REKLAMAeWinner Banner

Ostatni sprawdzian przed SoN. Zapowiedź meczu Polska - Reszta Świata

Żużlowa Reprezentacja Polski

Żużlowa Reprezentacja Polski (fot. Jarosław Pabijan)

Nadszedł nielubiany przez fanów żużla czas, czyli październik. Zazwyczaj w tym miesiącu ścigania jest bardzo mało, a ważne zawody można policzyć na palcach u rąk. Na szczęście prócz zbliżających się finałów cyklu SoN, w sobotę czeka nas jeszcze mecz Polska - Reszta Świata, który od lat jest bardzo ważnym i prestiżowym punktem żużlowego kalendarza.

W tym roku organizatorzy za miejsce rozegrania spotkania wybrali Rybnik. Starcie między Polską a Resztą Świata odbędzie się tutaj po raz trzeci w historii. Ostatni raz żużlowcy ścigali się przy ul. Gliwickiej w ramach tej imprezy przed dwoma laty, gdy nasi rodacy triumfowali wysoko, bo aż 58:32. Pierwszy z pojedynków odbył się z kolei w 2014 roku. Wtedy Polacy byli bardzo gościnni i dali się objechać rywalom 50:40. Resztę Świata do zwycięstwa poprowadzili wówczas Grigorij Łaguta i Andreas Jonsson, a w składzie ekipy, nad którą czuwał Andrzej Wyglenda, znaleźli się jeszcze m.in. Matej Zagar czy ówczesny zawodnik ROW-u, dziś już niejeżdżący na europejskim podwórku - Dakota North.

Mecze między Polską a Resztą Świata zawsze są wielkim wydarzeniem i jest to niezależne od obsady zawodów, choć ta w tym roku niestety nie jest przesadnie gwiazdorska, jeśli chodzi o stronę gości. Początkowo w spotkaniu pojechać miał nowy mistrz globu, Artiom Łaguta, lecz kilka dni temu poinformowano, że Rosjanina zastąpi niegdyś porywający rybnicką publiczność, Dan Bewley. Do Rybnika wróci też inny z byłych ulubieńców fanów "Rekinów", a mianowicie Max Fricke, który w obsadzie załata dziurę po Andersie Thomsenie, gdyż ten wypadł ze składu ekipy Marka Cieślaka (nie, nie jest to błąd, bo przypomnijmy, że utytułowany szkoleniowiec pożegna się w sobotę z reprezentacją Polski, prowadząc jej przeciwników). Skład Reszty Świata utworzą również Matej Zagar, dla którego mecz może być okazją do "zareklamowania" się u prezesów klubów, dla których mógłby być wzmocnieniem na przyszły sezon, odkrycie sezonu w pierwszej lidze - Patrick Hansen, Rohan Tungate i zawodnik miejscowej drużyny - Michael Jepsen Jensen.

Daniel Bewley wraca na tor, który był dla niego początkiem przygody na polskich owalach

Ciężko pokusić się o stwierdzenie, że Reszta Świata w takim zestawieniu ma spore szanse, by powtórzyć swój wyczyn z 2014 roku, gdyż Polacy zaprezentują się w swoim najsilniejszym składzie. Otworzy go wicemistrz świata z dobiegającego końca sezonu, Bartosz Zmarzlik, który 2 lata temu zdobył na rybnickim owalu 11 "oczek". W parze ze Zmarzlikiem pojedzie inny z zawodników, którzy jechali w poprzednim pojedynku, czyli Paweł Przedpełski, mający za sobą świetny sezon zwieńczony awansem do cyklu GP. Pod Przedpełskim w programie meczowym będzie napisane nazwisko najlepszego zawodnika meczu sprzed dwóch lat, a więc Dominika Kubery. Popularny "Domin" zdobył wtedy 14 punktów, pokazując, że rybnicki obiekt mu służy. To samo można powiedzieć o Patryku Dudku, albowiem ten w tym sezonie na Śląsku świętował zdobycie brązowego medalu cyklu SEC. Meczowe zestawienie Polaków uzupełnią Maciej Janowski i Jakub Miśkowiak, który podobnie jak Przedpełski czy Kubera, jest jednym z największych wygranych kończącego się sezonu i na pewno będzie chciał zwieńczyć go w dobry sposób w sobotę.

Kto będzie partnerem Bartosza Zmarzlika podczas Speedway of Nations w Manchesterze?

Do tej pory reprezentacja Polski konfrontowała się z Resztą Świata 9-krotnie. Siedem z tych starć wygrywali Polacy, zaś dwa razy lepsi okazywali się goście. Prócz przegranej, który miała miejsce w 2014 roku w Rybniku, Polacy musieli przełknąć gorycz porażki również w Warszawie, gdzie mecz organizowano w 2016 roku przy okazji turnieju Speedway GP.

W Rybniku to gospodarze są zdecydowanym faworytem, ale wynik w meczach Polaków z rywalami z innych nacji zawsze był tylko tłem. Przede wszystkim liczy się dobra zabawa, która jest podstawą atmosfery, jakiej - miejmy nadzieję - kibice doświadczą w sobotę.

Sezon jest już na finiszu, więc najważniejsze jest, aby spotkanie obyło się bez kontuzji i przebiegło bezpiecznie, dostarczając uśmiech zawodnikom i kibicom, zarówno na stadionie jak i przed telewizorami, którzy będą mogli oglądać mecz na antenie TVP Sport. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relację LIVE ze spotkania, jego początek zaplanowano na 15:00.

Awizowane składy:
Polska:
9. Bartosz Zmarzlik
10. Paweł Przedpełski
11. Dominik Kubera
12. Patryk Dudek
13. Maciej Janowski
14. Jakub Miśkowiak

Reszta Świata:
1. Max Fricke
2. Dan Bewley
3. Rohan Tungate
4. Michael Jepsen Jensen
5. Matej Zagar
6. Patrick Hansen

źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.1456 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl