REKLAMAeWinner Banner

Ostatni sprawdzian dominatorów. Zapowiedź meczu Polska – Rosja

Bartosz Smektała

Bartosz Smektała (fot. Łukasz Wilk)

Jeżeli pogoda nie stanie na przeszkodzie, we wtorek, 29 września, na stadionie w Bydgoszczy odbędzie się mecz towarzyski pomiędzy Żużlową Reprezentacją Polski i zespołem Rosji. Obie ekipy przystąpią do startu w najsilniejszych kadrowo składach, więc można się spodziewać fajerwerków.

Wszyscy kibice żużla wiedzą, że w ostatnich latach to te dwie nacje dominują w zawodach drużynowych na seniorskim poziomie. O sukcesach Żużlowej Reprezentacji Polski nikomu nie trzeba przypominać: to absolutni hegemoni Drużynowego Pucharu Świata. Z kolei od wprowadzenia Speedway of Nations w 2018 roku obie edycje wygrał zespół Rosji. Towarzyskie spotkanie w Bydgoszczy będzie więc okazją do porównania potencjału, choć nie par walczących w SoN, lecz sześcioosobowych drużyn.

Ostatni raz obie reprezentacje zmierzyły się ze sobą w Krakowie drugiego lipca 2016 roku. Wtedy padł remis, choć trzeba pamiętać, że Polacy nie desygnowali do boju najsilniejszego składu (zabrakło między innymi Tomasza Golloba i Jarosława Hampela, a także Bartosza Zmarzlika czy Macieja Janowskiego). Z kolei Rosjanie wystąpili w zestawieniu, niewiele różniącym się od tego powołanego na mecz w Bydgoszczy. W Krakowie kibice mogli podziwiać braci Łagutów, Emila Sajfutdinowa, Wiktora Kułakowa, Andrieja Kudriaszowa i Renata Gafurowa. Tego ostatniego w nadchodzących zmaganiach zastąpi Wadim Tarasienko. Z kolei z Sajfutdinowem reprezentanci Polski mieli okazję zmierzyć się w zawodach towarzyskich także w kwietniu 2019 roku w meczu Polska – Reszta Świata. Lider Sbornej nie miał wtedy jednak swojego dnia i na torze w Rzeszowie zdobył zaledwie dwa punkty.

Gospodarze do meczu w Bydgoszczy przystępują w optymalnym zestawieniu zawodników dostępnych z polskiej kadry. Przy ulicy Sportowej 2 zobaczymy więc aktualnego Indywidualnego Mistrza Świata i lidera klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix, Bartosza Zmarzlika, Wicemistrza Świata, Patryka Dudka, Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów, Bartosza Smektałę. Wsparciem będą im służyć dwaj Indywidualni Mistrzowie Polski i solidni ligowcy, Janusz Kołodziej oraz Szymon Woźniak, a także jedyny junior w zawodach, Dominik Kubera, czyli najlepszy jak na razie młodzieżowiec PGE Ekstraligi w sezonie 2020.

Także Rosjanie nie zamierzają sprzedać tanio skóry. O tym świadczy siła ich składu. Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta to najlepsi ligowcy PGE Ekstraligi 2020. Wiktor Kułakow święci triumfy w eWinner 1. lidze, a niedawno świętował wraz z eWinner Apatorem Toruń powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wadim Tarasienko jest jednym z liderów drugoligowych Wilków Krosno, Grigorij Łaguta – ekstraligowego Motoru Lublin. Także Andriej Kudriaszow na torze w Bydgoszczy zawsze jest groźny. Rosjanie, choć nie mają w dorobku tylu medali co Polacy, na pewno stawią opór Biało-Czerwonym.

Pikanterii zawodom dodaje nie tylko ten fakt, że to dla obu drużyn ostatni sprawdzian przed październikowymi Speedway of Nations, ale też kontrowersyjny status „gospodarza” spotkania. Oficjalnie jest nim oczywiście Żużlowa Reprezentacja Polski, ale nie jest sekretem, że na bydgoskim torze znacznie częściej trenują Rosjanie, z których niemal wszyscy mieszkają w sezonie właśnie w mieście nad Brdą. Kto zatem będzie mieć po swojej stronie atut własnego toru? Tego dowiemy się już we wtorek.

Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych na bydgoskim stadionie i przed telewizorami kibiców będzie uroczyste wprowadzenie Tomasza Golloba do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Ceremonia odbędzie się tuż przed rozpoczęciem spotkania.

Mecz pod auspicjami promotora Żużlowej Reprezentacji Polski, firmy One Sport, rozpocznie się we wtorek, 29 września, o godzinie 17:30. Bramy stadionu przy ulicy Sportowej 2 zostaną otwarte dla kibiców o godzinie 16:00. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na antenie TVP Sport. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi z kolei relację LIVE.

Awizowane składy:
Żużlowa Reprezentacja Polski:

9. Bartosz Zmarzlik
10. Szymon Woźniak
11. Patryk Dudek
12. Bartosz Smektała
13. Janusz Kołodziej
14. Dominik Kubera

Reprezentacja Rosji:
1. Artiom Łaguta
2. Wadim Tarasienko
3. Grigorij Łaguta
4. Wiktor Kułakow
5. Emil Sajfutdinow
6. Andriej Kudriaszow

Źródło: inf. własna

 

POSTAW NA ŻUŻEL oferta dostępna tutaj -> sprawdź szczegóły


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.373 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl