REKLAMAeWinner Banner

Speedrowerowy amerykański sen. Tor obok... destylarni (wywiad)

Tor speedrowerowy (fot. Bartek Fryckowski)

Speedrower podobnie jak żużel nie jest dyscypliną globalną. Cały sport obecnie bazuje na Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii. Od roku ponownie powrócił do USA!

W lipcu 2019 roku w Minneapolis tuż obok destylarni Royal Foundry Craft Spirits ruszyła budowa toru do speedrowera. Obiekt został oddany do użytku, a w mediach społecznościowych są zamieszczane jego fotografie. Trzeba przyznać, iż wywołują one ogromne wrażenie. Temat speedrowera w USA intryguje sporo osób i rodzi wiele pytań. Nikki McLain współwłaścicielka destylarni opowiedziała na naszych łamach m.in. o genezie pomysłu i o szansach na mistrzostwa świata.

Bartosz Fryckowski (speedwaynews.pl): Na początku pytanie, które nasuwa się samo każdemu z czytelników. Skąd wziął się pomysł na speedrower w USA?
Nikki McLain (współzałożycielka destylarni Royal Foundry Craft Spirits): Mój mąż Andy McLain jest z pochodzenia Anglikiem. Bardzo chciał zbudować tor w Minneapolis, tuż obok naszej destylarni Royal Foudry Craft Spirits. I to się stało.

- Destylarnia to miejsce dość wyjątkowe na tor speedrowerowy.
- Dokładnie. Jednak to, żeby tor był elementem otoczenia destylarni, od zawsze było wizją Andy’ego. Tuż obok owalu umiejscowiony jest nasz koktajlbar, w którym przesiaduje dużo osób i mają miejsce różne imprezy. Mamy nadzieję, że kiedyś na torze będą ścigały się całe zespoły. Kibice natomiast będą cieszyć się emocjami z perspektywy leżaka i delektować się koktajlami.

- Jakie wymiary posiada tor w Minneapolis?
- Tor ma nieco mniej niż 70 metrów. Jego szerokość wynosi około 5,5 metra. Tor jest dość płaski.
- Jakie zawody są organizowane na torze w Minneapolis? I ilu zawodników w nich uczestniczy?
- Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa, nikt się nie ściga. Zeszłej jesieni rozpoczęliśmy imprezy cykliczne. Brało w nich udział około dziesiątki zawodników. Mamy nadzieję, że na wiosnę 2021 roku, ponownie będziemy mogli organizować cykl zawodów. Oby pandemia była pokonana i sport będzie mógł wrócić do normalnego życia.

- Jaki jest obecnie najlepszy zawodnik w USA?
- Nie jestem w stanie takiego wskazać. Speedrower w naszym kraju nie jest, aż tak mocno rozwinięty, jak w innych państwach. Mam nadzieję, że ludzie z Minneapolis będą w nowym roku przychodzili na obiekt i będą podekscytowani. Może ktoś z nich spróbuje swoich sił i zacznie się ścigać.

- Wiadomo, że rowery do speedrowera znacznie różnią się od seryjnych. Jak wyglądają rowery, którymi dysponujecie w USA?
- Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Rowery produkuje dla nas firma Surly. W zasadzie nie różnią się bardzo mocno od rowerów speedrowerowych używanych powszechnie.

Tak prezentują się rowery, na których ścigają się zawodnicy w USA

- W 2011 na torze w Edenton obyły się mistrzostwa świata. Planujecie organizację takiej imprezy? Jesteście w kontakcie z ICSF?
- Tak. Gdy będziemy po pandemii lub będzie ona pod kontrolą to z chęcią i przyjemnością zorganizujemy mistrzostwa świata w Minnesocie. Jednak nie jesteśmy w kontakcie z ICSF.

- Obserwujecie rozgrywki w innych krajach? Jakie macie wrażenia?
- Oczywiście! Odtwarzamy w destylarni filmy z YouTube z Anglii, Australii i Polski.

Źródło: inf. własna

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
TAGIUSA
Artykuł załadowany: 1.7684 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl