REKLAMAeWinner Banner

Kosmetyczna zmiana w Ekstralidze - dodatkowy senior kosztem juniora

Speedrower: Paweł Cegielski (Mustang) i Kamil Naskręt (Szawer)

Speedrower: Paweł Cegielski (Mustang) i Kamil Naskręt (Szawer) (fot. Karolina Schmidt)

Zarząd Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych dał klubom możliwość wypowiedzenia się w temacie kształtu rozgrywek ligowych w sezonie 2020. Kluby wybrały metodą głosowania wariant, w którym pojedzie Ekstraliga.

Stosunkiem głosów 3-1-2 wybrano opcję ze składami sześcioosobowymi (więcej na ten temat TUTAJ). Po tej informacji kolejny klub zadeklarował, że wystartuje w Drużynowych Mistrzostwach Polski w sezonie 2020 i tym samym wiemy już, że w przyszłorocznej Ekstralidze pojechać ma osiem zespołów. Została jedna niewiadoma - ZKS Zielona Góra.

Doniesienia z centrali jednak mocno rozbudziły środowisko speedrowerowe. W mediach społecznościowych wywiązało się sporo dyskusji na temat zmian, a część zawodników pisała, że zmuszą one zawodników do zakończenia karier lub ograniczenia się do minimalnej liczby startów w rozgrywkach - np. pierwszoligowych. Polska Federacja Klubów Speedrowerowych zdecydowała się odpowiedzieć wszystkim, którzy mają jeszcze jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nowego regulaminu.

Po ogłoszeniu wyników głosowania na temat opcji składów ligowych w sezonie 2020, do Zarządu PFKS spłynęło kilka uwag zarówno ze strony klubów jak i osób indywidualnych (zawodników i działaczy). Zarząd postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom i w trybie pilnym przeprowadził dodatkowe zebranie opinii. Efektem tego są kosmetyczne zmiany polegające na zwiększeniu liczby seniorów (kategoria open) w składzie kosztem juniora starszego w wariantach I i III oraz dodanie młodzieżowca kosztem juniora w wariancie II; wobec tych zmian warianty I i II stały się tożsame, wobec czego do złożenia składu na mecz pozostaną dwa, a nie jak wcześniej, trzy. Po wyżej opisanych zmianach warianty składu wyglądają następująco:

Wariant I
Senior (open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (open) - bez ograniczeń wiekowych
Młodzieżowiec - U23
Junior - U18
Kadet - U16

Wariant II
Senior (open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (open) - bez ograniczeń wiekowych
Młodzieżowiec - U23
Młodzieżowiec - U23
Junior - U18
Junior - U18

Padały również pytania o kwestię rezerwowych. Będzie ich maksymalnie czterech; z racji tego, że w składzie pojawia się więcej kategorii (wcześniej były tylko dwie - junior i senior/open) zmieni się regulaminowy zapis dotyczący stosowania rezerwy na bardziej uogólniający obecne realia - było “12.21.3.10. Zawodnika z numerem 6 lub 7 ma prawo zastąpić tylko junior startujący z numerem 8–10.”, będzie “Zawodnik zastępujący musi spełniać wymogi kategorii wiekowej zawodnika zastępowanego.”. Ponieważ może się zdarzyć, że wpisze się “młodszego” zawodnika jako “starszego”, a numery startowe w nowym schemacie nie determinują kategorii, gdzieś w rozdziale 12.21.3. pojawi się zapis: “W przypadku większej liczby zawodników danej kategorii wiekowej niż liczba określona w wybranym wariancie składu, należy przed zawodami jednoznacznie wskazać którzy zawodnicy są wyznaczeni do spełnienia obowiązku jazdy jako zawodnik danej kategorii.”. Przykładowo - drużyna jedzie w składzie: jeden O, trzech Mc i dwóch J, a w zastosowanym tu wariancie II mógłby być drugi senior i tylko dwóch Mc; kierownik drużyny wskazuje którzy dwaj z trzech mają spełniać obowiązek startu Mc, co daje możliwość zastępowania tego trzeciego dowolnym zawodnikiem (open).


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.9351 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl