Czterdzieści lat minęło... Toruńsko-leszczyńska dominacja w DMPJ

Juniorzy

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 lutego 2019, 17:52 komentarzy 1

Szymon Szlauderbach (fot. Patryk Kowalski)

Miniony sezon w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów był czterdziestą edycją zmagań o to trofeum na krajowym podwórku. Na chwilę obecną na czele klasyfikacji medalowej mamy dwie ekipy.

Historia Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów sięga sezonu 1978 roku, kiedy to rozegrano pierwsze rozgrywki - wówczas o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Wcześniej rozgrywano jeszcze Młodzieżowy Puchar Polskiego Związku Motorowego, ale do rzeczy.

Pierwsze trzy edycje Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1978-1980) rozgrywane były w systemie eliminacyjnym oraz czterech rund finałowych, a pierwszym triumfatorem rozgrywek została Unia Leszno. W mistrzowskiej ekipie startowali: Mariusz Okoniewski, Grzegorz Sterna, Ryszard Buśkiewicz, Włodzimierz Heliński i Stanisław Turek, a także Roman Jankowski, Henryk Brodala, Bernard Jąder i Marek Kowalski. Leszczynianie w historycznym czempionacie pokonali Wybrzeże Gdańsk, Polonię Bydgoszcz oraz częstochowski Włókniarz.

Od tamtej chwili minęło czterdzieści lat. Przez cały ten okres choćby jeden medal na swoim koncie zapisało szesnaście ekip, a co ciekawe - piętnaście z nich zdobywało także minimum raz złoto. Tylko warszawskiemu WTS-owi nie udało się stanąć na wyższym stopniu podium, niż trzeci. W klasyfikacji medalowej prowadzi Unia Leszno oraz toruński Klub Sportowy, który od lat startował pod różnymi nazwami - Apatora, Get Well, Unibaksu i tak dalej. Zarówno "Byki" jak i "Anioły" wywalczyły po sześć złotych medali, dwa srebrne i cztery brązowe, co daje im prowadzenie w klasyfikacji. Czy którejś z ekip uda się wyjść na samodzielne prowadzenie po najbliższym sezonie? Dowiemy się tego 26 września, na kiedy to zaplanowano tegoroczny finał.

Trzecie miejsce zajmują żużlowcy Stali Gorzów, którzy wywalczyli przez te wszystkie lata: 4 złota, 7 srebrnych krążków i 3 brązowe. Triumf w finale DMPJ w sezonie 2018 dał Unii Tarnów czwarty tytuł mistrzowski i awans na czwarte miejsce.

Po trzy tytuły mistrzowskie mają: Stal Rzeszów, Włókniarz Częstochowa i Falubaz/ZKŻ Zielona Góra. Dwukrotnie w rozgrywkach zwyciężali żużlowcy ROW-u/RKM-u Rybnik i Polonii Bydgoszcz, a tylko raz złoto wisiało na szyjach jeźdźców: Polonii Piła, Wybrzeża Gdańsk, Sparty Wrocław, GKM-u Grudziądz, Startu Gniezno i Motoru Lublin.

Lp. Klub Złoto Srebro Brąz Suma
1 KS Toruń 6 3 4 13
- Unia Leszno 6 3 4 13
3 Stal Gorzów Wlkp. 4 7 3 14
4 Unia Tarnów 4 3 2 9
5 Stal Rzeszów 3 1 2 6
- Włókniarz Częstochowa 3 1 2 6
7 ZKŻ/Falubaz Zielona Góra 2 0 7 9
8 ROW/RKM Rybnik 2 5 2 9
9 Polonia Bydgoszcz 1 3 3 7
10 Polonia Piła 1 6 0 7
11 Wybrzeże Gdańsk 1 4 2 7
12 Sparta Wrocław 1 1 3 5
13 GKM/GTŻ Grudziądz 1 1 1 3
- Start Gniezno 1 1 1 3
15 Motor Lublin 1 0 1 2
16 WTS Warszawa 0 0 2 2

źródło: inf. własna


1Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  • Łukasz UT 1 5 miesięcy temu

    Fajne zestawienie Unia Tarnów nieźle wypada.

Artykuł załadowany: 0.9277 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl