REKLAMAeWinner Banner

Walkę o złoto SoN czas zacząć (zapowiedź)

Trofeum dla zwycięzcy Speedway of Nations

Trofeum dla zwycięzcy Speedway of Nations (fot. Jarosław Pabijan)

7 najlepszych reprezentacji świata, 2 dni rywalizacji na najwyższym poziomie, 42 biegi fazy zasadniczej, 1 wyścig barażowy i 1 wielki bieg finałowy, który rozstrzygnie o wszystkim. Kto będzie miał co zawiesić na szyi, a kto będzie wracał do domu z niczym? Walkę o miano najlepszej żużlowej reprezentacji świata czas zacząć!

Już jutro w rosyjskim Togliatti rozpoczną się dwudniowe zmagania siedmiu najmocniejszych par świata w ramach Speedway of Nations, wyłonionych we wcześniejszych półfinałach. Przypomnijmy, że oba rozegrane zostały w maju – 1 półfinał (4 maja) w Landshut (Niemcy), z którego awansowali: zwycięzcy – Szwedzi (25pkt.), Polacy (24 pkt.) oraz rzutem na taśmę po biegu barażowym – Niemcy (20 pkt.). Drugi z półfinałów miał miejsce tydzień później (11 maja) w Manchesterze, a awans z niego uzyskały reprezentacje: Wielkiej Brytanii (26 pkt.), Australii (22 pkt.), a także Danii (22 pkt. + 4 pkt. w biegu barażowym). Rosjanie jako gospodarze turnieju mieli zapewnione miejsce w finale. 

Trzeba zaznaczyć, że jest to druga edycja turnieju Speedway of Nations. Pierwsza miała miejsce rok temu we Wrocławiu, a tryumfowali w niej wówczas Rosjanie (E. Sajfutdinow, A. Łaguta, G. Czugunow). Zaraz za nimi uplasowała się reprezentacja Wielkiej Brytanii (T. Woffinden, C. Cook, R. Lambert), zaś najniższy stopień na podium przypadł Polakom (M. Janowski, P. Dudek, M. Drabik).

Zwycięski skład sprzed roku, atut własnego toru i doping swoich kibiców z pewnością stawiają obrońców tytułu w roli faworytów do zwycięstwa. Piekielnie mocni Emil Sajfutdinow w parze z Artiomem Łagutą z pewnością zrobią wszystko, aby na swojej ziemi dopiąć swego i zgarnąć pełną turniejową pulę.

Plany Rosjan na pewno pokrzyżować będą chcieli desygnowani przez selekcjonera naszej „Husarii”: kapitan Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik oraz Maksym Drabik (który w myśl regulaminu jako zawodnik młodzieżowy musi wystąpić w co najmniej jednym biegu w obu turniejach). W sytuacji zdarzenia losowego – na przykład kontuzji któregoś z wyżej wymienionych zawodników – do dyspozycji trenera pozostają Patryk Dudek i Bartosz Smektała. Nasza kadra „na papierze” prezentuje się obiecująco, jednak jak już niejednokrotnie żużel pokazał – sport nie byłby tak piękny, gdyby był przewidywalny.

W myśl tego stwierdzenia nie wolno zapominać o pozostałych rywalach: Australijczykach reprezentowanych przez znakomicie prezentujących się w ostatnich meczach ligowych – Jasona Doyle’a i Maxa Fricke’a, a także mocnych reprezentacjach ze Skandynawii – Duńczykach z rozpędzonym Leonem Madsenem na czele oraz Szwedach ze znakomicie prezentującym się ostatnio Peterem Ljungiem. Teoretycznie najsłabiej wyglądają Niemcy i osłabieni brakiem Taia Woffindena Brytyjczycy. Jednak teoria i praktyka mają nieraz ze sobą niewiele wspólnego, a to z pewnością gwarantuje wielkie emocje.

Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relacje LIVE z obu finałów (sobota – LINK, niedziela – LINK). Zapraszamy do ich śledzenia!

Awizowane składy:
Rosja
1. Emil Sajfutdinow (kapitan)
2. Artiom Łaguta
3. Gleb Czugunow
Rezerwowi: Grigorij Łaguta, Roman Lachbaum
Menadżer: Igor Dmitriew

Wielka Brytania
1. Craig Cook (kapitan)
2. Chris Harris
3. Robert Lambert
Rezerwowi: Tai Woffinden, Daniel Bewley
Menadżer: Alun Rossiter

Dania
1. Leon Madsen
2. Niels Kristian Iversen (kapitan)
3. Frederik Jakobsen
Rezerwowi: Michael Jepsen Jensen, Patrick Hansen
Menadżer: Hans Nielsen

Polska
1. Maciej Janowski (kapitan)
2. Bartosz Zmarzlik
3. Maksym Drabik
Rezerwowi: Patryk Dudek, Bartosz Smektała
Menadżer: Marek Cieślak

Szwecja
1. Fredrik Lindgren (kapitan)
2. Peter Ljung
3. Filip Hjelmland
Rezerwowi: Antonio Lindbäck, Alexander Woentin
Menadżer: Morgan Andersson

Niemcy
1. Erik Riss
2. Kai Huckenbeck (kapitan)
3. Lukas Fienhage
Rezerwowi: Martin Smolinski, Michael Härtel
Menadżer: Herbert Rudolph 

Australia
1. Jason Doyle (kapitan)
2. Max Fricke
3. Jaimon Lidsey
Rezerwowi: Chris Holder, Jordan Stewart
Menadżer: Mark Lemon 

Numery startowe przydzielone według losowania:
I dzień, 20 lipca:
A – Niemcy
B – Dania
C – Australia
D – Polska
E – Rosja
F – Szwecja
G – Wielka Brytania

II dzień, 21 lipca:
A – Niemcy
B – Australia
C – Szwecja
D – Polska
E – Rosja
F – Wielka Brytania
G – Dania

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.0138 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl