REKLAMAeWinner Banner

Premiera autobiografii Woffindena 25 marca. Tylko u nas pierwsze szczegóły!

Tai Woffinden

Tai Woffinden (fot. Jarosław Pabijan)

Pozostało tylko kilka dni do momentu, w którym na polskim rynku ukaże się historia życia najbardziej utytułowanego zawodnika w obecnej stawce Grand Prix. „Bez Hamulców. Tai Woffinden. Autobiografia” w księgarniach pojawi się w środę 25 marca.

W oryginalnej anglojęzycznej wersji dzieło Taia Woffindena i cenionego brytyjskiego dziennikarza żużlowego, Petera Oakesa. W polskim tłumaczeniu przygotowane przez Wydawnictwo SQN. Wobec opóźnionego startu sezonu 2020 autobiografia trzykrotnego mistrza świata może być sposobem, by chociaż na papierze poczuć u progu wiosny klimat speedwaya.

Tym bardziej, że mówimy o człowieku wielowymiarowym. Z jednej strony – typowy australijski luzak. Gość, który jako nastolatek uciekał ze szkoły, by surfować na falach oceanu, a teraz niemal w całości ozdobiony jest tatuażami. Z drugiej – w pełni profesjonalny sportowiec, który parę lat temu zrobił awanturę, gdy selekcjoner kadry próbował zabrać go na kebaba. Zdaniem człowieka, który przetłumaczył autobiografię Woffindena na język polski, obie te istoty Taia w książce łączą się w spójną całość.

Luz niekoniecznie musi być przeciwieństwem profesjonalizmu. Gdzieś obok żelaznej dyscypliny trzeba wygospodarować czas na odpoczynek, odsunięcie od siebie presji. Wszystko jest kwestią odszukania właściwych proporcji. Sam Tai nie ukrywa zresztą w swojej autobiografii, że znalezienie właściwego balansu między tymi światami bardzo pomogło mu odnieść sukces – mówi dla speedwaynews.pl autor polskiego tłumaczenia książki, Tomasz Jastrzębski.

Historię Taia Woffindena w skrócie jest w stanie opowiedzieć każdy kibic speedwaya. Brytyjczyk, który spędził niemal całą młodość w Australii. W powrocie do Europy i wchodzeniu na żużlowe salony wspierał go ojciec, Rob Woffinden, który jednak zmarł w młodym wieku na raka. Pozbawiony opiekuna Tai wpadł w kryzys, ale zdołał się z niego wydostać i zaczął odnosić wielkie sukcesy.

To jednak tylko szkielet. „Bez Hamulców. Tai Woffinden. Autobiografia” zawiera mnóstwo mniej oczywistych opowieści z życia żużlowca. Przygody nastolatka, który nie myślał o konsekwencjach, nim nie napotkał na patrol policji. Historię znajomości z Faye – dziś matką dwóch córek „Woffy'ego”. Wyzwania, przed jakimi stoi człowiek noszący miano mistrza świata.

Szczególnie ciekawym wątkiem jest stosunek Taia Woffindena do polskiego żużla i zawodników. Zwłaszcza chodzi tu o Tomasza Golloba, do którego Brytyjczyk wielokrotnie odnosi się w swojej książce. Tai w autobiografii rzucił nowe światło na niektóre wydarzenia, na przykład wypadek w Sztokholmie w 2013… Ale może nie będę zdradzał niespodzianki – dodaje Jastrzębski.

Co dokładnie Tai Woffinden myśli o Sztokholmie 2013? A o innych zdarzeniach tego typu, jak ubiegłoroczna kontuzja po wypadku z Grigorijem Łagutą? Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się już 25 marca, gdy nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się „Bez Hamulców. Tai Woffinden. Autobiografia”.

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 2.0375 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl