REKLAMAeWinner Banner

Pierwsze mistrzostwa Polski i żużel retro w wykonaniu ciekawej, czeskiej postaci (relacja)

Od lewej: Paweł Wyczyszczok, Szymon Ludwiczak, Wiktor Andryszczak, Dawid Piestrzyński

Od lewej: Paweł Wyczyszczok, Szymon Ludwiczak, Wiktor Andryszczak, Dawid Piestrzyński (fot. Damian Kuczyński)

W sobotę, 23 lutego na opolskim lodowisku „Toropol” miała miejsce jubileuszowa, XV Opolska Gala Żużla na Lodzie. Jak zawsze dochód z imprezy przeznaczony był na szczytny cel. Tym razem środki pomogą w leczeniu 6-letniego Antosia Siweckiego z Nysy.

Rywalizacja miniżużlowców w ramach pierwszych w historii Indywidualnych Mistrzostw Polski w tej klasie, to nie jedyne wydarzenie, które miało miejsce na „Toropolu”. Oczywiście zmagania najmłodszych w 12-biegowym turnieju, to główna atrakcja, jaką przygotowano dla zgromadzonej publiczności.

Zanim wybiła 17:00, czyli godzina rozpoczęcia imprezy, widowisko zrobiła grupa młodych chłopaków, uprawiająca ice cross, czyli widowiskową zimową dyscyplinę łyżwiarską. Tuż przed prezentacją uczestników turnieju, piękny pokaz łyżwiarstwa figurowego zaprezentowała Kamila Hamielec, przy utworze Celine Dion „My heart will go on”.

Tradycyjnie też odbyły się wyścigi quadów, które towarzyszyły kibicom w przerwach między biegami turniejowymi. Pojazdem Subaru Impreza zaprezentowano także pokaz „driftu” na lodzie, a wylosowani szczęśliwcy mogli zasiąść na fotelu obok kierowcy. Oprócz tego można było obejrzeć karting i akrobacje na motocyklu o dużej pojemności.

Przechodząc do głównego „dania” wieczoru, czyli 1. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Miniżużlu na Lodzie, to stawka tegoż turnieju obejmowała właściwie tylko chłopców ze Śląska. Większość z uczestników to zawodnicy niedawno powstałego klubu UKS Speedway Rędziny. Przedstawiciel tego zespołu, Wiktor Andryszczak został zwycięzcą zawodów. Kolejne stopnie podium zajęli rybniczanie Szymon Ludwiczak i Dawid Piestrzyński. Kolejność została ustalona w ostatnim wyścigu dnia, gdyż cała trójka przed jego startem miała równo po 9 punktów.

Nie należy zapominać o tym, że żużel w dorosłym wydaniu również został zaserwowany na opolskiej gali. W czterech wyścigach, odbywających się między głównym turniejem, zmierzyło się dwóch Polaków i dwóch Czechów. Pokazowe biegi zdominował Wojciech Lisiecki, jednak dwukrotnie musiał odpierać ataki Lukáša Hromádki, który wystartował na motocyklu Jawa ze stojącym silnikiem. Oprócz nich udział wzięli Jan Macek – klubowy kolega Hromádki, oraz miejscowa gwiazda – Marcin Sekula.

Wspomniany Lukáš Hromádka, zawodnik czeskiego klubu z Koprzywnicy, wyróżniał się nie tylko motocyklem i kaskiem, w którym startował. To ciekawa postać i – jak mówi – lubi wszystko, co związane jest ze sportem motorowym. – Ja jeździłem na motocrossie, jak i na enduro, a żużel preferuję w każdym możliwym wydaniu. Nie boję się wyzwań – opowiada nam Czech.

Warto powiedzieć, że startuje on zarówno na żużlu klasycznym, jak i w ice speedwayu. Mówi o sobie, że jest „uniwersalnym chłopakiem”. W tym roku w jedynej rundzie, Indywidualnych Mistrzostw Czech, jaką udało się zorganizować w Holicach, zaliczył swój debiut w zawodach wyścigów motocyklowych na lodzie. Teraz doszły jeszcze występy w lodowych galach. – Najlepiej czuję się w ice speedwayu, dlatego zdecydowałem się w tym roku wystartować w mistrzostwach swojego kraju. Gale lodowe to jednak bardziej zabawa niż poważny sport, ale tutaj też zbiera się doświadczenie. Żużel klasyczny jest dla mnie również bardzo ważny, ale na ten moment, jest dużo lepszych chłopaków – dodaje Hromádka.

W nadchodzącym sezonie chce on jeździć jak najwięcej, po cichu liczy na jakiś angaż w Polsce. – W tym roku chcę przede wszystkim jeździć w lidze, w barwach mojego domowego klubu, chciałbym dogadać się z jakimś drugoligowym polskim klubem i tam też rozwijać karierę. Zobaczymy, co czas przyniesie – przyznaje Czech.

Organizatorzy nie wykluczają, że na przyszłorocznej gali odbędzie się mecz Polska – Czechy.

Wyniki:
1. Wiktor Andryszczak (3,3,3,3) 12
2. Szymon Ludwiczak (3,3,3,2) 11
3. Dawid Piestrzyński (3,3,3,1) 10
4. Paweł Wyczyszczok (2,2,2,3) 9
5. Miłosz Kowalski (2,2,1,3) 8
6. Łukasz Szczepański (2,1,2,2) 7
7. Mikołaj Szlempo (1,1,2,2) 6
8. Paweł Caban jr (1,2,1,1) 5
----
R1. Marcel Woźniak – NS
R2. Dorian Pabiasz – NS

Bieg po biegu:
1. Andryszczak, Kowalski
2. Ludwiczak, Szczepański, Szlempo
3. Piestrzyński, Wyczyszczok, Caban jr
4. Ludwiczak, Caban jr
5. Piestrzyński, Kowalski, Szczepański
6. Andryszczak, Wyczyszczok, Szlempo
7. Piestrzyński, Szlempo
8. Andryszczak, Szczepański, Caban jr
9. Ludwiczak, Wyczyszczok, Kowalski
10. Wyczyszczok, Szczepański
11. Kowalski, Szlempo, Caban jr
12. Andryszczak, Ludwiczak, Piestrzyński

Wyścigi pokazowe:
1. Lisiecki, Hromádka, Sekula, Macek (D)
2. Lisiecki, Hromádka, Macek, Sekula
3. Lisiecki, Sekula, Macek, Hromádka,
4. Lisiecki, Macek, Hromádka, Sekula (D)

źródło: inf. własna


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7879 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl