REKLAMAwanda
REKLAMAPamiątki kibica

Nie róbmy boga ze Zmarzlika. Przed nim jeszcze wiele pracy (komentarz)

Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik (fot. Patryk Kowalski)

Bartosz Zmarzlik jest obecnie najlepszym polskim zawodnikiem w żużlowym światku. Mimo to, nie jest to jeszcze moment, by uważać go za największą gwiazdę na świecie.

Nie da się ukryć, że od początku swojej kariery, Bartosz Zmarzlik zbliża się do zdobycia miana najlepszego zawodnika na świecie. Wciąż jednak nieco mu brakuje, by móc mówić o sobie jak o prawdziwym mistrzu. Mimo to, w Polsce już dawno został on okrzyknięty drugim Tomaszem Gollobem. Czy słusznie?

23-letni zawodnik chyba nie miał w swojej karierze sezonu, z którego mógłby nie być zadowolony. Już od najmłodszych lat udawało mu się zdobywać bardzo ważne punkty, czy to w lidze, czy w zawodach indywidualnych, co pozwoliło mu wypracować obecną pozycję.

Teraz, po dobrych kilku latach w szerokiej światowej czołówce, wychowanek Stali Gorzów wszedł na poziom przez wielu nieosiągalny i nie można się z tym sprzeczać. Zmarzlik ponownie został najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi, oraz jednym z najskuteczniejszych żużlowców w Elitserien. Tym samym, chyba każdy chciałby mieć w składzie młodego gorzowskiego wychowanka, który jest chyba najpewniejszym zawodnikiem na świecie.

W ostatnim roku podobnie było także w cyklu Speedway Grand Prix. Polak zdołał zakończyć rywalizację na drugim miejscu, tracąc niezwykle niewiele do mistrza świata, Taia Woffindena. Niestety, przez nieco słabszy początek, Zmarzlik nie dał rady zdobyć tytułu. Tutaj jednak czas poruszyć najważniejszą kwestię.

Choć wychowanek Stali Gorzów jest zawodnikiem najwyższej klasy, nie możemy jeszcze uważać go za wielkiego mistrza, wbrew temu, co robią kibice. Istnieje bowiem bardzo cienka granica między czempionem, a znakomitym ligowym wyrobnikiem. Nazywa się ona "indywidualne tytuły".

Oczywiście nie da się ukryć, że dwa medale Indywidualnych Mistrzostw Świata to zdobycz, która w tak młodym wieku jest czymś wybitnym. W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że nie można Zmarzlika już teraz traktować na równi z Gregiem Hancockiem czy Ivanem Maugerem. Aby to było możliwe, powinien odnieść kilka wielkich sukcesów. W tym momencie "cierpi" on bowiem na syndrom Gregora Schlierenzauera. Mimo wyśmienitych wyników w lidze, nie udaje mu się przenieść dominacji na arenę międzynarodową, co do tej pory nie pozwoliło mu powtórzyć sukcesu Jerzego Szczakiela czy Tomasza Golloba.

Zresztą, nie da się ukryć, że sam Bartosz ma świadomość, że wciąż wiele przed nim. To pozwala wierzyć, że już niedługo sytuacja się zmieni i będziemy mogli nazywać go pełnoprawnym mistrzem. Póki co jednak nie popadajmy w huraoptymizm i nie nazywajmy go bogiem speedwaya. Zawodników o podobnym potencjale było bowiem wielu. Niewielu za to kończyło tak, jak powinno.


18Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
 • Szlaką po oczach do bart82gkm 18 4 miesiące temu

  W Gorzowie tak . Czy w kraju ? Jest Dudek jest Janowski . Hampel nie wróci chyba na ten poziom . Kołodziej w SGP nie dawał...Ja stawiam na Dudka, czas pokaże ;)

 • Szlaką po oczach do GregTarnów 17 4 miesiące temu

  Ciekawe co będzie dalej z obiecanym remontem.Ubolewam że nie ma żużla w Świętochłowicach.Póki co to jest czarny scenariusz

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 16 4 miesiące temu

  To raczej nic nowego . Pamiętasz jak Smoliński zastosował elektronikę bodajże przy zapłonie ? Zakazali mu jej jak...Tak, kojarzę. Nie będzie im żaden Niemiec wybijał się przed szyk. Pewnie mieli patent na to, więc im zabronili i już ;)

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 15 4 miesiące temu

  lepiej wszystko ma swoje granice, nie może być tak, że koleś rozkręca innemu zawodnikowi silnik, z ciekawości i nikt nie...To raczej nic nowego . Pamiętasz jak Smoliński zastosował elektronikę bodajże przy zapłonie ?
  Zakazali mu jej jak niespodziewanie wygrywał w SGP chyba było to w 2014.
  Emil też rozbierał silnik od Kowalskiego .

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 14 4 miesiące temu

  Tylko czy Bartek to najlepszy koń ? W Gorzowie tak . Czy w kraju ? Jest Dudek jest Janowski . Hampel nie wróci chyba na ten poziom . Kołodziej w SGP nie dawał rady . Jest jeszcze młodszy Pawlicki ale czy to ta pólka ?
  Mimo wszystko jeśli weźmiesz wszystkie za i przeciw stawiam na Zmarzlika .

 • Szlaką po oczach do GregTarnów 13 4 miesiące temu

  Jakbym miał pieniądze i szukał lidera to tylko Zmarzlik.Urodzony zwycięzca.Eee bez przesady, zawodnik jak zawodnik

 • GregTarnów do Szlaką po oczach 12 4 miesiące temu

  Dlaczego Dudek jest gorszy od Zmarzlika? Wszak w debiucie Dudek miał Vice a Zmarzlik był na 3 miejscu. Mam na myśli GPJakbym miał pieniądze i szukał lidera to tylko Zmarzlik.Urodzony zwycięzca.

 • Szlaką po oczach do Kibic z Tarnowa 11 4 miesiące temu

  Nie masz do końca racji Grześ... swego czasu podobnie traktowano choćby Hliba, czy Szewczykowskiego, jednak obaj na własne...Dlaczego Dudek jest gorszy od Zmarzlika? Wszak w debiucie Dudek miał Vice a Zmarzlik był na 3 miejscu. Mam na myśli GP

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 10 4 miesiące temu

  Musisz postawić na najlepszego konia . To nie jest nic nowego . Zmarzlik będzie miał tylu zwolenników co przeciwników ....Tylko czy Bartek to najlepszy koń ?

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 9 4 miesiące temu

  Aby był sukces musi się wszystko kręcić obok niego .Tak było z klanem Gollobów . lepiej wszystko ma swoje granice, nie może być tak, że koleś rozkręca innemu zawodnikowi silnik, z ciekawości i nikt nie wyciąga w stosunku do niego konsekwencji

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 8 4 miesiące temu

  No właśnie...to jest trochę irytujące,że tyle stawia się na jednego zawodnika kosztem innych. Robi się z niego gwiazdę...Musisz postawić na najlepszego konia . To nie jest nic nowego . Zmarzlik będzie miał tylu zwolenników co przeciwników . Przypomina mi tym Golloba.
  Golloba nigdy nie lubiłem ale doceniałem jego klasę ,umiejętności . Za Bartkiem też nie przepadam . Czasem pojedzie po chamsku ale tak rodzą się mistrzowie .

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 7 4 miesiące temu

  Po pierwsze to musi zrozumieć, że świat swiat nie kręci się tylko wokół niego ;)Aby był sukces musi się wszystko kręcić obok niego .Tak było z klanem Gollobów .

 • bart82gkm do Łukasz UT 6 4 miesiące temu

  Maszynka do zdobywania punktów mam nadzieję że kiedyś mistrz świata. Nie wiem czy jest mentalnie gotowy . Talent jest ale to nie będzie drugi Gollob.

 • Kibic z Tarnowa do Szlaką po oczach 5 4 miesiące temu

  No właśnie...to jest trochę irytujące,że tyle stawia się na jednego zawodnika kosztem innych. Robi się z niego gwiazdę...Nie masz do końca racji Grześ... swego czasu podobnie traktowano choćby Hliba, czy Szewczykowskiego, jednak obaj na własne życzenie zmarnowali to co było przed nimi. Bartek jest ambitny, stroni od wielkich imprez, tylko ciężka praca i jest w tym miejscu w którym jest. Dudka, czy Janowskiego podobnie traktują w ich macierzystych klubach, jednak do Zmarzlika im daleko. Co nie zmienia faktu, że porównywanie go do Golloba jest bez sensu. To są dwie różne epoki, inni rywale, inna technologia itp. Obaj są mistrzami swoich epok i basta.

 • Szlaką po oczach do Halfap 4 4 miesiące temu

  kiedy w gorzowie właśnie cały świat się kręci wokół niego, to co ma zrozumiec?No właśnie...to jest trochę irytujące,że tyle stawia się na jednego zawodnika kosztem innych. Robi się z niego gwiazdę na siłę, ale gdyby był traktowany na równi z innymi, to śmiem twierdzic, że nie było by go w tym miejscu, gdzie jest teraz

 • Halfap do Szlaką po oczach 3 4 miesiące temu

  Po pierwsze to musi zrozumieć, że świat swiat nie kręci się tylko wokół niego ;)kiedy w gorzowie właśnie cały świat się kręci wokół niego, to co ma zrozumiec?

 • Łukasz UT 2 4 miesiące temu

  Maszynka do zdobywania punktów mam nadzieję że kiedyś mistrz świata.

 • Szlaką po oczach 1 4 miesiące temu

  Po pierwsze to musi zrozumieć, że świat swiat nie kręci się tylko wokół niego ;)

Artykuł załadowany: 0.3795 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl