REKLAMAeWinner Banner

Ściganie w lewo w japońskim wydaniu (wywiad)

Żużel i speedrower to sporty, które nie są dyscyplinami globalnymi. Z podziwem i fascynacją obserwujemy zmagania żużlowców z Argentyny czy Nowej Zelandii. W speedrowerze liczba państw rywalizujących w zawodach jest dość ograniczona, oprócz Polski zawodnicy ścigają się na Wyspach Brytyjskich i w Australii.

Niegdyś mocnym ośrodkiem speedrowerowym była Holandia, w 2011 roku mistrzostwa świata odbyły się w USA. Swoich sił na speedrowerze próbował Duńczyk, a nadzieję w serce wlewały filmiki ze Szwecji i Słowacji, gdzie dzieci ścigały się pośrodku torów żużlowych. Prawdziwą sensacją były jednak doniesienia o speedrowerze w Japonii. Kraj kwitnącej wiśni to kierunek mocno egzotyczny. Postanowiliśmy się zatem skontaktować z sekretarzem generalnym japońskiego speedrowera – Matsumoto Atsushi.

--> SPEEDWAYNEWS PODCAST - ROZMAWIAMY O ŻUŻLU! POSŁUCHAJ PROJEKTU SPEEDWAYNEWS.PL!

Bartosz Fryckowski (speedwaynews.pl): Wasz kraj stanowi dość nietypowy kierunek dla naszej dyscypliny. Skąd zatem wzięło się zainteresowanie speedrowerem w Japonii?
Matsumoto Atsushi (sekretarz generalny speedrowera w Japonii): Speedrower w Japonii działa już od jakiegoś czasu. Pierwsze zawody zorganizowano w 2012 roku i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Ich inicjatorem był Miyagi Chikara – legenda wyścigów BMX. Miyagi pozostaje w kontakcie z australijską federacją oraz klubem z Findon.

- Jak wyglądają wasze tory?
-  Niestety, nie posiadamy stałych obiektów.  Jednak w 2019 roku, raz w miesiącu, zawodnicy rywalizowali na torze w Tachikawie na przedmieściach Tokio. Co ważne dysponujemy profesjonalną maszyną startową, wykonaną zgodnie z przepisami brytyjskiej federacji.

warto zwrócić uwagę na różnice w sprzęcie zawodników

- Ilu posiadacie czynnych zawodników? 
- Liczba ta niestety jest niewielka. Głównie są to zawodnicy rywalizujący dodatkowo w wyścigach BMX-ów. Uwielbiają oni speedrower i stanowi to dla nich dobrą formę zmagań.

- Czy posiadacie jakieś kluby zrzeszające zawodników?
- Niestety nie. Aktualnie nie mamy żadnego klubu.

- Jakie zawody organizujecie? Czy mają miejsce jakieś rozgrywki cykliczne?
-  Tak, organizujemy różne rozgrywki, ale teraz ze względu na pandemię koronawirusa zostały wstrzymane.

- Wasze rowery różnią się od tych powszechnie znanych w speedrowerze.
- Dokładnie. Jesteśmy małą społecznością i najważniejsza jest dla nas rywalizacja. Stąd wprowadzony jest u nas podział na klasy. Część zawodników rywalizuje na profesjonalnych rowerach, a inna grupa na rowerach niededykowanych do ścigania.

-  Macie plan, aby kiedyś wystartować w mistrzostwach świata? Czy to w stosunkowo nieodległej Australii, czy to w Europie?
- Nie mamy żadnych planów na udział w mistrzostwach świata.

- Kto jest obecnie najlepszym japońskim zawodnikiem?
- Mistrzem kraju jest aktualnie pochodzący z Kyushu Tsuruta Seijji.

źródło: inf. własna

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.069 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl