REKLAMAeWinner Banner

Mistrzostwa świata zagrożone przez skandal dopingowy?

Daniił Iwanow, Phil Morris

Daniił Iwanow, Phil Morris (fot. Piotr Kin)

Terminarz GP w ice speedwayu na sezon 2021 obejmuje tylko dwa wydarzenia. Wszystko przez przepisy związane z COVID-19. Czy jednak chociaż te dwa się odbędą? To na razie nic pewnego. Okazuje się, że koronawirus nie musi być wcale największym problemem.

Runda kwalifikacyjna do Grand Prix 2021 została już odwołana z powodu pandemii. Uczestnicy zostaną wyłonieni przez nominacje, których udzieli FIM. Finały mistrzostw świata mają składać się z podwójnych rund w rosyjskim Togliatti (13-14 lutego) i stolicy Niemiec - Berlinie (6-7 marca).

Czy tylko przepisy związane z COVID-19 i ewentualne pozamykane granice mogą być jedynym problemem w rozegraniu lodowych mistrzostw świata? Okazuje się, że nie. Kłopoty mogą powstać przez trwający już od dłuższego czasu skandal dopingowy z udziałem rosyjskich sportowców. Zgodnie z orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z połowy grudnia, rosyjscy sportowcy nie mogą startować pod swoją flagą do 16 grudnia 2022 roku. Według werdyktu, nie mogą się w tym kraju odbywać igrzyska olimpijskie, paraolimpijskie, mistrzostwa świata i inne ważne wydarzenia sportowe.

Wszystkie rozgrywki pod egidą FIM podlegają pod wymogi antydopingowe WADA. W związku z czym do końca 2022 roku w Rosji nie mogą zagościć takie imprezy, jak motocyklowe mistrzostwa świata, motoGP, Superbike World Cup i inne mistrzostwa w  sportach torowych. Jednak ze względu na to, że do tej pory skandal dopingowy nie miał wpływu na dział motocyklowy, FIM ma nadzieję, że możliwe będzie rozegranie mistrzostw świata w ice speedwayu.

- Czekamy na niezbędne informacje. Na razie radzimy sobie z tymi przeciwnościami i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby impreza ta mogła się odbyć. Mam wielką nadzieję, że nam się uda – mówił Armando Castagna, szef FIM Track Racing. Jeśli GP W Togliatti nie dojdzie do skutku, odbędzie się tylko runda w Berlinie. Jednak na ten moment nie można niczego przesądzać, bowiem przepisy związane z COVID-19 zmieniają się bardzo dynamicznie. Castagna spodziewa się nowych informacji tydzień po świętach Bożego Narodzenia.


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.6374 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl