Sześć miejsc do wzięcia. Zapowiedź półfinałów Speedway of Nations

Trofeum dla zwycięzcy Speedway of Nations

Trofeum dla zwycięzcy Speedway of Nations (fot. Jarosław Pabijan)

Powraca Speedway of Nations! W piątek i sobotę w Daugavpils rozegrane zostaną półfinały tej imprezy. Finał za miesiąc w Manchesterze.

Polskich kibiców szczególnie interesować będą zmagania w piątek, kiedy to na łotewskim torze pojawi się nasza narodowa reprezentacja. Trener Rafał Dobrucki postawił, oczywiście, na Bartosza Zmarzlika, jednak niespodzianką może być obecność w składzie Dominika Kubery. W roli rezerwowego, który musi być zawodnikiem młodzieżowym, zobaczymy Jakuba Miśkowiaka. Naturalnie, Biało-Czerwoni będą faworytami tego turnieju, choć bardzo groźnymi rywalami będą Duńczycy - Hans Nielsen na półfinałowe zawody w Daugavpils desygnował Leona Madsena, Mikkela Michelsena i Madsa Hansena.

Przeżywający lekki kadrowy kryzys Szwedzi z pewnością będą chcieli udowodnić, że wciąż należą do światowej czołówki. Fredrika Lindgrena wspierać w tym będą Pontus Aspgren oraz Philip Hellström-Bängs. O niespodziankę będą chcieli pokusić się przede wszystkim Czesi - Václav Milík, Josef Franc i Petr Chlupáč, jeśli trafią na swój dzień, mogą powalczyć o miejsce w premiowanej awansem trójce. Zagadką jest z pewnością postawa reprezentacji USA - o ile Luke Becker jest dobrze znany kibicom, a za sobą ma bardzo udany sezon w łódzkim Orle, o tyle Broc Nicol, a zwłaszcza junior w talii Steve'a Evansa, Blake Borello są już mniej objeżdżeni w towarzystwie choćby szeroko rozumianej światowej czołówki czarnego sportu.

Więcej można spodziewać się choćby po Słoweńcach - nawet pod nieobecność Mateja Žagara. Matic Ivačič i Nick Škorja to wprawdzie drugoligowcy, ale doświadczeni już w bojach na arenie międzynarodowej, a Anže Grmek może dostać okazję do zaprezentowania się szerszej publiczności. "Zagadkową" trójkę uzupełniają Finowie. Timo Lahtiego i Tero Aarnio ciężko uznać za słabych zawodników i wcale nie są oni skazani na ostatnie miejsce w tak niedalekim ich ojczyźnie Daugavpils, aczkolwiek "dziurą" w składzie jest postać rezerwowego - Timi Salonen dla kibiców niezaznajomionych z rozrywkami SM-liiga jest żużlowcem kompletnie anonimowym.

W drugim półfinale, który rozegrany zostanie w sobotę, faworytów do zajęcia miejsc na podium jest ciężej wskazać. Nie można bowiem odmówić gospodarzom znajomości własnego toru - tym bardziej, że zawodnikowi miejscowej drużyny Lokomotivu Olegowi Michaiłowowi partnerować będzie Andrzej Lebiediew, a w gronie juniorów, których zobaczymy pod pozycjami rezerwowych, Francis Gust będzie jednym z tych, wobec których oczekiwania będą największe. Nie sposób jednak odbierać szans ani Australijczykom, choć Keynan Rew ma raczej nikłe szanse na wejście w miejsce Jasona Doyle'a czy Maxa Fricke'a, a nawet jeśli, to będzie to raczej zmiana z niekorzyścią dla ekipy Marka Lemona, ani Rosjanom - w barwach Rosyjskiej Federacji Motorowej, gdyż ze względu na aferę dopingową w tym kraju w mistrzostwach świata nie mogą oni reprezentować kraju, zabraknie "dzikiej karty" rundy Grand Prix w Togliatti, Wadima Tarasienki, pojawią się natomiast Siergiej Łogaczow i Władimir Borodulin, a rezerwowym będzie formalnie ekstraligowiec, choć mający mało wyścigów w naszej lidze za sobą - Mark Karion.

Mocne pary wystawiają też Niemcy i Francuzi. U naszych zachodnich sąsiadów zobaczymy Kaia Huckenbecka i Valentina Grobauera, który zastąpił w ostatniej chwili Martina Smolinskiego, a u Trójkolorowych - zgodnie z oczekiwaniami - Davida Bellego i Dimitriego Bergé. W roli juniorów pojadą natomiast największe nadzieje na rozwój speedwaya w tych krajach - Norick Blödorn i Steven Goret. Na walkę o miejsca na końcu stawki skazywani są Włosi i Ukraińcy - Nicolas Covatti i Paco Castagna wprawdzie doświadczenie w Speedway of Nations mają już spore, ale nie wiąże się to z dobrymi wynikami. W drużynie ukraińskiej natomiast możemy się spodziewać, że Marko Lewiszyn, który jest zawodnikiem U21, często będzie pojawiał się u boku Aleksandra Łoktajewa w miejsce awizowanego jako numer dwa w tej reprezentacji Witalija Łysaka.

Awans do dwudniowego finału w Manchesterze uzyskają po trzy najlepsze drużyny, na które czekają już Brytyjczycy. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relacje na żywo z obu półfinałów. I piątkowy, i sobotni, rozpoczynają się o godz. 18:00 czasu polskiego.

Pierwszy półfinał - relacja na żywo - piątek, godz. 18:00

USA:

1. Broc Nicol
2. Luke Becker
3. Blake Borello (U21)
Menadżer: Steve Evans

Polska:
1. Bartosz Zmarzlik
2. Dominik Kubera
3. Jakub Miśkowiak (U21)
Menadżer: Rafał Dobrucki

Czechy:
1. Václav Milík
2. Josef Franc
3. Petr Chulpác (U21)
Menadżer: Filip Sitera

Dania:
1. Leon Madsen
2. Mikkel Michelsen
3. Mads Hansen (U21)
Menadżer: Hans Nielsen

Słowenia:
1. Matic Ivačič
2. Nick Škorja
3. Anže Grmek (U21)
Menadżer: Gregor Arnšek

Szwecja:
1. Fredrik Lindgren
2. Pontus Aspgren
3. Philip Hellström-Bängs (U21)
Menadże Morgan Andersson

Finlandia:
1. Timo Lahti
2. Tero Aarnio
3. Timi Salonen (U21)

Drugi półfinał - relacja na żywo - sobota, godz. 18:00

Włochy:

1. Nicolas Covatti
2. Michele Paco Castagna
3. Michele Menani (U21)
Menadżer: Simone Terenzani

Australia:
1. Jason Doyle
2. Max Fricke
3. Keynan Rew (U21)

Ukraina:
1. Aleksandr Łoktajew
2. Witalij Łysak
3. Marko Lewiszyn (U21)
Menadżer: Siergiej Latosinski

Rosyjska Federacja Motorowa:
1. Siergiej Łogaczow
2. Władimir Borodulin
3. Mark Karion (U21)
Menadżer: Tatiana Sawina

Łotwa:
1. Andrzej Lebiediew
2. Oleg Michaiłow
3. Francis Gust (U21)
Menadżer: Nikołaj Kokin

Niemcy:
1. Kai Huckenbeck
2. Valentin Grobauer
3. Norick Blödorn (U21)
Menadżer: Herbert Rudolph

Francja:
1. David Bellego
2. Dimitri Bergé
3. Steven Goret
Menadżer: Laurent Sambarrey


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.123 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl