Trzy imprezy znikają z kalendarza speedrowerowego. W ich miejsce DPPJ i Best Pairs

Bartosz Grabowski i Dawid Zając

Bartosz Grabowski i Dawid Zając (fot. Waldemar Deska (www.waldemardeska.pl))

Przełom listopada i grudnia to w speedrowerze okres, w którym zazwyczaj podejmowane są kluczowe decyzje na kolejny rok zmagań. Nie inaczej jest i tym samym, a dziać się będzie sporo.

Przed sezonem 2014 postanowiono nieco mocniej zaangażować się w promocję rozgrywek o Puchar Polski. Czołówka krajowego speedrowera, najlepsze zespoły w Polsce i mocna reklama w mediach. Zmagania te miały być idealną promocją i wizytówką będącego wciąż w cieniu innych dyscyplin sportowych speedrowera. I z początku była, bowiem imprezami na różnych torach interesowała się liczna grupa przedstawicieli mediów, zawodnicy wręcz "bili się" o możliwość startów. Niestety, z czasem zmagania zaczynały się nudzić i z roku na rok zamiast produkt wnosić się na wyżyny to notował zdecydowany spadek.

Efekt jest taki, że w 2018 roku speedrowerzyści lekko mówiąc zlekceważyli zmagania o indywidualne trofeum. Owszem, pamiętać trzeba, że większość z nich jest pasjonatami tego sportu i uprawia go amatorsko, bowiem nie mają płacone za każdy występ czy punkt, ale jeśli w turnieju mającym promować ich rozgrywki startują zawodnicy z "łapanki", aby tylko wypełnić listę startową to coś się dzieje. I Polska Federacja Klubów Speedrowerowych szybko podjęła reakcję, aby w sezonie 2019 wykreślić czempionat z kalendarza!

W miejsce Indywidualnego Pucharu Polski do życia zostaje powołany Drużynowy Puchar Polski Juniorów (do lat 18), który będzie zastępował IPP i będzie rozgrywany w jednym dniu z tradycyjnym DPP. W naszym kraju nie brakuje klubów, chcących stawiać na młodzież, wobec czego ich rywalizacja w swojej kategorii wiekowej może tylko pozytywnie na nich wpłynąć, a to tylko przełoży się na wyniki na etapie międzynarodowym. Drugą nowością w kalendarzu będą zmagania określone roboczo obecnie jako "Best pairs". Jak czytamy w komunikacie PFKS, pomysłodawca cyklu kierował się tym, co w speedwayu już miało miejsce. Mają to być zawody całkowicie komercyjne (z osobnym wpisowym i nagrodami materialnymi), do których mogą się zgłaszać dowolne - bez względu na przynależność klubową - trójki zawodników. Wkrótce mamy się dowiedzieć więcej na temat tego projektu.

Z kalendarza rozgrywek znikają także rozgrywki o Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Okręgu, które z roku na rok miały coraz marniejszą obsadę i obniżały niestety poziom sportowy, a rozgrywki o DMJO i IMJO były nie tylko rywalizacją w trzech okręgach: północnym, zachodnim i południowym, ale także były to eliminacje do IMPJ i DMPJ. Niewykluczone, że koordynatorzy poszczególnych okręgów postanowią zorganizować w ich miejsce inne rozgrywki, by juniorzy mieli więcej okazji do startów.

Na koniec coś dobrego. Polska Federacja Klubów Speedrowerowych nie ukrywa także, że wszystkich zaskoczyła bardzo pozytywna ilość zgłoszeń do Indywidualnych Mistrzostw Polski Żaków (do lat 12), które odbyły się na torze w Bydgoszczy. Wobec tego, że wiele klubów posiada tak młodych adeptów w swoich kadrach postanowiono wprowadzić cztery dodatkowe turnieje dla najmłodszych, które rozegrane zostaną w maju, czerwcu, lipcu oraz wrześniu.


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7709 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl