REKLAMAeWinner Banner

Z(a)marłe tory (18): Wielkie nazwiska, dużo kibiców. Historia przerwana przedwcześnie

Żużel w Prelog

Żużel w Prelog

Kolejna część materiałów o niefunkcjonujących dziś obiektach żużlowych poświęcona będzie stadionowi z bardzo bogatą przeszłością. Imprezy – również te rangi międzynarodowej – gościły tam regularnie. Niestety w pewnym momencie nagle przepadły. Mimo, że oficjalnie klub… nadal istnieje, nie ma szans na powrót speedwaya w to miejsce.

W naszej serii wspominaliśmy polskie obiekty owiane sławą, a także te mieszczące się w krajach niezbyt popularnych dla żużla. Dziś wybraliśmy za cel Chorwację. Pierwsze skojarzenie ze speedwayem w tym miejscu? Z pewnością będzie nim Gorican. Ale Stadion Milenium przecież cały czas istnieje i ma się całkiem dobrze. I oby tak pozostało. W Chorwacji był też jednak inny obiekt - aktywny notabene do całkiem niedawna. Mowa o stadionie w miejscowości Prelog.

Początki speedwaya w Chorwacji sięgają połowy XX wieku. Wówczas była to – rzecz jasna – jeszcze Jugosławia. Pierwsze zawody organizowano na owalach w Zagrzebiu i Crikvenicy. Jeśli chodzi zaś o sam Prelog, oficjalne otwarcie toru nastąpiło dokładnie 15 maja 1964 roku. Dla zainteresowanych – obiekt nadal istnieje – znajduje się niecałe 15 minut jazdy od Gorican. Przy okazji wizyty na Milenium Stadium można więc zobaczyć kawałek historii tamtejszego „czarnego sportu”. Niestety samego toru już nie ma, w jego miejscu jest ułożona bieżnia.

Speedway Club Prelog przez ponad czterdzieści lat organizował ważne wydarzenia żużlowe. Tamtejszy ośrodek ma spore sukcesy, jeśli chodzi o historię speedwaya w Chorwacji.  To właśnie w tym miejscu swoje kariery zaczynały krajowe gwiazdy żużla, m.in. Josip Frančić, Đuro Fleten, Zvonko Pavlic, czy Zlatko Krznarić.

Poważnych, dużych wydarzeń, jakie odbyły się w Prelog można wymieniać i wymieniać. Światowe imprezy gościły tam od lat. Do tych najciekawszych można zaliczyć chociażby półfinał Mistrzostw Świata Par z 1974 roku, w którym zwyciężył polski duet Edward JancarzZenon Plech. Nierzadko miejscowi fani mieli też okazję podziwiać rywalizację w eliminacjach IMŚ.

Kameralny obiekt mógł pomieścić naprawdę okazałą grupę fanów. Sam tor był dość techniczny, ale jednocześnie gwarantował emocjonujące ściganie. Długość owalu wynosiła 342 metry. Ostatnim rekordzistą został Nikola Martiniec, który ustanowił czas 62,2 sekundy. Wynik ten padł podczas ciekawych zawodów – młodzieżowych mistrzostw Chorwacji, Słowacji, Austrii i Węgier w 2007 roku.

Przez ostatnią dekadę na stadionie w Prelog odbywało się mniej więcej 4-5 żużlowych imprez. Nie były to jednak tylko miejscowe mistrzostwa. Gościły tam również w bardziej współczesnych czasach zawody rangi FIM i FIM Europe. W 2005 roku odbył się półfinał IMEJ, zdominowany przez Pawła Hliba - gorzowski ówczesny talent. Drugie miejsce zajął wówczas Patryk Pawlaszczyk, a trzecie Karol Ząbik.

Stadion w Prelog w 1997 roku (fot. Piotr Kin - pamiatki-kibica.pl)

Dużym wydarzeniem było także ściganie w ramach „Wielkiej Nagrody Preloga”. Turniej ten wpisał się na stałe w kalendarzu tego miejsca i gościł zwykle mocną, międzynarodową stawkę. Doceniała to również publiczność, która zawsze licznie zjawiała się na trybunach.

Ostatnią międzynarodową imprezą była eliminacja IMŚJ w sezonie 2008. Przy widowni liczącej 5 i pół tysiąca kibiców zwyciężył Jurica Pavlic. Polskę reprezentowali wówczas Adrian Gomólski, Kamil Brzozowski i Adam Kajoch.

Historia stadionu w Prelog zaczęła kończyć się wraz z rokiem 2009. Przed świętowaniem 45. rocznicy funkcjonowania klubu postanowiono wymienić ogrodzenie toru. Był to konieczny zabieg, aby ponownie otrzymać licencję na międzynarodowe imprezy. 20 maja miała rozpocząć się rozbiórka starej bandy i montaż nowej.  Na ten moment planowano już kolejne imprezy w Prelog.

Pod koniec czerwca jednak nadeszły nowe wieści, które mówiły o przeniesieniu stadionu w nowe miejsce. Miasto zapewniło tereny na budowę toru, a ten miał być zrealizowany w przeciągu 3-5 lat. Na inwestycję planowano przeznaczyć 500 tysięcy kun. Dotychczasowy obiekt przestał być własnością klubu, a zawody planowane na dalszą część sezonu zostały odwołane. Do budowy nowego obiektu nigdy nie doszło i tym samym historia żużla w Prelog zakończyła się. Klub co prawda nadal istnieje, ale dzisiaj nie ma już żadnych „swoich” zawodników.

(Fot. Piotr Kin)

Poniżej prezentujemy wideo z zawodów rozegranych w Prelog w roku 1988. Warto zobaczyć, jak wyglądało tam ściganie i jaką popularnością cieszył się żużel w tym mieście.

WCZEŚNIEJSZE ODCINKI SERII "Z(A)MARŁE TORY" - KLIKNIJ TUTAJ. 

Źródło: inf. własna

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.118 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl