REKLAMAspeedway hero
REKLAMAeWinner Banner

Ściganie w lewo w japońskim wydaniu (wywiad)

Żużel i speedrower to sporty, które nie są dyscyplinami globalnymi. Z podziwem i fascynacją obserwujemy zmagania żużlowców z Argentyny czy Nowej Zelandii. W speedrowerze liczba państw rywalizujących w zawodach jest dość ograniczona, oprócz Polski zawodnicy ścigają się na Wyspach Brytyjskich i w Australii.

Niegdyś mocnym ośrodkiem speedrowerowym była Holandia, w 2011 roku mistrzostwa świata odbyły się w USA. Swoich sił na speedrowerze próbował Duńczyk, a nadzieję w serce wlewały filmiki ze Szwecji i Słowacji, gdzie dzieci ścigały się pośrodku torów żużlowych. Prawdziwą sensacją były jednak doniesienia o speedrowerze w Japonii. Kraj kwitnącej wiśni to kierunek mocno egzotyczny. Postanowiliśmy się zatem skontaktować z sekretarzem generalnym japońskiego speedrowera – Matsumoto Atsushi.

--> SPEEDWAYNEWS PODCAST - ROZMAWIAMY O ŻUŻLU! POSŁUCHAJ PROJEKTU SPEEDWAYNEWS.PL!

Bartosz Fryckowski (speedwaynews.pl): Wasz kraj stanowi dość nietypowy kierunek dla naszej dyscypliny. Skąd zatem wzięło się zainteresowanie speedrowerem w Japonii?
Matsumoto Atsushi (sekretarz generalny speedrowera w Japonii): Speedrower w Japonii działa już od jakiegoś czasu. Pierwsze zawody zorganizowano w 2012 roku i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Ich inicjatorem był Miyagi Chikara – legenda wyścigów BMX. Miyagi pozostaje w kontakcie z australijską federacją oraz klubem z Findon.

- Jak wyglądają wasze tory?
-  Niestety, nie posiadamy stałych obiektów.  Jednak w 2019 roku, raz w miesiącu, zawodnicy rywalizowali na torze w Tachikawie na przedmieściach Tokio. Co ważne dysponujemy profesjonalną maszyną startową, wykonaną zgodnie z przepisami brytyjskiej federacji.

warto zwrócić uwagę na różnice w sprzęcie zawodników

- Ilu posiadacie czynnych zawodników? 
- Liczba ta niestety jest niewielka. Głównie są to zawodnicy rywalizujący dodatkowo w wyścigach BMX-ów. Uwielbiają oni speedrower i stanowi to dla nich dobrą formę zmagań.

- Czy posiadacie jakieś kluby zrzeszające zawodników?
- Niestety nie. Aktualnie nie mamy żadnego klubu.

- Jakie zawody organizujecie? Czy mają miejsce jakieś rozgrywki cykliczne?
-  Tak, organizujemy różne rozgrywki, ale teraz ze względu na pandemię koronawirusa zostały wstrzymane.

- Wasze rowery różnią się od tych powszechnie znanych w speedrowerze.
- Dokładnie. Jesteśmy małą społecznością i najważniejsza jest dla nas rywalizacja. Stąd wprowadzony jest u nas podział na klasy. Część zawodników rywalizuje na profesjonalnych rowerach, a inna grupa na rowerach niededykowanych do ścigania.

-  Macie plan, aby kiedyś wystartować w mistrzostwach świata? Czy to w stosunkowo nieodległej Australii, czy to w Europie?
- Nie mamy żadnych planów na udział w mistrzostwach świata.

- Kto jest obecnie najlepszym japońskim zawodnikiem?
- Mistrzem kraju jest aktualnie pochodzący z Kyushu Tsuruta Seijji.

źródło: inf. własna

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7917 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl