Pierwsza stacja - Stralsund. Zapowiedź 1. finału IMŚJ

Daniił Kołodinski i Francis Gust

Daniił Kołodinski i Francis Gust (fot. Wojta Zavřel)

W sobotę w niemieckim Stralsund rozpocznie się rywalizacja o tytuł najlepszego młodzieżowca sezonu 2021. W stawce finalistów mamy trzech Polaków.

Czerwcowe eliminacje były bardzo udane dla Biało-Czerwonych - Lampart z kompletem punktów wygrał rundę w Daugavpils, Miśkowiak natomiast był najlepszy w Güstrow. Uznanie w oczach organizatorów cyklu zyskał za to Świdnicki - sklasyfikowany jako pierwszy „pod kreską” w turnieju w Niemczech otrzymał stałą „dziką kartę” na finały cyklu, w których pojedzie po raz pierwszy w karierze. Cała trójka zalicza się do najlepszych juniorów PGE Ekstraligi i niejako z urzędu należy uznawać ich za faworytów rywalizacji o medale IMŚJ.

W gronie piętnastu finalistów przedstawicieli najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce jest zaledwie pięciu – oprócz trzech Polaków są to Jan Kvěch i Mark Karion, którzy przygodę z Ekstraligą na razie zaliczyć mogą do mało udanych. Czech jednak broni się wynikami w turniejach indywidualnych, jak choćby 27 punktami w dwóch turniejach w rywalizacji o młodzieżowe mistrzostwo swojego kraju (brak startów w pozostałych rundach wykluczył go z walki o medale) i również może być uważany za kandydata do podium, może nawet do jego najwyższego stopnia. Karion z kolei okazał się drugim zawodnikiem rundy kwalifikacyjnej w Daugavpils, jednak wyżej liczeni są przedstawiciele gospodarzy tamtego turnieju – Francis Gust, Daniił Kołodinski i Ernest Matjuszonok to, podobnie jak Rosjanin, debiutanci w finałach IMŚJ, jednak w tym roku są pewnymi punktami Lokomotivu, a szczególnie dobry sezon ma ten pierwszy, który niespełna miesiąc temu został indywidualnym mistrzem Starego Kontynentu do lat 21.

Grupę zawodników ze Wschodu uzupełnia Marko Lewiszyn – Ukrainiec nieco nieoczekiwanie był piąty w Daugavpils, wygrywając trzy biegi pomimo trzeciego miejsca i defektu na otwarcie rundy kwalifikacyjnej nad Dźwiną. Ciężko jednak upatrywać go w roli faworyta trzyczęściowego finału IMŚJ. Większe oczekiwania mają za to we Francji – Steven Goret jest nadzieją na udaną kontynuację rozwoju klasycznej odmiany speedwaya w tym kraju, a start w finałach mistrzostw może to potwierdzić. Nie brakuje też zawodników z krajów mających już od dawna ugruntowaną pozycję w hierarchii światowego żużla – Mads Hansen i Jonas Seifert-Salk są wprawdzie drugoligowcami, jednak obaj celują w najwyższe laury zmagań o juniorskie mistrzostwo świata, a mają do tego większe powody niż ich kolega ze Skandynawii i zarazem jedyny przedstawiciel eWinner 1. Ligi wśród finalistów, Alexander Woentin.

Dzikie karty na wszystkie trzy turnieje trafiły do wspomnianego wcześniej Świdnickiego, Lukasa Baumanna, który w tym sezonie jest najjaśniejszą postacią Wölfe Wittstock, a także Matthew Gilmore’a. Zadanie powtórzenia zeszłorocznego sukcesu Jaimona Lidseya, jakie stoi przed jedynym Australijczykiem w gronie finalistów mistrzostw AD 2021, będzie jednak bardzo trudne dla zawodnika, który o miejsce w składzie rawickich „Niedźwiadków” musiał walczyć z ekstraligowym zaciągiem z leszczyńskiej Unii – i zazwyczaj przegrywał ją, m.in. właśnie z Lidseyem.

Premierowa runda odbędzie się w Stralsund – Niemcy do roli „dzikiej karty” na ten turniej desygnowali Noricka Blödorna, który w swoim debiutanckim sezonie w 2. Lidze Żużlowej robi dość dobre wrażenie jako lider formacji juniorskiej „Diabłów” z Landshut. Jego występ w finałach IMŚJ wcale się nie musi jednak ograniczyć do najbliższych zawodów – jest on w gronie rezerwowych cyklu obok Petra Chlupáča, Philipa Hellströma-Bängsa, Jewgienija Sajdullina i Drew Kempa. W Stralsund rolę rezerwy toru pełnić będą Fynn Ole Schmietendorf i Marius Hillebrand.

Druga runda rozegrana zostanie w Krośnie za trzy tygodnie, a 1 października walka rozstrzygnie się ostatecznie na torze w Pardubicach. Wszystkie trzy turnieje transmitować będzie Eurosport. Relacje LIVE przeprowadzi także portal speedwaynews.pl - pierwszą, ze Stralsund już w najbliższą sobotę o godz. 19:00.

Lista startowa pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Stralsund:
1. Jan Kvěch (Czechy)
2. Steven Goret (Francja)
3. Mateusz Świdnicki (Polska)
4. Mads Hansen (Dania)
5. Lukas Baumann (Niemcy)
6. Norick Blödorn (Niemcy)
7. Mark Karion (MFR)
8. Ernest Matiuszonok (Łotwa)
9. Jonas Seifert-Salk (Dania)
10. Matthew Gilmore (Australia)
11. Marko Lewiszyn (Ukraina)
12. Wiktor Lampart (Polska)
13. Alexander Woetin (Szwecja)
14. Francis Gust (Łotwa)
15. Daniłł Kołodiński (Łotwa)
16. Jakub Miśkowiak (Polska)
17. Fynn Ole Schmietendorf (Niemcy)
18. Marius Hillebrand (Niemcy)


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.2392 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl