REKLAMAeWinner Banner

W Częstochowie powstaje drugi tor do speedrowera

Speedrower

Speedrower (fot. Patryk Kowalski)

Ostatnio popularne jest budowanie torów do speedrowera w ramach budżetów obywatelskich kolejnych już miejscowości. Dzięki głosom mieszkańców powstały już tory we Wrocławiu i w toruńskiej dzielnicy Kaszczorek. Obecnie trwają prace nad stworzeniem toru w Częstochowie, który również powstanie dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Projekt budowy toru do speedrowera i boiska w dzielnicy Wrzosowiak został zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez Marcina Bisia. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem lokalnej społeczności, dzięki czemu speedrower pod Jasną Górą ma szansę na jeszcze większą popularność. Koszt całego zadania wyniósł blisko 350 tys. złotych. 

Dane obiektu prezentują się w sposób następujący:
ilość torów - 4
• długość toru po obwodzie wewnętrznym 81,40 m
• długość toru po obwodzie zewnętrznym 119,08 m
• szerokość torów 6 m• promień wewnętrzny 5,0 m
• promień zewnętrzny 11,0 m
• pas bezpieczeństwa szer. 80 cm
• profil toru na łukach : 8,75%
• promień toru na prostej : ~2%
• długość/szerokość : 44,42/23,86 m
• nawierzchnia z mączki ceglanej

W Częstochowie istnieje już jeden tor do speedrowera, jest nim obiekt przy ulicy Starzyńskiego. Skąd zatem pomysł na zgłoszenie projektu budowy drugiego owalu? - Byłem kilka razy na treningach oraz zawodach, w których udział brali młodzi speedrowerzyści oraz speedrowerzystki. Widziałem, z jaką pasją i zaangażowaniem podchodzili do tej rywalizacji. Poza tym speedrower w Częstochowie cieszy się coraz większą popularnością i tak jak to było za dawnych lat dzieciaki znów na placach zabaw, czy boiskach tworzą prowizoryczne tory i rywalizują ze sobą. Dlatego, aby dzieci w bezpieczny sposób mogły uprawiać tę dyscyplinę sportu, postanowiłem w ramach budżetu obywatelskiego złożyć wniosek, który zakłada nie tylko budowę toru speedrowerowego, ale również budowę boiska do gry w piłkę nożną - mówi inicjator zgłoszenia budowy kompleksu w dzielnicy Wrzosowiak - Marcin Biś.

W przypadku nowych obiektów rodzi się pytanie, czy mają one zastąpić te starsze funkcjonujące w danym mieście? Czy taki jest cel w Częstochowie? - Tor przy ulicy Starzyńskiego 10a, dalej będzie głównym obiektem i to tam będę rozgrywane zawody CS Superligi i zmagania pucharowe. Nowy obiekt przy ulicy Jana Lechonia ma służyć głównie lokalnej społeczności, aby odciągnąć dzieci i młodzież od komputerów, czy smartfonów oraz aby w bezpieczny sposób mogli ścigać się na swoich rowerach. Ponadto, jeśli będzie zainteresowanie, a liczę, że będzie to mam zapewnienia prezesa Stowarzyszenia Speedway Fan Club Częstochowa, że na obiekcie w dzielnicy Wrzosowiak będą przeprowadzane treningi dla dzieci i młodzieży. Poza tym z prezesem Januszem Dankiem oraz Radnym Miasta Częstochowy Tomaszem Blukaczem, który od początku wspierał i zaangażował się w promocję zadania mamy wiele innych planów, ale nie chcę zdradzać szczegółów, niech to będzie niespodzianka - dodaje z nutą tajemniczości Marcin Biś.

fot. Marcin Biś

 

Prezes Lwów Avia Częstochowa - Janusz Danek, regularnie chwali się w sieci postępami na budowie. Widać, iż prace są na zaawansowanym etapie. Kiedy można się spodziewać ich zakończenia? - Zgadza się, prezes Janusz Danek w przerwie zimowej spełnia się w nowej roli fotoreportera i kronikarza inwestycji (śmiech).  Jeśli chodzi o prace, są one już mocno zaawansowane. Powstało już odwodnienie obiektu, przygotowano podłoże toru, wkopano krawężniki, powstał pas bezpieczeństwa oraz wybrukowano park maszyn. Jeśli chodzi o zakończenie prac to inwestycja obejmuje nie tylko budowę toru speedrowerowego, ale również budowę boiska do gry w piłkę nożna oraz posadzone zostaną nowe drzewa i wkopane zostaną ławki. Co oznacza, że inwestycja nie będzie pełniła roli typowo sportowej, ale również będzie spełniał rolę terenu rekreacyjnego. W związku z tym cała inwestycja, jeśli oczywiście pozwoli pogoda powinna być zakończona na przełomie roku - informuje inicjator.

W projekt aktywnie jest zaangażowany Radny Rady Miasta Częstochowa - Tomasz Blukacz. Co ciekawe sam niegdyś był speedrowerzystą. Czy jego zdaniem powstanie drugiego toru pod Jasną Górą jest żywym dowodem na rozwój speedrowera? - Po rozegranych Mistrzostwach Europy, które w 2018 roku odbyły się w Częstochowie speedrower w Naszym mieście stał się niezwykle popularny. Świadczy o tym choćby fakt, że Stowarzyszenie Speedway Fan Club Częstochowa założyło sekcję dla dzieci i młodzieży, w  której uczestniczy wiele dzieci oraz młodzieży. Niestety odległość między dzielnicami południowymi miasta, a do takich zalicza się m.in. dzielnica Wrzosowiak, a dzielnicą Północ, gdzie znajduje się tor speedrowerowy jest dość spora co logistycznie utrudniało dzieciom z tych dzielnic dojeżdżać na treningi. W związku z tym podobnie jak ja wieki temu są zmuszeni rywalizować przed blokiem, gdzie tworzą prowizoryczne tory.  Dlatego budowa toru przy ul. Jana Lechonia spowoduje, że większa ilość dzieci będzie mogła trenować w bezpiecznych warunkach. Budowa drugiego toru speedrowerowego w Częstochowie na pewno spowoduje, że speedrower będzie jeszcze bardziej popularny i liczę, że na nowym obiekcie wychowamy nowych mistrzów miary Sebastiana Paruzela, czy Tomasza Włodarczyka, a Lwy Avia Częstochowa w najbliższych latach zbliżą się popularnością do Włókniarza, czy RKS-u Raków - mówi Tomasz Blukacz.

Czy radny uważa, że takie inicjatywy zwiększają atrakcyjność speedrowera? - Każda inicjatywa, która ma służyć dzieciom i młodzieży jest słuszna. Dlatego, gdy dowiedziałem się, że w ramach budżetu obywatelskiego złożono wniosek, który zakłada m.in. budowę toru speedrowerowego od razu wiedziałem, że jest to słuszna inicjatywa, dlatego zaangażowałem się w jej promowanie i jaki widać mieszkanki oraz mieszkańcy Częstochowy również stwierdzili, że taka inwestycja jest potrzebna, o czym świadczy liczba głosów, które zadanie otrzymało w głosowaniu. Jeśli chodzi o atrakcyjność speedrowera to ten, kto chociaż raz był na zawodach wie, że ta dyscyplina sportu jest naprawdę interesująca. Wiadomo speedrower, jest niszową dyscypliną, ale przykład Częstochowy, gdzie powstaje drugi tor, czy Torunia, gdzie są dwie drużyny speedrowerowe pokazuje, że dyscyplina ta w Naszym Kraju jest coraz bardziej popularna. Liczę, że jeśli ośrodki speedrowerowe, których w Polsce jest, coraz więcej postawią na szkolenie dzieci i młodzieży to mam nadzieję, że niebawem speedrower stanie się jeszcze bardziej atrakcyjniejszą oraz popularniejszą dyscypliną sportu - puentuje samorządowiec. 

Źródło: inf. własna

Zwrot za pierwszy zakład do 155 PLN z kodem SPEEDWAYNEWS -> sprawdź szczegóły!


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.0482 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl