REKLAMAeWinner Banner

Znamy pierwsze terminy i lokacje z kalendarzy FIM i FIM Europe w 2020

Mototrek w Równem

Mototrek w Równem (fot. Damian Kuczyński)

W Europie motocykle żużlowe warczą już praktycznie tylko na Wyspach Brytyjskich, a w listopadzie i one ucichną. Wszyscy zatem z utęsknieniem będą oczekiwali kalendarzy imprez międzynarodowych. Redakcja speedwaynews.pl dotarła do pierwszych informacji na temat kilku terminów i lokalizacji na sezon 2020.

Pełny „rozkład jazdy” w zmaganiach, rozgrywanych pod egidą FIM i FIM Europe poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Wszystko musi być jeszcze zatwierdzone na kongresach wyżej wymienionych federacji, które zaplanowane są w Niemczech i we Włoszech w pierwszej połowie listopada.

Jeśli chodzi o kalendarz Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, to pisaliśmy już, że do organizacji finału eliminacji do Speedway Grand Prix, czyli SGP Challenge, zgłosili się włodarze ze słowackiej Žarnovicy. Wspominaliśmy również, że do jednej z rund kwalifikacyjnych swój akces zgłosili Francuzi i ona mogłaby się odbyć w Lamothe-Landerron. Dodatkowo jedna, eliminacyjna impreza rangi FIM (el. SGP lub półfinał IMŚJ) powinna trafić do włoskiego Terenzano.

Jeśli chodzi o imprezy rangi FIM Europe, to tutaj danych jest nieco więcej. Organizatorzy z ukraińskiego Równego pochwalili się, że mają w planie organizację półfinału do Indywidualnych Mistrzostw Europy (SEC). Byłaby to drugi rok z rzędu wizyta w tym kraju, a tegoroczny turniej eliminacyjny zakończył się wielkim, frekwencyjnym sukcesem, gdyż kibice licznie wypełnili stadion u naszych wschodnich sąsiadów. W poprzednich latach półfinały SEC organizowano głównie w weekend majowy, tym razem – z racji roku przestępnego – 1 i 3 maja wypadają jednak w piątek i w niedzielę, więc z pewnością byłoby to ciężkie, pod kątem rozgrywek ligowych w Polsce. W Równem dlatego od razu przedstawiono jako wstępną datę 17 maja. Gdy spojrzymy dokładniej w kalendarz okaże się, że to niedziela, która również mogłaby stanowić problem. To jednak tylko teoretyczny kłopot, ponieważ termin ten wypada dokładnie dzień po turnieju o SGP Polski w Warszawie, a organizatorzy przyzwyczaili nas już do tego, że ten dzień jest wolny od ligowych rozgrywek, gdyż spora większość osób potrzebuje czasu na regenerację po dalekiej podróży do stolicy naszego kraju.

Termin ten zdaje się być jeszcze bardziej prawdopodobny, gdyż również drugi półfinał do Indywidualnych Mistrzostw Europy miałby odbyć się tego dnia w węgierskim Debreczynie. Kraj ten zorganizuje także finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w miejscowości Nagyhalász, gdzie w tym roku młodzi zawodnicy rywalizowali w turnieju półfinałowym tej imprezy. Tutaj jednak data musi zostać jeszcze podana i zatwierdzona.

Akces do organizacji finału Mistrzostw Europy Par zgłosili Włosi, a ponieważ w ostatnich latach te zmagania kończyły się w duńskim Brovst i rosyjskim Bałakowie, scenariusz rywalizacji na obiekcie w Terenzano jest bardzo prawdopodobny. Przypomnijmy, że w świetle kłopotów ze stadionem w Lonigo, przez które ten bardzo zasłużony obiekt został zamknięty do odwołania, wyżej wspomniana miejscowość jest jedyną, w której mogą odbywać się zawody rangi międzynarodowej w najbliższym czasie. Co ciekawe chęć organizacji finału eliminacji Challenge do Indywidualnych Mistrzostw Europy (SEC) zgłosili Francuzi. W tym wypadku scenariusz ten jest jednak mniej prawdopodobny, gdyż jest to już impreza większej rangi, a odległość, która jest do pokonania dla wielu finalistów, przed zapewne rozgrywkami ligowymi, może stanowić tu przeszkodę nie do obejścia. Z drugiej strony, skoro jednak w podobnych sytuacjach można organizować rundy eliminacyjne, to kto wie, czy taka możliwość również nie jest brana pod uwagę pod kątem sezonu 2020.

Z racji tego, że organizatorem zmagań o czempionat Europy i Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów jest firma One Sport, można się spodziewać, że po jednym z finałów trafi do naszego kraju. Zmagania o tytuł najlepszego młodzieżowca na świecie w ostatnich latach regularnie kończyły się w Pardubicach, choć w tym miejscu w roku 2013 rozegrano finał DMŚJ. Być może zatem w kolejnym roku, biorąc pod uwagę dobre występy Jana Kvěcha i Petra Chlupáča, tam mogłaby się odbyć młodzieżowa „drużynówka”.

Wszystkie wspomniane terminy i lokalizacje muszą być jeszcze zatwierdzone na wymienionych wyżej kongresach FIM i FIM Europe. Czy któreś  z pozostałych imprez trafią do Polski, na jeden lub więcej z naszych obiektów? O tym przekonamy się w najbliższych tygodniach.

źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.843 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl