REKLAMAeWinner Banner

Włókniarz z najlepszymi juniorami w kraju – kim oni są?

PGE Ekstraliga

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 września 2021, 14:37
Od lewej: Franciszek Karczewski, Kajetan Kupiec

Od lewej: Franciszek Karczewski, Kajetan Kupiec (fot. Sebastian Siedlik)

Za nami tegoroczne rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów. Zasłużony triumf odniósł w nich zespół Bocar Włókniarza Częstochowa. Kim są nowi mistrzowie?

Tegoroczne DMPJ były bardzo rozbudowane. Rozgrywki były podzielone na osiem rund eliminacyjnych, osiem ćwierćfinałowych, cztery półfinałowe i cztery finałowe. Łącznie dla najlepszych dawało to aż dwadzieścia cztery imprezy.

Ostatecznie triumf odnieśli młodzi zawodnicy Włókniarza Częstochowa. Klub z  ulicy Śląskiej zdobył medal jak najbardziej zasłużenie. W skład mistrzowskiej ekipy wchodzili Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki, Bartłomiej Kowalski, Franciszek Karczewski i Kajetan Kupiec. Myślę, że warto przyjrzeć im się bliżej.

Jakuba Miśkowiaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Urodzony w 2001 roku zawodnik licencję zdał w barwach… WKM-u Wschowa. Debiutował on w sezonie 2017, kiedy to zdobywał punkty dla Orła Łódź. Uzyskał wtedy w trzech spotkaniach średnią 1,583 punktu na bieg. Kolejny rok to już regularne występy w barwach ekipy Witolda Skrzydlewskiego i średnia 1,421. Następnie Kuba postanowił się przenieść właśnie do Włókniarza. W barwach częstochowskiej ekipy dwukrotnie zdobył złoty medal MIMP, startował również w finałach IMŚJ. Jest obecnie czołowym juniorem kraju.

Mateusz Świdnicki to z kolei wychowanek Włókniarza. Swoją karierę rozpoczynał od startów na miniżużlu. W tej odmianie speedway’a może pochwalić się srebrnym medalem w mistrzostwach Indywidualnych w sezonie 2015. Uległ wtedy jedynie Mateuszowi Bartkowiakowi. Debiutował we Włókniarzu 8 kwietnia 2018 roku spotkaniem w Grudziądzu. Łącznie w tamtym sezonie wystąpił w trzech spotkaniach. W roku 2019 swoją karierę rozwijał na drugoligowych torach w barwach Wilków Krosno, gdzie w 11-tu spotkaniach wykręcił bardzo dobrą średnią 1,511. Te występy pozwoliły mu na powrót do Włókniarza, gdzie od sezonu 2020 stanowi podporę formacji juniorskiej.

Bartłomiej Kowalski to z kolei adept szkółki Janusza Kołodzieja. Co ciekawe egzamin na licencję Ż zdał jako zawodnik… Wandy Kraków. I to właśnie w barwach nowohuckiego klubu debiutował już w wieku 16-tu w sezonie 2018 w pierwszej lidze. Zanotował wtedy 13 spotkań, w trakcie których wykręcił średnią 0,767. Zawodnikiem Włókniarza jest już od sezonu 2019, w tamtym roku nie dano jednak mu było wystartować w lidze. W roku 2020 starty w Częstochowie łączył z funkcją gościa w Krośnie. W tym roku wypożyczony po rozgrywkach do Opola.

Franciszek Karczewski to z kolei zawodnik jeszcze młodszego pokolenia. Pierwsze kroki stawiał w szkółce Ostrovii pod okiem Mariusza Staszewskiego. Później jednak postanowił przenieść się do Częstochowy. W barwach Włókniarza startował w zawodach dla motocykli o pojemności 250 cc. W tej kategorii w sukcesy obfitował dla niego sezon 2020. Wtedy to zajął drugie miejsce w Indywidualnym Pucharze Ekstraligi i triumfował w Indywidualnym Pucharze Polski. Po uzyskaniu licencji na 500 cc bardzo dobrze spisywał się w tegorocznych DMPJ, regularnie notując dwucyfrówki również w finałach.

Z kolei Kajetan Kupiec to kolejny z adeptów szkółki Janusza Kołodzieja. Już jednak w barwach Włókniarza zdał egzamin na licencję 250 cc. No torach w tej klasie pojawiał się rzadko. Zaliczył zaledwie jeden turniej IPP i dwie imprezy z cyklu IPE, próżno go więc szukać w czołówce klasyfikacji. Po uzyskaniu jednak “dorosłego” certyfikatu z dobrym skutkiem startował między innymi w DMPJ, gdzie również walnie przyczynił się do złota dla Włókniarza.

Zresztą dla częstochowian to już czwarty najcenniejszy krążek w tej imprezie. Poprzednie złoto zdobyli w finale w Toruniu w sezonie 2017 w składzie: Oskar Polis, Michał Gruchalski, Bartosz Świącik i Mateusz Świdnicki. Wcześniej tytuł padł łupem Lwów jeszcze w roku 2000 (Tomasz Jędrzejak, Zbigniew Czerwiński, Dariusz Fijałkowski, Adam Pietraszko i Artur Tomczyk) oraz w roku 1996 (Sebastian Ułamek, Rafał Osumek, Rafał Chiński, Artur Pietrzyk i Marcin Szulc).

Młodym częstochowianom gratulujemy!


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.5442 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl