REKLAMAeWinner Banner

Jak w białych rękawiczkach odebrać gospodarzowi atut toru? (komentarz)

Jacek Ziółkowski

Jacek Ziółkowski (fot. Sebastian Siedlik)

Wprowadzenie instytucji komisarza toru na zawody żużlowe przez większość uznawana jest jako bezsensowny ruch. Według mnie jest to „piąte koło u wozu”, które nie jest do niczego potrzebne, a tylko przeszkadza. Posunę się o krok dalej w stwierdzeniu, że twór o nazwie „mecz zagrożony” doskonale sprawdza się jako skuteczna metoda przeciwko gospodarzom potyczki.

W piątkowym, przedmeczowym wywiadzie menadżer Speed Car Motoru Jacek Ziółkowski powiedział, że spotkanie z Betard Spartą było czwartym na cztery (!) w Lublinie ze statusem meczu zagrożonego. Niby ściągnięto go rano, ale to już nic nie dało. Parę tygodni wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się Marek Cieślak, gdzie w zbliżony sposób potraktowano zespół z Częstochowy. I mógłbym tak jeszcze wymieniać podobne przypadki, w liczbie mnogiej. Każdy teraz może powiedzieć, czego się czepiam, skoro jak ma padać, to status meczu zagrożonego jest prawidłowo ogłoszony. Ale czy aby na pewno?

Przygotowanie toru przy wspomnianym statusie oznacza tylko jedno – toromistrz zrobi go, według ściśle określonych wytycznych, czyli JEDNAKOWO w każdym przypadku. Woda, walec, woda, walec i ubijanie do granic twardości asfaltu. Co to oznacza dla organizatora meczu? Że nie ma prawa przygotować go w żaden inny sposób. Mało tego, nie można na nim pokręcić treningowych kółek, żeby dobrać odpowiednie ustawienia. Dla przyjezdnych jest to informacja wprost – będzie twardo i nie ma co spodziewać się, czego innego. Jego zachowanie się podczas meczu będzie łatwe do przewidzenia i całkowicie odbierze atut gospodarzom. Mam wrażenie, że centrala szasta na prawo i lewo tym nadzwyczajnym warunkiem, mając niemały wpływ na przebieg spotkania. Co z tego, że na parę godzin przed meczem ściągają obostrzenie? Toru już nie da się zmienić, a jeśli nawet, to i tak na stadionie są przedstawiciele gości i widzą, jak miejscowy spec prowadzi prace „rolnicze” na owalu.

Czy na pewno nowo powstałe przepisy służą dyscyplinie? Czy przez to zyskujemy na atrakcyjności spotkań, skoro coraz większa ilość meczów odbywa się w bardzo podobnych warunkach, a o kolejności na mecie decyduje start i rozegranie pierwszego łuku? Nie zyskujemy. Kibice siedzący na trybunach przy drugim okrążeniu wpisują wyniki do programów, spotkania są nudne, a jak już któremuś z zawodników uda się przeprowadzić świetny atak, to zostaje nam to w pamięci, tak jak dawniej pozostawały na długie lata całe mecze.

źródło: inf. własna


11Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
 • Halfap 11 ponad rok temu

  zrobią tor taki jaki najbardziej lubił Drabik: kwadratowe haha

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 10 ponad rok temu

  Dokładnie . Innej możliwości nie ma . Zastanawiam się czy jak wewnątrz pójdą czy będą nowy promień wyznaczać na...Dobrze by było gdyby zmienili promień na jakiś trudniejszy i dwa różne. Wtedy przyjezdni będą mieć problem to jak mają często w Gorzowie

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 9 ponad rok temu

  No to pewnie tylko w środek pójdą, bo bliżej trybun już chyba się nie da:)Dokładnie . Innej możliwości nie ma . Zastanawiam się czy jak wewnątrz pójdą czy będą nowy promień wyznaczać na łukach . Ruszyć i tak je muszą ale czy zachowają ten sam promień czy będzie tor tylko skrócony.

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 8 ponad rok temu

  Tak . Proste mają być szersze . Jak proste to zapewne łuki też ruszą.No to pewnie tylko w środek pójdą, bo bliżej trybun już chyba się nie da:)

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 7 ponad rok temu

  Dąb się ostanie?Tak . Proste mają być szersze . Jak proste to zapewne łuki też ruszą.

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 6 ponad rok temu

  Po sezonie tor w Grudziądzu będzie przebudowany .Dąb się ostanie?

 • Szlaką po oczach do bart82gkm 5 ponad rok temu

  W Grudziądzu na Lesznie nasz były zawodnik Baron latał do komisarza że mu tor nie pasuje .A miał pasować Baronowi? :)

 • bart82gkm do Szlaką po oczach 4 ponad rok temu

  Eee za Golloba to był całkiem tor do ścigania, tylko trzeba było wiedzieć jak jechać :DPo sezonie tor w Grudziądzu będzie przebudowany .

 • bart82gkm do Halfap 3 ponad rok temu

  w grudziądzu nie ma z tym problemu :D od kilkunastu lat jedziemy na torze który wygląda jakby mecz był zagrożony.W Grudziądzu na Lesznie nasz były zawodnik Baron latał do komisarza że mu tor nie pasuje .

 • Szlaką po oczach do Halfap 2 ponad rok temu

  w grudziądzu nie ma z tym problemu :D od kilkunastu lat jedziemy na torze który wygląda jakby mecz był zagrożony.Eee za Golloba to był całkiem tor do ścigania, tylko trzeba było wiedzieć jak jechać :D

 • Halfap 1 ponad rok temu

  w grudziądzu nie ma z tym problemu :D od kilkunastu lat jedziemy na torze który wygląda jakby mecz był zagrożony.

Artykuł załadowany: 1.116 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl