REKLAMAeWinner Banner

Turniej upamiętniający jedną z legend Wybrzeża - Henryka Żyto, zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku (zapowiedź)

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego (Gdańsk)

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego (Gdańsk) (fot. Arkadiusz Buczyński)

Już w najbliższą niedzielę w Gdańsku odbędzie się memoriał ku czci Henryka Żyto, jednego z najwybitniejszych zawodników, którzy reprezentowali barwy Wybrzeża.

Będzie to już trzecia odsłona zmagań, które mają na celu upamiętnienie Henryka Żyto. Znamienity żużlowiec zmarł 7 marca 2018 roku w wieku 82 lat. W tym samym roku, włodarze nadmorskiego klubu zorganizowali pierwszy turniej na jego cześć. Triumfował w nim Krystian Pieszczek. Obok wychowanka Wybrzeża na podium stanęli Mikkel Bech i Krzysztof Buczkowski. Zawody po raz pierwszy i jedyny miały formułę indywidualną.

W sezonie 2019 gdański klub zorganizował kolejny memoriał, który tym razem stanowił rywalizację par. Na najwyższym stopniu podium ponownie zameldował się Krystian Pieszczek, który startował w parze z Rasmusem Jensenem. Warto w tym momencie odnotować fakt, że udany występ Duńczyka w tych zawodach zaowocował kontraktem na kolejny sezon. Jeździec z kraju Hamleta odwdzięczył się w sposób najlepszy z możliwych, będąc jednym z najjaśniejszych punktów gdańskiej ekipy.

Memoriał Henryka Żyto wraca w niedzielę po rocznej przerwie. Z uwagi na pandemię koronawirusa, w 2020 zawody nie zostały zorganizowane. I tym razem będziemy świadkami rywalizacji par. Obsadę turnieju stanowić będą, przede wszystkim, zawodnicy, którzy w bieżącym sezonie przywdzieją trójkolorowe barwy, aczkolwiek nie zabraknie też gości z innych ośrodków. Swoich reprezentantów będą mieć też kluby PGE Ekstraligi.

Do tej pory aura nad morzem nie sprzyjała żużlowcom. Niskie temperatury i długo zalegający śnieg sprawiły, że na torze im. Zbigniewa Podleckiego odbyło się tylko kilka jednostek treningowych. Fani gdańskiej ekipy nie mogą się już doczekać, żeby zobaczyć w jakiej formie,  na tle konkurencji, są ich ulubieńcy. Oczy wszystkich będą szczególnie zwrócone na nowe nabytki: Wiktora Kułakowa, Michała Gruchalskiego i Drew Kempa. Śmiało można stwierdzić, że niedzielny turniej będzie przeglądem kadr i próbą generalną przed startem sezonu. Języczkiem u wagi będzie z pewnością tor, który w okresie jesienno-zimowym przeszedł modyfikację. W klubie zapewniają, że będzie on sprzyjał walce. A czy będzie zaskoczeniem dla zawodników? Na to pytanie otrzymamy odpowiedź już jutro.

Nie wypada oczywiście nie napisać kilku słów o głównym bohaterze niedzielnej imprezy. Wszak pamięć legendy jest najistotniejsza. Henryk Żyto zapisał się złotymi zgłoskami w historii, nie tylko gdańskiego, żużla. Wychowanek leszczyńskiej Unii ma w swoim dorobku takie sukcesy jak Drużynowe Mistrzostwo Świata wywalczone w 1961, dwukrotne uczestnictwo w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata, trzy medale Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz liczne miejsca na podium w różnego rodzaju turniejach, rozgrywanych w naszym kraju. Barwy Wybrzeża reprezentował przez 15 sezonów, zdobywając z klubem medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, rozpoczął pracę trenera. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany jest na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Początek niedzielnego memoriału zaplanowany został na godzinę 15:00. Serwis speedwaynews.pl przeprowadzi relację LIVE z tego turnieju. Można ją śledzić klikając TUTAJ.

Obsada III Memoriału Henryka Żyto:

Team Golden Panther Design:
1. Wiktor Kułakow
2. Lukas Fienhage

Team Bartusz:
3. Mikkel Michelsen
4. Aleksandr Kajbuszew

Team Kolanko Transport:
5. Jakub Jamróg
6. Michał Gruchalski

Team Tercja Transport:
7. Václav Milík
8. Kai Huckenbeck

Team Plech Sport Agency:
9. Krzysztof Buczkowski
10. Wiktor Jasiński

Team Percuro:
11. Rasmus Jensen
12. Andrej Kudriaszow

Team mimarkt.pl:
13. Krystian Pieszczek
14. Drew Kemp

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.033 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl