REKLAMAspeedway hero
REKLAMAeWinner Banner

Żużel w Rybniku zbyt mocno hałasuje. Wpłynęła skarga, zmierzą decybele

Stadion Miejski (Rybnik)

Stadion Miejski (Rybnik) (fot. Arkadiusz Siwek)

Jak donosi portal enowiny.pl, według jednego z mieszkańców Rybnika motocykle podczas meczów na stadionie przy ul. Gliwickiej są zbyt głośne. Ilość decybeli zmierzy więc aparatura. W MOSIR-ze są zaskoczeni skargą, bo przecież Rybnik słynie z żużla, to od blisko 90 lat wizytówka miasta.

Do wydziału ochrony środowiska urzędu miasta wpłynęła skarga, że w rejonie stadionu miejskiego nie da się żyć, bo jest za głośno. Mieszkaniec wskazuje winowajcę - to żużlowe motocykle. Magistrat poprosił zarządcę obiektu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji o harmonogram zawodów „czarnego sportu” na najbliższy, pierwszoligowy sezon, gdzie pod wodzą Marka Cieślaka ROW będzie walczył o powrót do PGE Ekstraligi. W dniach zawodów specjalne urządzenia zmierzą natężenie dźwięku emitowanego przez silniki zawodników.

- Pierwsze odbędą się najwcześniej w marcu przyszłego roku. Przygotowania do meczów natomiast ruszą kilka tygodni szybciej. W momencie, gdy poznamy kalendarz spotkań żużlowych, przekażemy go zgodnie z prośbą do urzędu miasta i na razie skończy się nasza rola – mówi zaskoczony pismem Arkadiusz Skowron, wicedyrektor MOSiR-u. Jak dodaje, nigdy wcześniej nie było skarg na żużlowców. - Rybnik przez dziesięciolecia słynął ze speedwaya, będącego wizytówką miasta i powodem dumy. To pierwsza rzecz, która kojarzy się z Rybnikiem. Prawdziwa nasza reklama, ważny punkt na sportowej mapie Polski i Europy - zaznacza Skowron.

Trudno sobie wyobrazić to miasto bez speedwaya, którego początki sięgają tu blisko 90 lat. Przecież kilka lat temu klub obchodził 85-lecie. - Na podstawie wyników ekspertyzy i decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska podejmowane będą dalsze działania. Droga do tego jeszcze daleka – podkreśla zastępca dyrektora. -Może trzeba będzie postawić ekrany akustyczne. Albo nawet zbudować nowy stadion żużlowy w innej lokalizacji... - ironizuje Arkadiusz Skowron.

- O wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu powstającego z terenu stadionu miejskiego, w tym o określenie dopuszczalnych poziomów hałasu poza obiektem wystąpiła w imieniu mieszkańca kancelaria prawna z Katowic. Chodzi nie tylko o organizację zawodów, ale także treningi i testy motocykli – informuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka ratusza.

W piśmie jest mowa, że  hałas przekracza dopuszczalne poziomy dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz domów opieki społecznej, określone w rozporządzeniu ministra środowiska. - Niemniej jednak wnioskodawca nie dołączył wyników pomiarów stwierdzających występowanie przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu z terenu stadionu – dopowiada rzeczniczka.  Ponieważ właścicielem nieruchomości jest miasto, pismo wraz z aktami sprawy przekazano do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach w celu wyłączenia prezydenta Rybnika i wyznaczenia innego organu do prowadzenia postępowania administracyjnego.

- Postępowanie może zostać wszczęte po przeprowadzeniu pomiarów akustycznych. Stąd wniosek do MOSiR-u o przekazanie harmonogramu zawodów, treningów i testów w przyszłym roku ze wskazaniem – wyjaśnia Skupień. 18 listopada MOSIR przekazał pismo Klubu Sportowego ROW Rybnik SA, że nie jest znana jeszcze data rozpoczęcia rozgrywek ligowych w sezonie 2021, a szczegółowy terminarz będzie znany najwcześniej w marcu. Zwyczajowo zaś treningi odbywają się po południu i wieczorem.  Informacje przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z wnioskiem o przeprowadzenie pomiarów akustycznych.

Źródło: enowiny.pl

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.9456 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl