REKLAMAeWinner Banner

Od dzieciaka do... kozaka (11)

Piotr Protasiewicz

Piotr Protasiewicz (Piotr Kin)

Kurz już dawno opadł, ze stadionów zniknęli ostatni kibice. W świecie żużla trwa, wydawać się może, zbyt długa przerwa zimowa. Międzysezonowy czas to idealny moment na to, by powspominać sylwetki tych, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego żużla. Bohaterem dzisiejszego odcinka naszej serii jest Piotr Protasiewicz. 

„Od dzieciaka do… kozaka” – jest to autorski projekt portalu speedwaynews.pl we współpracy ze sklepem internetowym pamiatkikibica.pl. Chcemy Wam przypomnieć zawodników od początku ich kariery do dnia dzisiejszego.

W kolejny jedenastym już, odcinku naszej serii przyjrzymy się wychowankowi klubu z Zielonej Góry i jego obecnemu kapitanowi, urodzonemu 25 stycznia 1975 roku. Mowa tutaj oczywiście o Piotrze Protasiewiczu, jeżdżącej legendzie polskiego czarnego sportu. Żużel nie był jednak pierwszym sportem, z którym zetknął się nasz dzisiejszy bohater. Nim zaczął ścigać się w lewo, wpierw próbował swoich sił w m.in. narciarstwie alpejskim. Startował również w wyścigach kartingowych. Tak jak wspomnieliśmy, macierzystym klubem Piotra Protasiewicza jest ten z Zielonej Góry. Licencję żużlową zdał w 1991 roku, jego zaś pierwszym trenerem był Jan Grabowski, były żużlowiec, pod którego skrzydłami swoją karierę zaczynało wielu polskich zawodników.

Protasiewicz barwy miejscowego klubu bronił do roku 1994, by po zakończeniu sezonu odejść do WTS Wrocławia. Później reprezentował jeszcze Bydgoszcz i Toruń. Po kilkunastu latach rozłąki z Zieloną Górą zdecydował się na powrót do macierzystego klubu, barw, którego broni nieprzerwanie od 2007 roku.

Protasiewicz wielokrotnie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej. Znalazł się w składzie Polski w Drużynowych Mistrzostwach Świata na Żużlu. Indywidualnie również święcił wiele sukcesów. W 1996 roku wywalczył złoto w Mistrzostwach Świata Juniorów w Olching, będąc zarazem pierwszym Polakiem triumfującym w tym finale. Trzy lata po tym osiągnięciu, w 1999, zdobył również tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Prócz tego, popularny „PePe”, jest również multimedalistą Drużynowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Par Klubowych.

Galerię przygotował Piotr Kin, właściciel sklepu internetowego pamiatki-kibica.pl


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.8668 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl