REKLAMAeWinner Banner

Młodzi i gniewni (18): Tom Brennan

Tom Brennan

Tom Brennan (fot. Ian Charles)

Długa przerwa międzysezonowa to idealny czas, by przyjrzeć się młodym i perspektywicznym zawodnikom, którzy lada moment zajmą miejsce w światowej czołówce. „Młodzi i gniewni” to autorski projekt redakcji speedwaynews.pl. W osiemnastym odcinku przedstawimy bliżej Toma Brennana.

Następcy Taia Woffindena? Sami nasuwają się Robert Lambert i Daniel Bewley, dwaj zdecydowanie najlepsi w tej chwili juniorzy na Wyspach Brytyjskich. Oprócz tych dwóch oczywistych nazwisk jest przynajmniej jeszcze jeden młodzieżowiec, który już powoli wchodzi na międzynarodowe salony. Chodzi o Toma Brennana.

Być może nazwisko to jest dla części kibiców w Polsce nadal anonimowe. Tymczasem jego największy sukces to udział w tegorocznym finale Pucharu Europy do lat 19. Młody Brytyjczyk podczas rozgrywanego w Pardubicach półfinału tych rozgrywek uzyskał jedenaście punktów, co dało mu piąte miejsce i awans do decydującego turnieju. W nim udało się zdobyć siedem oczek i dziewiątą lokatę. Brennan pokonał między innymi takich rozpoznawalnych zawodników, jak: Artioma Trofimowa, Marko Lewiszyna czy Petra Chlupáča. Potencjał jest zatem spory.

Kim więc jest Tom Brennan? Urodził się 2 lipca 2001 roku w Swindon. Chodzi o tę samą miejscowość, w której działa słynny klub „Rudzików”, ale Brennan bardziej powiązany jest z Eastbourne Eagles. W barwach tego klubu zadebiutował w National League dokładnie w dniu swoich piętnastych urodzin – 2 lipca 2016. „Orły” wiele sobie po tym debiucie obiecywały – Brennan podchodził bowiem do tego spotkania jako mistrz Wielkiej Brytanii w kategorii 250cc oraz mistrz par do lat 15 na „pięćsetkach”, a także były triumfator w kategoriach 125cc i 150cc. Wykonanie było jednak dość kiepskie – już w swoim pierwszym biegu nastolatek upadł na tor i trafił do szpitala ze złamanym obojczykiem…

Powrót nastąpił jeszcze w tym samym sezonie, już z lepszym efektem. Drużyna z Eastbourne triumfowała w National League Knockout Cup (zresztą w sezonach 2017 i 2018 powtórzyła to osiągnięcie, również z Brennanem w składzie), a młody żużlowiec w decydującym spotkaniu zdobył dziewięć punktów i trzy bonusy w sześciu startach. W kolejnych dwóch latach nastolatek nadal występował w Eastbourne Eagles, z czasem pełniąc już znacznie istotniejszą rolę i zdobywając średnio około 2 punktów na bieg.

Sezon 2018 w przypadku „Orłów” można zapisać zdecydowanie na plus. Drużyna z Eastbourne oprócz wspomnianego Knockout Cup wygrała ligę. Co więcej, klub zgłosił się do rozgrywek Championship i został dopuszczony do nich przez brytyjską federację. W najbliższym sezonie Tom Brennan będzie więc rozwijał swój talent ligę wyżej, z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami – ale zarazem nadal w macierzystym klubie.

W tej chwili 17-latek przebywa na Antypodach, gdzie jest jedną z zagranicznych gwiazd uczestniczących w australijskich zmaganiach. Dla przykładu w miniony weekend wziął udział w dwóch meczach kontrolnych, w których jego zespół Albury Diamond Park Stars mierzył się z Undera Park Lions. W pierwszym z tych spotkań zdobył wprawdzie zaledwie 3 oczka w 3 startach, ale w rewanżu był już najlepiej punktującym zawodnikiem swojej drużyny. Jego dorobek to 11+1 w 5 biegach.

W odcinku dziewiętnastym przeniesiemy się do Szwecji. Nasz następny bohater w końcówce poprzedniego sezonu pokazał się polskim kibicom, zaliczając doskonałe wejście w naszą ligę. O kogo chodzi? Dowiecie się w piątek, tradycyjnie o 20:00!

Od redakcji: Cykl „Młodzi i gniewni” jest publikowany w stałych terminach – we wtorki oraz piątki. Dodatkowe odcinki zaprezentujemy na naszym portalu w święta.

źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

Powiązane artykuły

Artykuł załadowany: 1.1197 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl