Cztery zespoły po 19 punktów? Sprawdzamy możliwe warianty w Nice 1. Lidze Żużlowej

Kamil Nowacki

Kamil Nowacki (fot. Roman Biliński)

Lipiec to tradycyjnie przerwa od ligowego ścigania, ale tuż po niej zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia, jeżeli chodzi o rundę zasadniczą. Przygotowaliśmy rozpiskę, która zawiera możliwe warianty zdarzeń dla każdego klubu walczącego o pierwsze miejsce na koniec Nice 1. Ligi Żużlowej.

Pierwszoligowcy – w przeciwieństwie do swoich kolegów półkę niżej – zdołali już poodrabiać wszelkie zaległości wynikające z majowej niepogody. W efekcie na dwie kolejki przed końcem zespoły mają w planie po dwa spotkania lub jeden mecz i pauzę. Tabela wygląda następująco: 

M Drużyna M PKT B +/-
1 PGG ROW Rybnik 11 19 3 +104
2 Car Gwarant Start Gniezno 10 16 4 +12
3 Unia Tarnów 10 14 2 +14
4 Arged Malesa TŻ Ostrovia 10 13 1 -20
5 Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10 10 2 -30
6 Lokomotiv Daugavpils 11 8 1 -49
7 Orzeł Łódź 10 7 1 -31

Z tabeli wynika, że kwestia wygrania rundy zasadniczej najpewniej rozstrzygnie się między rybniczanami a gnieźnianami, choć niewielkie szanse zachowują jeszcze tarnowianie, a nawet ostrowianie. W poniższej rozpisce weźmiemy pod uwagę wszystkie scenariusze niezależnie od stopnia ich prawdopodobieństwa. Tym razem zajmiemy się kwestią zwycięstwa w Nice 1. Lidze Żużlowej, a w następnych dniach przyjrzymy się szansom zespołów na pierwszą czwórkę i na trafienie do barażu. Podobne notowania dla 2. Ligi Żużlowej pojawiły się w weekend, a dla PGE Ekstraligi opublikujemy je bliżej zakończenia rundy zasadniczej.

Do rozegrania pozostały następujące mecze:
Unia Tarnów – Zdunek Wybrzeże Gdańsk (50:40 w pierwszym meczu)
Orzeł Łódź – PGG ROW Rybnik (37:53)
Car Gwarant Start Gniezno – Arged Malesa TŻ Ostrovia (34:56)
Arged Malesa TŻ Ostrovia – Orzeł Łódź (43:47)
Zdunek Wybrzeże Gdańsk – Car Gwarant Start Gniezno (49:40)
Lokomotiv Daugavpils – Unia Tarnów (44:46)

PGG ROW Rybnik wygra rundę zasadniczą, jeżeli:
– wygra w Łodzi, a Gniezno nie wygra obu spotkań za 3;
– zremisuje w Łodzi, a Gniezno zdobędzie maksymalnie 4 punkty (2 wygrane bez bonusów lub zwycięstwo z bonusem i remis);
– przegra w Łodzi, zachowując bonusa, Gniezno zdobędzie maksymalnie 3 punkty (wygrana z bonusem i przegrana lub wygrana bez bonusa i remis), a Tarnów nie wygra obu spotkań za 3;
– przegra w Łodzi, tracąc bonusa, Gniezno zdobędzie maksymalnie 2 punkty (wygrana bez bonusa i przegrana lub dwa remisy), a Tarnów zdobędzie maksymalnie 4 punkty (wygrana i przegrana z zachowaniem bonusa lub dwa remisy).

Problemem „Rekinów” jest fakt, że straciły one punkty bonusowe z obydwoma zespołami, które są w stanie im zagrozić bez jakiejś ogromnej kumulacji niekorzystnych dla rybniczan wyników. Z tego powodu nawet wygranie ostatniego meczu może nie pozwolić na zachowanie pierwszej lokaty pomimo tego, że podopieczni Piotra Żyty pozornie zdominowali tegoroczną Nice 1. Ligę Żużlową. Szczęście w nieszczęściu dla PGG ROW-u jest takie, że strata tarnowian jest spora, a gnieźnianie mają trudny terminarz w kontekście potencjalnego wygrywania za 3.

Car Gwarant Start Gniezno wygra rundę zasadniczą, jeżeli:
– wygra oba mecze za 3;
– wygra mecze, w tym jeden za 3, a Rybnik nie wygra w Łodzi;
– zdobędzie 4 punkty (wygra oba mecze lub zaliczy zwycięstwo z bonusem i remis), a Rybnik przegra w Łodzi;
– zdobędzie 3 punkty (wygra z bonusem i przegra lub zaliczy zwycięstwo bez bonusa i remis), Rybnik przegra w Łodzi, tracąc bonusa, a Tarnów zdobędzie maksymalnie 4 punkty (wygrana i przegrana z zachowaniem bonusa lub dwa remisy);
– zdobędzie 3 punkty (wygra z bonusem i przegra lub zaliczy zwycięstwo bez bonusa i remis), Rybnik przegra w Łodzi, tracąc bonusa, Tarnów zdobędzie 5 punktów (wygrana i remis), a Ostrów nie wygra obu meczów za 3.

Mimo drugiej lokaty, to właśnie gnieźnianie są ekipą, która matematycznie może po prostu wygrać wszystko do końca i się nie przejmować. Słaby początek sezonu w wykonaniu podopiecznych Rafaela Wojciechowskiego sprawia jednak, że potrzebne byłyby do tego dwa wysokie zwycięstwa – co najmniej 23 punktami z Arged Malesa TŻ Ostrovią i 10 na wyjeździe ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. W innym przypadku zaczną się pojawiać kolejne zależności.

Unia Tarnów wygra rundę zasadniczą, jeżeli:
– wygra oba mecze, Rybnik przegra w Łodzi, a Gniezno zdobędzie maksymalnie 3 punkty (wygra z bonusem i przegra lub zaliczy zwycięstwo bez bonusa i remis);
– wygra i zremisuje, Rybnik przegra w Łodzi i straci bonusa, Gniezno zdobędzie maksymalnie 2 punkty (wygra ze stratą bonusa i przegra lub dwa razy zremisuje), a Ostrów nie wygra obu meczów za 3.

Wygrana Orła Łódź z PGG ROW-em Rybnik jest dla Unii Tarnów warunkiem koniecznym, żeby myśleć o końcowym sukcesie. Nawet jeżeli tak się stanie, a „Jaskółki” poradzą sobie w swoich spotkaniach, nadal trzeba będzie się oglądać na rywali z Gniezna i Ostrowa.

Arged Malesa TŻ Ostrovia wygra rundę zasadniczą, jeżeli:
– wygra oba mecze, Rybnik przegra w Łodzi i straci bonusa, a Unia Tarnów zdobędzie dokładnie 5 punktów (zwycięstwo i remis).

Chyba najciekawszy przypadek. W takiej sytuacji zespoły z Rybnika, Ostrowa i Tarnowa mają dokładnie po 19 punktów. Jeżeli Car Gwarant Start Gniezno wygrałby w Gdańsku co najmniej 10 punktami, zrównałby się z tymi trzema ekipami i w efekcie każda z drużyn awansująca do fazy play-off miałaby dokładnie tyle samo oczek! Regulamin stanowi, że w takiej sytuacji konstruuje się pomocniczą tabelę, w której uwzględnia się tylko mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami. A tutaj Arged Malesa TŻ Ostrovia jest bezkonkurencyjna, gdyż poniosła tylko jedną porażkę w Rybniku. Dorzucenie do wyjazdowej wygranej w Tarnowie identycznego rezultatu w Gnieźnie sprawiłoby, że ekipa Mariusza Staszewskiego mogłaby wygrać rundę zasadniczą Nice 1. Ligi Żużlowej!

Źródło: inf. własna 


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.6339 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl