Pomysłowa idea na atrakcję dla kibiców. Czy w Polsce byłoby to do zrobienia?

Mierzenie prędkości żużlowców

Mierzenie prędkości żużlowców (fot. Damian Kuczyński)

Mierzenie czasu przejechania czterech okrążeni – to już wszyscy znamy. Wiadomo, że jest to tradycja i element statystyki, który obecny na zawodach żużlowych być musi. Niemcy poszli jednak o krok dalej. Na jednym z tamtejszych stadionów, kibicom pokazuje się również osiąganą przez rajderów prędkość!

Zacznijmy jednak od czegoś innego. W Polsce wprowadzamy nowe technologie, takie jak telemetria, czy wykrywanie mikroruchów na starcie. Oczywiście kontekst tej pierwszej z wymienionych jest jak najbardziej słuszny. Eliminuje to kłopoty z rozstrzygnięciem, który z zawodników przekroczył linię mety szybciej, w przypadku spornych sytuacji. W Niemczech natomiast postanowiono powędrować w trochę inną stronę.

Nie jest żadną tajemnicą, że na wielu obiektach za naszą zachodnią granicą, mierzona jest prędkość żużlowców. Niemcy mają bowiem w zwyczaju podawanie czasu biegu w kilometrach na godzinę. Taka sytuacja jest chociażby w Landshut, nawet podczas meczów polskiej 2. Ligi Żużlowej. W takim wypadku, traktowane jest to odwrotnie, niż w przypadku klasycznego czasu wyścigu. Im większa liczba (średnia prędkość), tym lepiej.

Na innym z bawarskich stadionów, poszli jeszcze o stopień dalej. W Haunstetten leżącym na przedmieściach Augsburga, kibicom prezentuje się osiągane w danym momencie przez zawodników prędkości. Służy do tego nic innego, jak zwykły drogowy radar, wyświetlający wskazanie na liczniku. Postawiono go zaraz za bandą na pierwszym wirażu, co pozwala zaprezentować fanom prędkości żużlowców w momencie przed wejściem w łuk.

Obiekt, o którym mowa, podczas sobotniego pucharu Bawarii


Po opublikowaniu zdjęcia w mediach społecznościowych, nasi czytelnicy stwierdzili, że w Polsce dla uatrakcyjnienia widowiska, można by było również takie coś zastosować. – Fajny pomysł. Dodatkowa atrakcja do wyścigu. Mogliby dla „funu” coś takiego u nas wprowadzić – napisał jeden z internautów. – Bardzo podoba mi się ten pomysł – dodał czytelnik Marcin.

Właśnie na tym obiekcie w Haunstetten, w miniony weekend odbyły się dwudniowe zmagania. W sobotę miała miejsce rywalizacja w ramach Bayern Cup. W rozgrywkach tych liczone są punkty drużynowe, czterech teamów startujących danego dnia. Zespoły złożone są jednak z różnych klas zawodników, począwszy od 50cc, czyli najmniejszych maszyn, kończąc na 500cc, czyli profesjonalnym żużlu. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że wyścigi odbywają się więc tylko pomiędzy przedstawicielami tych samych kategorii.

W zawodach wzięło udział kilka dziewcząt. Na zdjęciu Jenny Apfelbeck (AC Landshut) oraz Nynke Sijbesma (MSC Abensberg), rywalizujące w klasie 250cc


Dzień później – w niedzielę – zaplanowano natomiast rywalizacje specjalistów od długiego toru oraz dwuosobowych maszyn, czyli sidecarów. Tor w Haunstetten jest bowiem dość uniwersalny. Ma długość 500 metrów, ale w zupełności nie przeszkadza to, by przeprowadzać na nim również imprezy klasycznego żużla. Niestety jednak, podczas zawodów w niedzielę, doszło do makabrycznej sytuacji.

Feralny kontakt dwóch załóg sidecarów na prostej startowej doprowadził do staranowania osób funkcyjnych, między innymi sędziego startowego, który po ciężkich obrażeniach został zabrany helikopterem do szpitala. Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Poniżej wyniki z Bayern Cupu. A – klasa 50cc, B – klasa 125cc, C – klasa 250cc, BL – klasa 500cc.

I. MSC Olching: 50
A. Erik Barth (2,2,2,2) 8
B. Valentino Scheibe (2,2,2,2) 8
C. Mario Hausl (2,2,NS,NS) 4
C. Patrick Hyjek (3,3,3,2) 11
BL. Celina Liebmann (2,1,1,3) 7
BL. Erik Bachhuber (3,3,3,3) 12

II. BBM München: 39
A. Levi Bohme (3,3,3,3) 12
B. Tim Widera (3,3,3,3) 12
C. Toni Eichhorn (1,2,2,0) 5
C. Maximilian Gammel NS
BL. Julian Bielmeier (3,3,2,1) 9
BL. Sebastian Adorjan (0,0,0,1) 1

III. Landshut Devils: 25
A. Franziska Kober (1,1,1,1) 4
B. Tim Arnold (1,1,1,1) 4
C. Jenny Apfelbeck (2,1,3,1) 7
C. brak zawodnika
BL. Mario Niedermaier (1,1,3,2) 7
BL. Dominik Werkstetter (0,2,1,D) 3

IV. MSC Abensberg: 20
A. Noel Kos (0,0,0,NS) 0
B. Felix Leiling NS
C. Patricia Erhart NS
C. Nynke Sijbesma (3,3,2,3) 11
BL. Maximilian Troidl (2,2,2,D) 6
BL. Manuel Rau (1,0,0,2) 3

Podium i dekoracja uczestników pucharu Bawarii w Haunstetten


Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.2545 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl