REKLAMAeWinner Banner

Nowości w Anglii. Powstanie program wsparcia młodzieży

Peter Kildemand - Poole Pirates, Rohan Tungate - Belle Vue Aces

Peter Kildemand - Poole Pirates, Rohan Tungate - Belle Vue Aces (fot. Ian Charles)

Władze brytyjskiego żużla postanowiły sporo namieszać i wprowadzić kilka nowinek w formule krajowych rozgrywek. Jedną z najistotniejszych zmian będzie bez wątpienia program wsparcia „wschodzących gwiazd”. Obie angielskie ligi wystartują w pierwszych dniach maja.

Oczywistym powodem wprowadzenia pięcioletniego programu rozwoju dla młodszych żużlowców jest troska o przyszłość żużla na Wyspach Brytyjskich. W oficjalnym oświadczeniu promotorów speedwaya czytamy, że każdy klub będzie musiał mieć w składzie „wschodzącą gwiazdę”, co będzie miało poprawić warunki rozwoju młodych zawodników. Każdy z nich otrzyma określoną ocenę. Kluby z SGB Premiership będą mogły wystawić w składzie brytyjskiego młodzieżowca ocenionego na mniej niż 4 oraz sześciu seniorów ze średnią poniżej 35,5. W SGB Championship natomiast limit wyniesie 38 (jeśli w składzie znajdzie się „wschodząca gwiazda” oceniona na maksymalnie 3) lub 39 (jeśli w składzie wystąpi junior oceniony na 2 lub mniej).

Ligi wystartują na początku maja. Najwyższa klasa rozgrywkowa w Anglii ruszy w poniedziałek (03.05). W Premiership wystąpi sześć drużyn i każda z nich zaliczy 10 występów u siebie oraz na wyjazdach. Oprócz zawodów drużynowych, na każdym torze odbędzie się w trakcie sezonu jeden turniej indywidualny dla najlepszych zawodników ligi. Z kolei chęć startu w Championship wyraziło 12 zespołów, łącznie z nową ekipą z Plymouth, która dotychczas startowała w National League. Po tradycyjnym sezonie zasadniczym odbędzie się runda play-off.

Radości z takiego rozwiązania nie kryje Rob Godfrey: - Wszyscy jesteśmy podekscytowani nowym projektem związanym z młodzieżą. W przyszłości chcemy widzieć rozwój zawodników z poziomu młodych talentów do jazdy w barwach narodowych - mówi z wielką nadzieją szef promotorów brytyjskiego speedwaya. Także wiceprezes chwali uzyskany przez działaczy konsensus: - Premiership oraz Championship odniosą wiele korzyści w związku z wprowadzeniem naszego projektu. Spodziewam się dwóch bardzo wyrównanych lig. Myślę, że kluby dołożą wszelkich starań, by rok był sukcesem. 

źródło: speedwaygb.co.uk


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.9999 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl