REKLAMAeWinner Banner

Czy w Pile powróci Turniej Gwiazdkowy?

Stadion żużlowy MOSiR Piła

Stadion żużlowy MOSiR Piła (fot. Kevin Sarlat)

Sezon ligowy na polskich torach zakończył się meczem barażowym w Ostrowie Wielkopolskim, a najpewniej ostatnimi zawodami będą Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Wielkopolski w Zielonej Górze. Czy jednak możliwy jest powrót do tradycji, którą niektórzy pamiętają jeszcze z dwóch poprzednich dekad?

Oprócz wspomnianej, finałowej rundy MIMW w Polsce zaplanowano jeszcze dwa egzaminy na licencję „Ż” oraz na starty w klasie 250cc – 18 października w Częstochowie oraz tydzień później w Lublinie. Nieco starsi kibice pamiętają jednak jeszcze zawody, które odbywały się na jednym z torów w grudniu, czyli już kilka tygodni po zakończeniu wszystkich ligowych zmagań.

Mowa tu oczywiście o Turnieju Gwiazdkowym w Pile. Do tej pory rozegrano 14 edycji wspomnianej rywalizacji i odbywała się ona w latach 1993-2005 oraz w roku 2009. Czy po 10-letniej przerwie jest szansa na powrót tej inicjatywy? Można odnieść taki wniosek, ponieważ w ubiegłym tygodniu na oficjalnym profilu Polonii Piła w mediach społecznościowych utworzono ankietę, w której poruszono właśnie to zagadnienie.

„Czy jesteś za reaktywacją Turnieju Gwiazdkowego?” – tak brzmiało pytanie w ankiecie, która trwała kilka dni. Sformułowane w prosty sposób, dawało tylko dwie możliwości odpowiedzi. Poparcie dla tej idei, wśród użytkowników, śledzących profil pilskiej drużyny, było bardzo duże. Około 93% głosów oddanych przemawiało za tym pomysłem, a 7% było przeciwnych, a w ankiecie wzięło udział ponad 1500 osób. Za tą inicjatywą opowiedziałem się wówczas również sam, ponieważ osobiście nigdy nie byłem na takich zawodach, a uważam, że z pewnością byłby to powrót do tradycji, o której pamięta już coraz mniej osób, a niektórzy nie wiedzieli nawet wcale.

Wśród oponentów tego pomysłu mogą pojawiać się głosy, że pogoda może nie dopisać lub tor nie będzie nadawał się do jazdy o tej porze roku. Biorąc pod uwagę jednak wyjątkowo ciepłe okresy jesienno-zimowe w ostatnich latach, nie powinniśmy być aż tacy sceptyczni. Patrząc za okno i w prognozę pogody na drugą połowę października, trudno stwierdzić jednoznacznie, że w grudniu pomysł ten będzie trudny do zrealizowania. Z całą pewnością, przy odpowiedniej woli i zaparciu organizatorów Turniej Gwiazdkowy może powrócić do Piły, co byłoby z pewnością ciekawym urozmaiceniem oczekiwania na kolejny sezon. A jeśli spotkałoby się to z odpowiednim zainteresowaniem, wówczas impreza ta ponownie mogłaby na dłużej wpisać się do polskiego kalendarza.

Pierwszy Turniej Gwiazdkowy w Pile odbył się 18 grudnia 1993 i zwyciężył w nim Tomasz Gollob. Drugie miejsce zajął na podium jego brat Jacek, a obaj reprezentowali wówczas oczywiście Polonię Bydgoszcz. Na najniższy stopień na „pudle” wskoczył Krzysztof Okupski, reprezentujący miejscowy ośrodek. Później imprezę rozgrywano nieprzerwanie do roku 2005.

Najwięcej zwycięstw w Turnieju Gwiazdkowym ma na koncie wspomniany Tomasz Gollob, który triumfował aż czterokrotnie (dodatkowo w 1994, 1995 i 1997). Trzy razy najlepszy był Rafał Dobrucki, startujący wówczas w barwach Polonii Piła oraz Unii Leszno (2001, 2003 i 2004). Po jednym zwycięstwie odnieśli odpowiednio Jimmy Nilsen (jedyny zagraniczny zwycięzca Turnieju Gwiazdkowego), Piotr Świst, Jacek Gollob, Rafał Okoniewski, Sebastian Ułamek, Mariusz Franków i Stanisław Burza.

Ten ostatni zwyciężył w zawodach, które rozegrano 6 grudnia 2009, po trzech latach przerwy. Jak się okazało od tamtej pory nie powrócono do tego pomysłu. Obok Burzy na podium wówczas stanęli Paweł Hlib oraz ś.p. Grzegorz Knapp. Oprócz wspomnianej dwójki zawodników, z tych obecnie kontynuujących kariery, wzięli udział jeszcze Marcin Jędrzejewski, Marcel Szymko i Norbert Kościuch. W zawodach wystąpili także m.in., kontuzjowany później Kamil Cieślar, czy zawodnik, który już tylko zajmuje się przygotowaniem motocykli – Jacek Rempała.

Pomysł przywrócenia idei Turnieju Gwiazdkowego do kalendarza jest chyba jak najbardziej trafny. Na oceny przyjdzie poczekać, jeśli rzeczywiście do niego dojdzie, choć miejmy nadzieję, że włodarze pilskiej Polonii nie bez powodu w ostatnim czasie zapytali o zdanie kibiców „czarnego sportu”. Czy do organizacji jubileuszowej, 15. edycji Turnieju Gwiazdkowego w Pile może dojść jeszcze w tym roku? O tym przekonamy się zapewne w kolejnych tygodniach.

źródło: inf. własna / wyniki: wikipedia.pl


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.9622 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl