REKLAMAeWinner Banner

W czwartek smutne pożegnanie stadionu. Tor przejdzie do historii

Matej Žagar

Matej Žagar (fot. Niklas Breu)

O tej porze zwykliśmy publikować na naszym portalu kolejne odcinki z serii "Z(a)marłe tory", jednak dziś w tym miejscu musiała się pojawić informacja - w sumie bardzo pokrewna z tematem wspomnianego cyklu. W nadchodzący czwartek kolejny stadion żużlowy przejdzie w smutny sposób do historii...

Niestety, nie tak włodarze klubu wyobrażali sobie pożegnanie ze swoim stadionem. To, że obiekt przejdzie do żużlowej historii było wiadome już znacznie wcześniej. Natomiast w związku z tym smutnym wydarzeniem planowano uroczyście to uczcić i zorganizować ściganie na najwyższym poziomie. Mowa o stadionie Ilirija w stolicy Słowenii - Ljubljanie. 

Informacja o zamknięciu tego legendarnego obiektu spadła jak grom z jasnego nieba. Pierwotnie włodarze klubu byli bezradni i nie wiedzieli, czy uda się zorganizować jakiekolwiek jazdy zanim to nastąpi. Gdy dowiedziano się, że eksmisja żużla z Ljubljany nastąpi już w 2020, Matic Voldrih - były zawodnik - zrobił wszystko, by na stadionie Ilirija odbył się jeszcze jakiś turniej. Starania przyniosły efekt i pożegnalne zawody wyznaczono na termin 9 maja. Miały w nich wystartować gwiazdy światowego speedwaya - wraz z uczestnikami cyklu Grand Prix.

Dodatkowym plusem była wyznaczona wcześniej data turnieju w Lendavie w ramach mistrzostw Słowenii na 10 maja, a więc dzień po zmaganiach w Ljubljanie - co mogło potencjalnie zachęcić kibiców z krajów ościennych do przyjazdu na żużlowy weekend. Jednak jak wiadomo, całe plany spaliły na panewce w związku z pandemią koronawirusa. Mimo, że Słoweńcy jako jedni z pierwszych ogłosili, że poradzili sobie z nowym patogenem, niemożliwe było zorganizowanie międzynarodowej imprezy.

Stadion Ilirija w Ljubljanie (fot. Photospeed.si)

Coraz bliżej do zamknięcia obiektu w związku z kończącą się dzierżawą. Włodarze miejscowego klubu AMTK nie wyobrażają sobie jednak pożegnania bez żadnego wydźwięku. Ogłoszono, że 28 maja, a więc w najbliższy czwartek odbędzie się ostatni trening na Iliriji. Mimo obowiązujących jeszcze obostrzeń, możliwe jest przybycie na trybuny, więc klub serdecznie zaprasza wszystkich fanów do uczestniczenia w ostatnim wydarzeniu na swoim stadionie. Jak mówią, podczas treningu zostaną przedstawione oficjalne powody wycofania speedwaya z Ljubljany i wizja, jak będą funkcjonować żużlowcy po zamknięciu ich domowego toru.

Przypomnijmy, że siedem lat temu AMTK Ljubljana obchodziła 50-lecie startów na stadionie Ilirija. W tym czasie zdobyli wiele krajowych tytułów drużynowo i indywidualnie. Gościły tam też niejednokrotnie imprezy rangi międzynarodowej. Na tym obiekcie wychował się najlepszy aktualnie żużlowiec tego kraju - Matej Žagar.

Jak wcześniej informowaliśmy, według naszych ustaleń powodem likwidacji toru ma być przebudowa stadionu na nowy obiekt wielofunkcyjny-lekkoatletyczny. Istniała nadzieja na ułożenie toru żużlowego w innym miejscu, ale obecnie szanse na to nie są zbyt duże. Smutne w tym wszystkim jest również to, że w Ljubljanie do uprawiania "czarnego sportu" garnęło się w ostatnim czasie dość sporo dzieci, chętnych do związania swojego życia ze speedwayem.

Matej Žagar podczas turnieju na swoim domowym obiekcie w Ljubljanie (fot. Photospeed.si)

W przyszłą sobotę zapraszamy na piętnasty odcinek z serii "Z(a)marłe tory", który będzie jednocześnie ostatnim podczas tej przedłużonej przerwy międzysezonowej.

Źródło: inf. własna


0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 1.117 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl