Wielkie lodowe emocje w Tomaszowie Mazowieckim! Polskich barw bronił będzie Michał Knapp

Michał Knapp

Michał Knapp (materiały prasowe)

W sobotę, 21 marca 2020 roku, w Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki zostanie wyłoniony najlepszy specjalista Starego Kontynentu w lodowej odmianie żużla. Speedwayevents.pl, razem z FIM-Europe oraz Polskim Związkiem Motorowym, już dziś zaprasza na European Individual Ice Speedway Championship.

Taka impreza odbędzie się już po raz drugi na terenie naszego kraju. Wcześniej o miano najlepszych w Europie walczono na torze w Sanoku. Dwanaście lat temu rywalizacja toczyła się jednak na otwartym obiekcie, teraz po raz pierwszy w Polsce zagości w hali. I to jakiej!

Miejscem zmagań będzie Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki. To pierwszy w Polsce zadaszony obiekt, który posiada tor lodowy i jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych najwyższej rangi. Na co dzień służy przede wszystkim do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego i short-tracku. Żużlowcy zadebiutują na tamtejszym lodzie. Godzina rozpoczęcia zawodów zostanie wkrótce ustalona, po konsultacji ze stacją telewizyjną, która przeprowadzi z nich transmisję.

– Cieszę się, że Tomaszów Mazowiecki i Arena Lodowa ugoszczą kolejną dużą imprezę sportową i niebawem ziści się to, o czym od dawna marzyliśmy. Nasz piękny obiekt spełni rolę wielofunkcyjną i posłuży – jako pierwsza hala w Polsce – kolejnej po łyżwiarstwie szybkim dyscyplinie - niezwykle widowiskowej lodowej odmianie żużla. Życzyłbym sobie, żeby zagościła ona u nas na dłużej – powiedział na środowej konferencji prasowej dotyczącej tych zawodów prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

– Ta impreza będzie z pewnością swego rodzaju eksperymentem, bo przecież w hali odbędzie się w naszym kraju po raz pierwszy. To także dowód na to, że imprezy mistrzowskie nie muszą odbywać się jedynie w dużych aglomeracjach, ale także w innych miastach. Na przykład tak dobrze zarządzanych jak Tomaszów Mazowiecki – przyznał europoseł Ryszard Czarnecki, honorowy patron zawodów. – Liczę, że będzie to fajna okazja do przeżycia sportowych emocji dla kibiców tradycyjnego żużla, bo 21 marca zawodnicy najpopularniejszej polskiej dyscypliny nieolimpijskiej jeszcze nie rozpoczną sezonu – dodał.

Impreza w Tomaszowie Mazowieckim będzie jednodniowa, a poprzedzi ją piątkowa sesja treningowa. W sobotę kibice zobaczą 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch zawodników z największą ilością punktów awansuje do wielkiego finału. Stawkę uzupełnią w nim dwaj najlepsi z wyścigu barażowego, gdzie pojadą z kolei żużlowcy, którzy po fazie zasadniczej uplasują się na miejscach 3-6. Zwycięzca wyścigu finałowego zostanie mistrzem Europy. Tytułu mistrzowskiego broni Rosjanin Siergiej Makarow.

Szczegółową obsadę poznamy w lutym, gdy poszczególne federacje dokonają swoich zgłoszeń. Podział miejsc w zawodach jest następujący: ACCR (Czechy) – 2, AMF (Austria) – 2, DMSB (Niemcy) – 2, FMI (Włochy) – 1, FMS (Szwajcaria) – 1, KNMV (Holandia) – 2, MFR (Rosja) – 2, PZM (Polska) – 1, SML (Finlandia) – 1, SVEMO (Szwecja) – 2.

Główna Komisja Sportu Żużlowego desygnuje do startu w zawodach Michała Knappa. Pochodzący z Grudziądza zawodnik w przeszłości reprezentował już biało-czerwone barwy, startując na międzynarodowej arenie. – O organizację mistrzostw Europy konkurowaliśmy z Finlandią i cieszę się bardzo, że udało się otrzymać jej organizację. Jestem przekonany, że będzie stała na wysokim poziomie na każdym polu – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe. – Jeśli chodzi o Michała Knappa, to liczymy, że pokaże się z jak najlepszej strony. Na pewno pomożemy mu w przygotowaniach do tych zawodów. Oficjalnie kadrowiczem może stać się pod koniec stycznia. Wówczas otrzyma oficjalne powołanie do reprezentacji Polski, co stanie się podczas posiedzenia prezydium Polskiego Związku Motorowego – dodał.

Michał Knapp to bratanek nieżyjącego już niestety Grzegorza Knappa, najlepszego polskiego zawodnika w historii, jeśli chodzi o ice speedway. Michał miał kilkuletnią przerwę w startach, ale cieszy się z otrzymanej szansy. – Z jazdą na motocyklu jest jak z jazdą na rowerze. Tego się nie zapomina. Jestem bardzo szczęśliwy z otrzymanej szansy i zrobię wszystko, by nie zawieść kibiców. Wiadomo, że faworytami zawodów będą Rosjanie, od lat dominujący w naszym sporcie. Ale w Tomaszowie Mazowieckim jest dość specyficzny tor o długich prostych i wąskich łukach. To pozwoli mknąć po torze z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę, choć będzie trzeba szybko zamykać gaz, by zmieścić się na wirażach. Może to przynieść trochę niespodzianek – powiedział Knapp.

– Przed nami ogrom pracy organizacyjnej, bo taka impreza odbywać się będzie w Polsce po raz pierwszy na zamkniętym obiekcie. Trzeba na nim dokonać niezbędnych przeróbek, by przystosować go do tego typu zawodów. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy fachowców, z kraju i zagranicy, mających ogromne doświadczenie w organizacji ice speedwaya. Jestem przekonany, że będzie to niezwykle udana impreza, a lodowa odmiana żużla dobrze przyjmie się w Tomaszowie Mazowieckim – powiedział Maciej Polny, prezes firmy KFSport, właściciela marki Speedwayevents.pl. 

Konferencja prasowa w Tomaszowie Mazowieckim zakończyła się wręczeniem okolicznościowych plastronów dla prezydenta miasta Marcina Witki, honorowego patrona imprezy europosła Ryszarda Czarneckiego oraz reprezentanta Polski Michała Knappa.

Przypomnijmy, że jak do tej pory finały Indywidualnych Mistrzostw Europy w ice speedway'u trwały dwa dni, natomiast tym razem impreza potrwa dzień.

Bilety

Bilety na European Individual Ice Speedway Championship będzie można kupować od 9 stycznia w systemie online na stronach internetowych: bilety.speedwayevents.pl oraz iseuro.com.

Cennik:

Sektor A (za wyjątkiem trybuny A-5)
Bilet Normalny – 99 zł
Bilet Ulgowy – 85 zł*

Sektor B
Bilet Normalny – 79 zł
Bilet Ulgowy – 65 zł

Pakiet VIP & Hospitality
Trybuna A-5 – 300 zł**

* - bilet ulgowy przysługuje osobom do 18. roku życia (za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej) oraz emerytom i rencistom (za okazaniem ważnej legitymacji)
** - pakiet VIP & Hospitality zawiera: miejsce numerowane w najlepszej części stadionu naprzeciw linii startu i mety na Trybunie Głównej/VIP, program zawodów, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, możliwość wejścia do parku maszyn przed i po turnieju, parking)

Oficjalna strona internetowa imprezy: iseuro.com
Znajdziecie tam Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Historia ice speedwaya w Polsce
Wzmianki o pierwszych żużlowych zawodach na lodzie w Polsce pochodzą z lat 60-tych, gdy rywalizowano głównie w Bydgoszczy. Ale później nastąpiła przerwa aż do 1995 roku, gdy na warszawskich Stegnach zorganizowano rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata. Następnie rolę stolicy naszego kraju, jeśli chodzi o ice speedway, dzierżył Sanok. Tam zorganizowano między innymi, w 2008 roku, Indywidualne Mistrzostwa Europy. Zawody w żużlu na lodzie, na terenie Polski, odbywały się także m.in. na terenie Wielkopolski, a teraz na mapie tego sportu zadebiutuje Tomaszów Mazowiecki.

Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki
Kubatura obiektu wynosi 292 000 m³. Na tej przestrzeni znajduje się pełnowymiarowy, 400-metrowy tor o szerokości 12 metrów. Hala ma cztery strefy mrożenia lodu, nowoczesny system nagłośnienia i oświetlenia spełniającym standard transmisji HD. To jedyny w Polsce obiekt w pełni przystosowany do całorocznego uprawiania sportów zimowych. Powstał w latach 2016-2017.

Miasto Tomaszów Mazowiecki
Tomaszów Mazowiecki to miasto położone w samym sercu Polski na terenie województwa łódzkiego. Atrakcyjność turystyczną miasta wyznacza pięć przepływających przez nie rzek: Pilica, Wolbórka, Czarna-Bielina, Piasecznica oraz Lubochenka, jak również Lasy Spalskie, a także znajdujący się w pobliżu Zalew Sulejowski.

W południowo–wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, położony w dolinie Pilicy, w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię około 29 ha.

Tomaszów Mazowiecki to także miasto sportu. Stąd pochodzi mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil, która prowadzi bezpłatne zajęcia biegowe dla mieszkańców. Sportową wizytówką miasta jest oczywiście Arena Lodowa. Dzieje się też tu sporo wydarzeń kulturalnych. Najbardziej znane to Festiwal „A może byśmy tak…”, Piknik Lokalni Niebanalni czy Love Polish Jazz Festival.


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.5398 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl