REKLAMAeWinner Banner

Zginął walcząc na torze. Mija 8 lat od śmierci reprezentanta Słowenii (wideo)

Chwile przed tragedią w Bahia Blanca

Chwile przed tragedią w Bahia Blanca

3 lutego 2013 - feralna data dla żużlowego środowiska. Tego dnia pożegnaliśmy kolejnego zawodnika, który zginął na torze. Dziś mija już 8 lat od tragicznej śmierci Matiji Duha.

8 lat temu żużlowy świat na chwilę się zatrzymał. Po walce lekarzy w szpitalu, zmarł 23-letni wówczas zawodnik. Matija Duh miał przed sobą całe życie i karierę w czarnym sporcie. Niestety, w feralnych zawodach rozgrywanych w argentyńskim Bahía Blanca doszło do wypadku, z którego Słoweniec nie zdołał wyjść cało. 

Matija Duh urodził się 3 kwietnia 1989. Był reprezentantem swojego kraju w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów i Drużynowym Pucharze Świata. Startował również w barwach Słowacji oraz Chorwacji. Dwukrotnie został mistrzem Słowenii juniorów. 

Zaliczył również epizod w Speedway Grand Prix, gdzie pełnił rolę rezerwowego podczas rund rozgrywanych w Goričan. W trakcie swojej kariery reprezentował barwy polskich klubów - KSM-u Krosno w 2008 roku, Orła Łódź w 2009 i Ostrovii Ostrów w 2010. W GTŻ Grudziądz w sezonie 2012 miał podpisany "kontrakt warszawski" i taki sam w KSM Krosno na rok następny. Dalszej przygody w naszym kraju nie zdążył rozwinąć, gdyż przedostatniego dnia stycznia 2013 wziął udział w ostatnich zawodach w życiu.

Dziewiąta runda mistrzostw Argentyny w Bahía Blanca, a dokładnie czwarta gonitwa tych zawodów okazała się opłakana w skutkach. Matija Duh zahaczył o tylne koło motocykla Guglielmo Franchettiego i na pełnej prędkości uderzył w bandę. Po tym tragicznym wypadku zawody przerwano, a Słoweńca natychmiast przewieziono do szpitala, gdzie stwierdzono u niego skomplikowane, neurologiczne urazy. Żużlowiec doznał m.in. śródczaszkowego krwotoku, miał złamane kości czaszki, a jego mózg przestał funkcjonować. Cztery dni później w wyniku tych obrażeń zmarł.

Pamięć o Słoweńcu na pewno nie zniknie. 

Matija Duh ya 8 años sin tu presencia fisica, siempre te recordaremos.????

Opublikowany przez SPEEDWAY TOTAL Środa, 3 lutego 2021

Danes mineva 8 žalostnih let,odkar nas je zapustil Matija Duh,član AMD Krško,večkratni mladinski prvak...

Opublikowany przez Speedway Team Lendava-Uradna stran Środa, 3 lutego 2021

Minilo je že 8 let odkar nas je zapustil Matija Duh

Opublikowany przez Speedway Slovenija Środa, 3 lutego 2021

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.7496 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl