REKLAMAspeedway hero
REKLAMAeWinner Banner

Speedrowerowy amerykański sen. Tor obok... destylarni (wywiad)

Tor speedrowerowy (fot. Bartek Fryckowski)

Speedrower podobnie jak żużel nie jest dyscypliną globalną. Cały sport obecnie bazuje na Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii. Od roku ponownie powrócił do USA!

W lipcu 2019 roku w Minneapolis tuż obok destylarni Royal Foundry Craft Spirits ruszyła budowa toru do speedrowera. Obiekt został oddany do użytku, a w mediach społecznościowych są zamieszczane jego fotografie. Trzeba przyznać, iż wywołują one ogromne wrażenie. Temat speedrowera w USA intryguje sporo osób i rodzi wiele pytań. Nikki McLain współwłaścicielka destylarni opowiedziała na naszych łamach m.in. o genezie pomysłu i o szansach na mistrzostwa świata.

Bartosz Fryckowski (speedwaynews.pl): Na początku pytanie, które nasuwa się samo każdemu z czytelników. Skąd wziął się pomysł na speedrower w USA?
Nikki McLain (współzałożycielka destylarni Royal Foundry Craft Spirits): Mój mąż Andy McLain jest z pochodzenia Anglikiem. Bardzo chciał zbudować tor w Minneapolis, tuż obok naszej destylarni Royal Foudry Craft Spirits. I to się stało.

- Destylarnia to miejsce dość wyjątkowe na tor speedrowerowy.
- Dokładnie. Jednak to, żeby tor był elementem otoczenia destylarni, od zawsze było wizją Andy’ego. Tuż obok owalu umiejscowiony jest nasz koktajlbar, w którym przesiaduje dużo osób i mają miejsce różne imprezy. Mamy nadzieję, że kiedyś na torze będą ścigały się całe zespoły. Kibice natomiast będą cieszyć się emocjami z perspektywy leżaka i delektować się koktajlami.

- Jakie wymiary posiada tor w Minneapolis?
- Tor ma nieco mniej niż 70 metrów. Jego szerokość wynosi około 5,5 metra. Tor jest dość płaski.
- Jakie zawody są organizowane na torze w Minneapolis? I ilu zawodników w nich uczestniczy?
- Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa, nikt się nie ściga. Zeszłej jesieni rozpoczęliśmy imprezy cykliczne. Brało w nich udział około dziesiątki zawodników. Mamy nadzieję, że na wiosnę 2021 roku, ponownie będziemy mogli organizować cykl zawodów. Oby pandemia była pokonana i sport będzie mógł wrócić do normalnego życia.

- Jaki jest obecnie najlepszy zawodnik w USA?
- Nie jestem w stanie takiego wskazać. Speedrower w naszym kraju nie jest, aż tak mocno rozwinięty, jak w innych państwach. Mam nadzieję, że ludzie z Minneapolis będą w nowym roku przychodzili na obiekt i będą podekscytowani. Może ktoś z nich spróbuje swoich sił i zacznie się ścigać.

- Wiadomo, że rowery do speedrowera znacznie różnią się od seryjnych. Jak wyglądają rowery, którymi dysponujecie w USA?
- Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Rowery produkuje dla nas firma Surly. W zasadzie nie różnią się bardzo mocno od rowerów speedrowerowych używanych powszechnie.

Tak prezentują się rowery, na których ścigają się zawodnicy w USA

- W 2011 na torze w Edenton obyły się mistrzostwa świata. Planujecie organizację takiej imprezy? Jesteście w kontakcie z ICSF?
- Tak. Gdy będziemy po pandemii lub będzie ona pod kontrolą to z chęcią i przyjemnością zorganizujemy mistrzostwa świata w Minnesocie. Jednak nie jesteśmy w kontakcie z ICSF.

- Obserwujecie rozgrywki w innych krajach? Jakie macie wrażenia?
- Oczywiście! Odtwarzamy w destylarni filmy z YouTube z Anglii, Australii i Polski.

Źródło: inf. własna

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

TAGIUSA

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.7974 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl