REKLAMAYT
REKLAMAwosp

W Gdańsku uczczą pamięć miejscowej legendy (zapowiedź)

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego (Gdańsk)

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego (Gdańsk) (fot. Arkadiusz Buczyński)

Mistrzowie świata oraz mistrz Europy uczczą pamięć gdańskiej legendy. Zaplanowany na 1 maja turniej o Puchar Prezydenta Gdańska – Memoriał Zbigniewa Podleckiego, zapowiada się emocjonująco. Organizatorom wspomnianych zawodów udało się ściągnąć głośne nazwiska. Greg Hancock, Nicki Pedersen oraz Leon Madsen, to główne "smaczki" tej imprezy.

Stawka turnieju o Puchar Prezydenta Gdańska, będącego Memoriałem Zbigniewa Podleckiego, zwiastuje duże emocje. Przed zebraną publicznością zaprezentują się, między innymi, dwaj byli mistrzowie świata oraz bieżący mistrz Europy.

Greg Hancock, Nicki Pedersen, Leon Madsen. Co łączy tych panów, poza tym, że są znakomitymi żużlowcami? Wszyscy trzej, w przeszłości, reprezentowali klub żużlowy z Gdańska. Zaproszenie ich na środowe zawody, to duży ukłon w stronę kibiców nadmorskiego klubu, a także prognostyk torowych wrażeń. Żadnego z tych rajderów, nie trzeba specjalnie przedstawiać żużlowym fanom. Amerykanin Greg Hancock to czterokrotny mistrz świata, Nicki Pedersen może poszczycić się trzema tytułami mistrza globu, zaś jego duński rodak Leon Madsen to obecny mistrz Europy oraz jeden z najlepszych zawodników PGE Ekstraligi. Stawkę zawodów uzupełnią obecni oraz byli jeźdźcy Wybrzeża Gdańsk, w tym między innymi, wychowanek i ulubieniec trybun, Krystian Pieszczek, powracający po długim rozbracie ze speedwayem Paweł Hlib, czy Thomas H. Jonasson, jeden z liderów Wybrzeża, ścigającego się w 2014 roku w ekstralidze. Z obecnego składu, poza wspomnianym Pieszczkiem, zobaczymy Mikkela Becha, Karola Żupińskiego, Kacpra Gomólskiego, Adriana Cyfera i wracającego po kontuzji Jacoba Thorssella. Ostatnie miejsca zostały zarezerwowane dla doskonale znanych w Gdańsku i pamiętanych: Sebastiana Ułamka, Kamila Brzozowskiego i Mirosława Jabłońskiego.

Sam turniej, upamiętniający legendę gdańskiego żużla, Zbigniewa Podleckiego, będzie rozgrywany w formule rywalizacji par. 14 zawodników zostało podzielonych na siedem duetów. Każdy z nich będzie reprezentował jedną z dzielnic Gdańska. Swoich przedstawicieli będą miały Stogi, Przeróbka, Śródmieście, Nowy Port, Brzeźno, Orunia oraz Chełm. Organizatorzy imprezy zapowiedzieli już, że podobną formułę zawodów będą chcieli powtarzać w przyszłości. Stałym "uczestnikiem" ma być dzielnica Brzeźno, ponieważ to z nią związany był Zbigniew Podlecki. Pozostałe dzielnice będą, za każdym razem, dobierane rotacyjnie.

Przy okazji środowej imprezy, warto przypomnieć sylwetkę Zbigniewa Podleckiego, jednego z najlepszych zawodników związanych z gdańskim klubem. Jego debiut na żużlowych torach przypadł na końcówkę lat pięćdziesiątych. Reprezentując barwy Neptuna Gdańsk osiemnastolatek, dał się poznać jako wielki talent. Niespełna sześć lat potrzebował, by stać się żużlowcem światowego formatu. Do jego najwiekszych sukcesów należą Indywidualne Mistrzostwo Europy wywalczone we Wrocławiu w 1964 roku z kompletem punktów oraz Drużynowe Mistrzostwo Świata wywalczone rok później, do spółki z Andrzej Wyglendą i Antonim Woryną, na torze w niemieckim Kempten. Do tego dorobu dołożył srebro DMŚ w 1967 roku. Kto wie jak potoczyłaby się jego kariera, gdyby nie nieszczęśliwy wypadek drogowy, w którym uczestniczył w sierpniu 1972 roku. Skutkiem zdarzenia było trwałe inwalidztwo i przykucie do wózka inwalidzkiego. Legendarny jeździec Wybrzeża zmarł w 2009 roku i od tego czasu stadion w Gdańsku nosi jego imię.

Początek zawodów zaplanowano na godzinę 17:00. Z uwagi na rangę turnieju, obsadę oraz wolny, majówkowy dzień, warto będzie oderwać się od "przysłowiowego" grilla i przyjść na stadion przy ulicy Zawodników 1, aby zobaczyć w akcji tuzy speedwaya, ale także miejscowych zawodników, dla których będzie to idealne przetarcie przed ciężkim niedzielnym meczem z Arged Malesa TŻ Ostrovią.


STOGI
1. Krystian Pieszczek (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
2. Jacob Thorssell (Szwecja, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

PRZERÓBKA
3. Leon Madsen (Dania, forBet Włókniarz Częstochowa)
4. Mirosław Jabłoński (Polska, Car Gwarant Start Gniezno)

ŚRÓDMIEŚCIE
5. Greg Hancock (USA, bez klubu w Polsce)
6. Karol Żupiński (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

NOWY PORT
7. Paweł Hlib (Polska, Wilki Krosno)
8. Thomas H. Jonasson (Szwecja, Polonia Piła)

BRZEŹNO
9. Kacper Gomólski (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
10. Kamil Brzozowski (Polska, ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz)

ORUNIA
11. Adrian Cyfer (Polska, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
12. Mikkel Bech (Dania, Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

CHEŁM
13. Nicki Pedersen (Dania, Stelmet Falubaz Zielona Góra)
14. Sebastian Ułamek (Polska, forBet Włókniarz Częstochowa)

Szczegółowy cennik:
Bilet Dziecięcy (do lat 6) – 1 zł
Bilet Ulgowy (upoważnia do wstępu na stadion osoby uczące się do 18. roku życia, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej oraz emerytów i rencistów, po okazaniu legitymacji emeryta/rencisty. Nie obowiązuje na Trybunie Głównej/VIP) – 10 zł
Bilet Normalny – 15 zł
Bilet Trybuna Główna Ulgowy (upoważnia do wstępu na Trybunę Główną/VIP osoby uczące się do 18. roku życia, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej oraz emerytów i rencistów, po okazaniu legitymacji emeryta/rencisty) – 15 zł
Bilet Trybuna Główna Normalny – 30 zł
Program zawodów – 10 zł
Razem z wejściówkami można jednocześnie nabyć atrakcyjne gadżety żużlowe i akcesoria kibicowskie.

źródło: inf. własna / wybrzezegdansk.pl


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.0988 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl