REKLAMAeWinner Banner

Jasper Iwema: Byłoby świetnie startować razem z Michałem w reprezentacji Polski (wywiad)

Jasper Iwema

Jasper Iwema (fot. Łukasz Wilk)

Jasper Iwema to z pewnością postać, która trochę bardziej zapadła w pamięci polskich fanów oglądających w telewizji transmisję z mistrzostw Europy w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to bowiem pół Holender - pół Polak. Dziś zapraszamy na wywiad z tym zawodnikiem.

Podczas transmisji telewizji nSport+ komentatorzy wielokrotnie powtarzali o Jasperu Iwiemie. Mama holenderskiego rajdera pochodzi bowiem z Polski, a sam zawodnik zadeklarował w wywiadzie na żywo, że chciałby startować pod biało-czerwoną flagą. Postanowiliśmy więc zapytać o kilka kwestii z tym związanych u samego źródła. Zapraszamy do lektury wywiadu z Jasperem Iwemą!

Damian Kuczyński (speedwaynews.pl): - Na wstępie proszę, abyś opowiedział coś o sobie, bo w ice speedwayu jesteś stosunkowo od niedawna.
Jasper Iwema, reprezentant Holandii w ice speedwayu: - W 2003 roku rozpocząłem przygodę z motocyklem. Zaczynałem od mini bike'ów. Rok później zostałem już mistrzem Holandii w tej kategorii. W sezonie 2005 zostałem czempionem w klasie 125cc. W 2006 zająłem trzeci stopień podium, a w 2007 powtórzyłem osiągnięcie sprzed dwóch lat do tyłu. Moja jazda zaczęła nabierać tempa i pojawiałem się odtąd na europejskich i światowych rywalizacjach. Sezony 2009-2011 to występy w motoGP klasy 125cc. Następne trzy lata to już udział w "dorosłych" imprezach, czyli moto3 i motoGP. Później zmieniłem kierunek i w moim życiu pojawił się ice speedway. Zacząłem go uprawiać w sezonie 2017/2018. Rok później dostałem dziką kartę na występ w mistrzostwach świata Gladiatorów, a następnie sam wywalczyłem sobie awans, zajmując trzecią lokatę w rundzie kwalifikacyjnej.

- Co sądzisz o Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim?
- Jest to naprawdę świetne miejsce. Zawody zostały tam bardzo dobrze zorganizowane, można powiedzieć na światowym poziomie. Chciałbym ponownie startować w Polsce.

- Uważasz, że mogłyby się w tym miejscu odbywać Indywidualne Mistrzostwa Świata?
- Na 100% tak. Można by to nawet zrealizować już w 2021 roku. Gdyby organizatorzy wprowadzili swoje doświadczenia z pierwszej imprezy IME, uważam że to miejsce jest gotowe na przyjęcie mistrzostw świata!

- Jesteś w połowie Holendrem, w połowie Polakiem, bo jak wiemy, twoja mama pochodzi z Polski. Powiedziałeś, że chciałbyś startować z biało-czerwoną flagą. Będziesz starał dążyć do tego w najbliższej przyszłości?
- Jeżeli jest poważny plan rozwinięcia w Polsce ice speedwaya to bardzo chciałbym się do tego planu zaangażować i włożyć wszelką pomoc, aby w szybkim tempie doprowadzić to na wyższy poziom. Byłbym bardzo dumny jeżeli mógłbym Polsce pomóc zrealizować ten plan.

- Jeżeli to odniosłoby sukces, co sądzisz o wspólnych startach razem z Michałem Knapp w reprezentacji Polski, np. podczas Drużynowych Mistrzostw Świata?
- Byłoby to świetne. Jest bardzo dobrym sportowcem, zasługuje na to,aby otrzymać taką szansę.

- Co sądzisz o jego jeździe? Powrócił do ścigania po siedmiu latach i zdołał pokonać kilku rywali.
- Moim zdaniem Michał zaprezentował się naprawdę super. To bardzo trudne osiągnąć taki rezultat po tylu latach bez żadnej możliwości treningowej.

- Zmieńmy temat, w Assen miała powstać nowa arena do ice speedwaya. Heerenveen to miała być tylko przejściowa miejscówka dla lodowych gladiatorów w Holandii. Wiesz, na jakim etapie są prace z nowym obiektem?
- Plan nowej Areny w Assen nie jest aktualny. Heerenveen jest nadal miejscem rozgrywek dla lodowych gladiatorów w Holandii.

- Chcesz dodać coś od siebie?
- Dziękuję bardzo i mam nadzieję, że wkrótce zobaczę polskich fanów na stadionach (Jasper odpowiedział na to pytanie w języku polskim – dop. red.)

Źródło: inf. własna

 

Zwrot za pierwszy zakład do 155 PLN z kodem SPEEDWAYNEWS -> sprawdź szczegóły!


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.6673 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl