REKLAMAeWinner Banner

Tarnów otwiera się na inną odmianę żużla. W planie zawody w przyszłym roku!

Stadion w Tarnowie-Mościcach

Stadion w Tarnowie-Mościcach (fot. Sebastian Siedlik)

15 listopada 2020 roku został otworzony być może nowy rozdział tarnowskiego stadionu. W dniu tym ustalono wstępne warunki współpracy na organizowanie treningów flat track.

W niedzielę na Jaskółczym Gnieździe tarnowianie gościli miłośników flat tracku. Był to Łykasz Bujniewicz oraz mistrz Polski Kamil Krzemień. Celem tej wizyty było uzgodnienie warunków współpracy, na mocy której w Mościcach będą odbywały się treningi tej odmiany sportów motocyklowych. W przyszłym roku planowane są nie tylko treningi, ale także zawody flat tracków.

Flat track nie jest niczym obcym szczególnie dla fanów żużla za granicą. Istnieje wiele ośrodków speedwaya, gdzie przy okazji zawodów "czarnego sportu" odbywają się również imprezy flat track. W większości są to mini-zawody, obejmujące kilka biegów. Nie zapominajmy jednak, że na typowo żużlowych arenach odbywają się również zmagania najwyższej rangi tego sportu. W kalendarzu przyszłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata flat track pod egidą FIM widnieją takie lokalizacje, jak niemieckie Diedenbergen, francuskie Morizes, czy znane polskim kibicom - czeskie Pardubice.

Co to jest flat track? Wielu twierdzi, że to mieszanka motocrossu z supermoto lub odmiana żużla – łatwiejsza, wolniejsza i mniej niebezpieczna. Tymczasem mówimy o zupełnie innej dyscyplinie sportu motocyklowego. Owszem, z założenia jest ona podobna do żużla – zawodnicy ścigają się po okrągłym bądź owalnym torze, skręcając zawsze w lewo. Zwykle dosiadają motocykli pozbawionych przednich hamulców, mających na kołach opony na szutry. Zasada jest prosta: jazda w poślizgu i dzięki temu utrzymywanie jak największej prędkości. To daje szansę na zwycięstwo, ale też ogromną adrenalinę i frajdę. Teoretycznie zabawa jest łatwiejsza niż żużel, przy czym technika jazdy i motocykle się różnią. Żużlówki mają w wirażach kierownice skręcone tylko w prawo, są pozbawione hamulców i mają sztywne tylne zawieszenia. Ojczyzną flat tracku (inaczej: dirt tracku) jest Ameryka Północna, a dyscyplina ma już blisko 100 lat. Pierwszy oficjalny wyścig flattrackowy rozegrano w 1924 r. w Toledo w stanie Ohio.

Źródło: Unia Tarnów, motocykl-online, inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7924 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl