REKLAMAeWinner Banner

Z ziemi węgierskiej do duńskiej - kim jest tuner Andersa Thomsena?

Zoltán Adorján (kask biały)

Zoltán Adorján (kask biały) (fot. Piotr Kin)

Przez lata był mechanikiem Zoltána Adorjána, następnie pomagał Nickiemu Pedersenowi dojść do trzech tytułów mistrza świata, a obecnie ma własny warsztat tunerski, a z jego usług korzystają głównie Duńczycy. Na jego silnikach m.in. w meczu o brąz DMP pojechał Anders Thomsen. Kim jest Lajos "Luigi" Baráth?

Luigi pochodzi z wioski Hosszúpályi (co, nomen omen, można przetłumaczyć jako "Długotorowa") położonej ok. 10 minut od Debreczyna. Tam właśnie załapał żużlowego bakcyla i równolegle z pracą mechanika samochodowego pomagał węgierskim zawodnikom. W latach 1994-2001 był w teamie Zoltána Adorjána, następnie przez trzy lata współpracował z "Akademią" Otto Weissa. Tam poznał Nickiego Pedersena, u którego pracował w "złotych latach" Duńczyka - m.in. 2003, 2007,2008.

W międzyczasie na Węgrzech przygotowywał też motocykle zawodnikom z krajów ościennych. - W 2011 pracowałem już tylko pół roku, a w 2012 otworzyłem własny warsztat w Danii. Robię silniki m.in. dla Thomsena, ale także dla wielu juniorów - mówi nam Luigi, wymieniając swoich "podopiecznych" - bracia Knudsenowie, Esben Hjerrild, Emil Breum.

ZOBACZ TEŻ: W sobotę jechał przy W69. Dzień później wygrał trofeum w swoim kraju

O Luigim po latach zrobiło się nieco głośniej po pierwszym meczu o brąz PGE Ekstraligi, gdzie Thomsen zdobył 12 punktów i bonus, walnie przyczyniając się do wygranej gorzowskiej Stali w Lesznie. Z jego warsztatu w Middelfart, gdzie także mieszka, zaczynają korzystać nie tylko juniorzy z Kraju Hamleta, ale też i bardziej doświadczeni zawodnicy - Niedawno zacząłem serwisować motocykle Michaelowi Jepsenowi Jensenowi - mówi Luigi - a tak naprawdę Lajos (czyli po naszemu Władysław). To jednak pod swoim włoskobrzmiącym przydomkiem jest bardziej znany w żużlowym światku, będąc w nim obecnie, wobec spadku liczby i poziomu węgierskich zawodników, najważniejszym przedstawicielem narodu Madziarów.

Anders Thomsen (kask niebieski) jadący na sprzęcie od Lajosa "Luigi" Barátha 


Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.5904 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl