Gale lodowe bez szans reaktywacji? Tej zimy zanosi się tylko na jedną

Jeden z wyścigów gali lodowej w Kłecku

Jeden z wyścigów gali lodowej w Kłecku (fot. Piotr Kin)

Przerwa zimowa od klasycznego speedwaya? Wszystko wskazuje na to, że nie, a na ratunek fanom czarnego sportu wychodzą włodarze Hawi Racing Team, którzy szykują się do organizacji swojej tradycyjnej imprezy.

W ostatnich latach kibice przywykli, że w przerwie zimowej spotykali się na miejskich lodowiskach lub akwenach wodnych i emocjonowali się ściganiem na klasycznych motocyklach po lodowych taflach. Niestety, teraz większość zawodników w kontraktach ma wpisany zakaz uczestnictwa w tego typu wydarzeniach, a organizacja imprezy w zagranicznej obsadzie lub z niedoświadczonymi zawodnikami dla inicjatorów tego typu zawodów mija się z celem. Tym większa szkoda, że poza granicami gale lodowe cieszą się nadal zainteresowaniem, a przykładem może być cykl Drift on Ice, w której ścigają się m.in. Wojciech Lisiecki, Tero Aarnio czy Tobias Busch i Martin Smolinski. Start kolejnej edycji już 23 listopada w niemieckim Freital.

W Polsce przez wiele lat regularne żużlowe emocje na lodzie oglądaliśmy w Częstochowie, Opolu, a także w Toruniu. W wynikach pierwszych tego typu imprez można znaleźć, że ścigali się m.in. bracia Gollobowie - Tomasz oraz Jacek, Piotr Protasiewicz, Sławomir Drabik, Sebastian Ułamek czy jeszcze do niedawna także Maksym Drabik. Jako pierwszy zrezygnował z takich wydarzeń Drabik, a miało to głównie związek z zakazem startów jego syna w imprezach lodowych. Włókniarz przejął inicjatywę, ale długo tego typu zawodów nie przeprowadzał. W tym roku odwołano także turniej w Toruniu. Gospodarze zapowiadali wzmożone prace, które miały pozwolić na przeprowadzenie widowiska w tym roku. Wysłaliśmy zapytanie do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy są czynione starania, aby przywrócić ten event do kalendarza. Odpowiedzi niestety nie otrzymaliśmy.

Miłe wieści dotarły za to z Opola. Przed rokiem Hawi Racing Team zdecydowało się zmienić formułę zawodów, a zamiast doświadczonych żużlowców na tafli pojawili się mini żużlowcy, którzy rywalizowali o mistrzostwo Polski. W jazdach pokazowych udział wzięli: Wojciech Lisiecki, Lukáš Hromádka, Marcin Sekula oraz Jan Macek. I właśnie ze stolicy polskiej piosenki napłynęły do nas wieści, że miejscowi działacze przygotowują się do kolejnej, szesnastej już edycji Opolskiej Gali Żużla na Lodzie. Poinformowano nas, że trwają ustalenia związane z wyznaczeniem terminu, a wkrótce można spodziewać się stosownych informacji w mediach społecznościowych.

Drugim akcentem zimowej przerwy w naszym kraju ma być finał Indywidualnych Mistrzostw Europy w ice speedwayu, który planowany jest na trzeci weekend marca w Tomaszowie Mazowieckim. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą to najpewniej do kalendarza dorzucimy Moto Ice Show, które odbywa się na terenie Parku Skałka w Świętochłowicach, choć w tym przypadku nie mówimy o ściganiu i rywalizacji, a jeździe pokazowej. Nie można wykluczać, że w przypadku wystarczająco niskiej temperatury powróci temat gali lodowej w Kłecku, gdzie w tym roku udało się zmontować obsadę, ale zabrakło odpowiedniej pogody. W zawodach mieli wystąpić m.in. Wojciech Lisiecki, Rafał Konopka, Maciej i Adam Fajferowie czy Dawid Wiwatowski.

Zatem do marca głód żużlowy przyjdzie nam nasycać głównie doniesieniami z Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i Argentyny, gdzie sezon będzie tętnił życiem oraz z aren lodowych gladiatorów.

źródło: inf. własna

Czy żałujesz, że w Polsce nie organizuje się już gal lodowych?


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.6693 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl