REKLAMAspeedway hero
REKLAMAeWinner Banner

Marek Cieślak: Oddaję miejsce bez żalu

Marek Cieślak

Marek Cieślak (fot. Patryk Kowalski)

Mecz Polska - Rosja w Bydgoszczy był ostatnim towarzyskim spotkaniem w karierze Marka Cieślaka jako szkoleniowca reprezentacji Polski. Po czternastu latach opieki nad kadrą legendarny trener i menedżer postanowił zakończyć ten etap swojego żużlowego życia. 

- Dzisiaj był mój ostatni mecz towarzyski jako trenera kadry. Zostało Speedway of Nations. Czas minął i tych czternaście lat w formie testmeczów kadry to już historia - deklarował Cieślak po spotkaniu. - Oddaję to bez żalu. Mój zapał się wyczerpał. 

Marek Cieślak znany jest z bezpośredniości tak w działaniach, jak i w słowach, więc kategoryczne deklaracje nikogo w polskim żużlu nie dziwią. Podczas zawodów nie było jednak widać po szkoleniowcu zmęczenia kilkunastoletnią działalnością na stanowisku trenera kadry narodowej. Zapytany o ocenę dokonań z tego okresu, Cieślak odpowiedział w swoim stylu: - Nie będę się sam oceniał, niech to zrobią inni. Dla mnie to była fajna przygoda ze speedwayem, tyle medali, współpraca z takimi zawodnikami jak Tomek Gollob czy Jarek Hampel... To cała lista zawodników, z którymi fajnie było współpracować. 

Ta "fajna" przygoda dla Polski oznaczała złotą passę, która zaczęła się jeszcze przed czternastoletnią karierą kadrową Cieślaka. W 2005 roku szkoleniowiec po raz pierwszy objął reprezentację przed Drużynowym Pucharem Świata i poprowadził ją do złota we Wrocławiu. Nie bał się przy tym kontrowersyjnych decyzji, takich jak powołanie pod broń Runego Holty, za co spotkała go krytyka ze strony kibiców i części środowiska. Historyczny wyczyn reprezentacji Polski uciszył jednak malkontentów, a Cieślak po rocznym rozbracie z kadrą powrócił i wspólnie ze swoimi podopiecznymi zdobył dla Polski dwanaście medali w DPŚ i SoN: siedem złotych, trzy srebrne i dwa brązowe. 

Na wspominki przyjdzie czas po ostatnim Speedway of Nations z Markiem Cieślakiem u steru. Trener kadry od krótkich wspomnień z ostatnich kilkunastu lat szybko przeszedł do konkretnej oceny wydarzeń w Bydgoszczy. Zwycięstwo Rosjan nad reprezentacją Polski aż 52:38 dało Cieślakowi powody do rozważań: 

- To, co jedzie Sajfutdinow czy bracia Łagutowie, było do przewidzenia. Zasmuciło mnie za to, że z naszymi zawodnikami wygrywali chłopcy ze Sbornej, którzy jeżdżą w pierwszej czy drugiej lidze. A przecież nasi zawodnicy to czołówka swoich drużyn ligowych. Nie podejrzewam, żeby nasi reprezentaci podeszli do zawodów ulgowo, co oznacza, że jesteśmy w dołku - skomentował szczerze szkoleniowiec. - Mamy jednego świetnego zawodnika, Bartka Zmarzlika, który jeśli nie zostanie ponownie mistrzem świata, to będzie dla niego wielka krzywda. Ale poza tym coś jest nie tak jak powinno - dodał.

Tegoroczne Speedway of Nations, jak już wiemy, nie odbędzie się w Manchesterze. Chociaż nie jest jeszcze znana lokalizacja zastępcza, nadszedł czas na ustalenie, kto będzie doparowym Bartosza Zmarzlika w tych zawodach. Co do powołania dla Mistrza Świata, nie może być wątpliwości. 

- To wróżenie z fusów. Najpierw musimy się dowiedzieć, gdzie w ogóle odbędzie się ten turniej. Ale jest szansa wygrać! Jak Bartek wygra wszystkie biegi, potem wygra półfinał, a potem jeszcze finał, to będzie bieg dodatkowy... - śmiał się Cieślak. - Potrzebujemy zawodnika, który będzie dorzucał jakieś punkty i przy Bartku wszystko możemy zrobić. W zeszłym roku otarliśmy się o złoto w Togliatti głównie dzięki Bartkowi, to on to wszystko ciągnął. Miejmy nadzieję, że pociągnie i w tym roku. Tak jak dzisiaj. 

Źródło: One Sport / Letsmakespeedway
 

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.9294 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl