.Skrzydlewski jest najlepszym płatnikiem w środowisku żużlowym.Dzieki. Kazdy ma cos na sumieniu...

 • Szlaką po oczach do MAŁA 7 8 miesięcy temu

  Kasa, kasa, kasa....Nie od dziś wiadomo, że "pieniądz rządzi światem" :) A "wyścig zbrojeń" oczywiście, że zaczynają...Taku ten swiat teraz. Wielu by chcialo zeby zuzel byl jak za dawnych lat, nie da sie. Wszystko idzie z duchem czasu...zabytki tylko stoja ..a zuzla jako zabytek to nikt nie chce

 • GregTarnów 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Grzesiu świetny artykuł.Skrzydlewski jest najlepszym płatnikiem w środowisku żużlowym.

 • MAŁA do Szlaką po oczach 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Ale to dziala wg zasady "a kto bogatemu zabroni". To prezesi sie przescigaja w zbrojeniach przed sezonem. A co moga zawodnikowi...Kasa, kasa, kasa....Nie od dziś wiadomo, że "pieniądz rządzi światem" :)
  A "wyścig zbrojeń" oczywiście, że zaczynają prezesi. Tylko zwróć uwagę kim oni są? To głównie biznesmeni, politycy, którzy mają zupełnie inne spojrzenie, podejście do tej dyscypliny sportu, jakim jest fuzel. Nie dziwi więc fakt, ze owe "przepisy" robią "pod siebie". Żeby klub X nie spadł z ligi,a klub Y wszedł do ligi. Wymyślają coraz to nowe przepisy, które dają im większe możliwości manewru, jak to na przykład jest z zawodnikiem 8/16.
  A w tym wszystkim "Panem Nikt" jak napisałeś są nie tylko zawodnicy, ale stajemy się nim również my kibice.

 • Łukasz UT 4 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Spoko artykuł ale przykładów na temat klubów które nie powinny wystartować jest mnóstwo.

 • GregTarnów 3 8 miesięcy temu

  Komentarz został wyłączony przez użytkownika.

  Edytowany: 8 miesięcy temu

 • Szlaką po oczach do MAŁA 2 8 miesięcy temu

  Fajnie napisane i poruszyłeś ciekawą kwestię. Ale należałoby sobie zadać jeszcze jedno pytanie - dlaczego kluby się...Ale to dziala wg zasady "a kto bogatemu zabroni". To prezesi sie przescigaja w zbrojeniach przed sezonem. A co moga zawodnikowi zaoferowac? Pelne trybuny? Nowoczesny stadion? Mila atmosfere? Tylko kasa jest mocnym argumentem.

 • MAŁA 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Fajnie napisane i poruszyłeś ciekawą kwestię. Ale należałoby sobie zadać jeszcze jedno pytanie - dlaczego kluby się zadłużają? czy między innymi nie dlatego, że zawodnicy żądają coraz to większych pieniędzy? A klubom zależy na tym, aby ściągnąć "gwiazdy". Bo te mogą po pierwsze gwarantować PO, zdobycie medalu. Po drugie coraz więcej kibiców przychodzi "popatrzeć" na gwiazdy. Chełpi się tym,że w jego drużynie jest zawodnik X czy Y.
  Ok, żużel to drogi sport, ale z drugiej strony zawodnicy są w stanie jeździć w lidze szwedzkiej czy angielskiej za mniejsze pieniądze...I nie ma tam takich "wypasionych" torów jakie są u nas :)

Artykuł załadowany: 0.6412 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl