REKLAMAeWinner Banner

Od dzieciaka do... kozaka (14)

Grzegorz Zengota

Grzegorz Zengota (fot. Piotr Kin)

Kurz już dawno opadł, ze stadionów zniknęli ostatni kibice. W świecie żużla trwa, wydawać się może, zbyt długa przerwa zimowa. Międzysezonowy czas to idealny moment na to, by powspominać sylwetki tych, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego żużla. Bohaterem dzisiejszego odcinka naszej serii jest Grzegorz Zengota.

„Od dzieciaka do… kozaka” – jest to autorski projekt portalu speedwaynews.pl we współpracy ze sklepem internetowym pamiatkikibica.pl. Chcemy Wam przypomnieć zawodników od początku ich kariery do dziś.

Przyszedł czas na czternastą już odsłonę naszej serii. Tym razem przyjrzymy się wychowankowi zielonogórskiego klubu, jakim jest Grzegorz Zengota. Zawodnik urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Zielonej Górze i właśnie tam zaczynał swoje pierwsze kroki z żużlem.

Grzegorz Zengota licencję zdał w 2004 roku na stadionie w Toruniu i nieprzerwanie od tego czasu do 2011 roku reprezentował barwy swojego macierzystego klubu - Falubazu Zielona Góra. To właśnie będąc w tym klubie zdobył brązowy medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski czy też wraz z Grzegorzem Walaskiem wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych. Był także wielokrotnie powoływany do składy żużlowej reprezentacji Polski seniorów. Do dorobku klubowego Zengota dopisał także trzy medale Drużynowych Mistrzostw Polski - dwa złote i jeden srebrny. Zawodnika mogliśmy zobaczyć w biało-czerwonych barwach między innymi podczas zawodów Polska vs Reszta Świata w Zielonej Górze w 2017 roku.

W 2012 roku Zengota dołączył do drużyny z Częstochowy, gdzie jeździł przez rok. Tuż po tym zasilił skład Unii Leszno. Nie był to łatwy sezon dla leszczyńskich "Byków", bowiem drużyna zakończyła ten sezon na szóstym miejscu w tabeli. Po tym nieudanym roku nastąpiły w klubie zmiany, które sprawiły, że Unia Leszno stanęła na drugim stopniu podium. W grudniu 2014 Grzegorz Zengota postanowił przedłużyć z leszczyńską Unią kontrakt na kolejny sezon, a jeszcze później na dwa następne. Reasumując, Zengota w Unii Leszno spędził aż pięć sezonów, zdobywając w tym czasie z drużyną dwa złote medale i jeden srebrny.

Rok 2018 był powrotem Grzegorza Zengoty do swojego macierzystego klubu. Drużyna Falubazu walczyła wtedy o utrzymanie w najlepszej żużlowej lidze świata, wygrywając tym samym w barażach z ROW-em Rybnik. Po roku spędzonym w Zielonej Górze, zawodnik podpisał dwuletni kontrakt z Motorem Lublin.

Grzegorz Zengota 2019 roku nie zaczął szczęśliwie. Pechowa kontuzja, której doznał w marcu podczas treningu na motocrossie w Hiszpanii wykluczyła zawodnika z szans na pojawienie się w sezonie 2019 na torze. Dopiero w sierpniu 2020 roku Zengota dostał zielone światło do wznowienia treningów na torze. Nie da się ukryć, że wiadomość ta ucieszyła większą część żużlowego środowiska. Po przeszło osiemnastu miesiącach ciężkiej rehabilitacji Zengota mógł wsiąść na motocykl. Odnowił także swoją licencję, po czym na zasadach "wypożyczenia" odjechał trzy spotkania w barwach bydgoskiej Polonii, która walczyła o utrzymanie się w eWinner 1. Lidze Żużlowej. W nadchodzącym sezonie Grzegorza Zengotę również zobaczymy w drużynie z Bydgoszczy.

Galerię przygotował Piotr Kin, właściciel sklepu internetowego pamiatki-kibica.pl.


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.7746 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl