W Ostrowie otworzą wystawę na 90-lecie żużla w mieście

zawodnicy Arged Malesa Ostrów Wielkopolski

zawodnicy Arged Malesa Ostrów Wielkopolski (fot. Barbara Żurek)

W piątek zostanie otwarta specjalna wystawa w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwotnie dla zaproszonych gości, ale od soboty będą mogli ją zwiedzać wszyscy zainteresowani. Obserwatorzy będą mogli zobaczyć pamiątki, które zakrywają o historie żużla w mieście beniaminka PGE Ekstraligi.

Miniony sezon był jednym z najpiękniejszych w historii ostrowskiego żużla. Drużyna powraca do walki w najwyższej klasie rozgrywkowej, co powoduje wielkie zainteresowanie tą dyscypliną w Ostrowie Wielkopolskim. Więcej kibiców oznacza, że istnieje potrzeba edukacji klubowej, gdyż tradycje czarnego sportu świętują swoje 90-lecie. Z tego też powodu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Towarzystwo Żużlowe Ostrovia organizują specjalną wystawę, która będzie dotyczyć jubileuszu żużla w południowej części województwa Wielkopolskiego.

Za warstwę merytoryczną odpowiedzialne będą osoby zaznajomione z tym tematem. Artur Małecki, czyli badacz historii żużla i autor kilku publikacji, które opowiadają o ostrowskim speedwayu bardzo nalegał, aby zorganizować wystawę w tym roku. - Zależało nam, by w roku jubileuszu 90-lecia sportu żużlowego – podobnie jak przed dekadą – zorganizować wystawę w Muzeum Miasta, by pokazać, szczególnie młodszemu pokoleniu kibiców, jak bogatą historię i tradycję ma sport żużlowy w naszym mieście. Pięknie się to wszystko zbiegło, że tuż przed otwarciem wystawy ostrowska drużyna wywalczyła awans do PGE Ekstraligi, a nieco wcześniej brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Oczywiście te najnowsze trofea będzie można również zobaczyć na wystawie. Serdecznie zapraszamy kibiców, by obejrzeli wystawę, która potrwa do 15 listopada - opowiada na łamach strony klubowej ostrowskiego zespołu. Drugą zaangażowaną osobą jest Michał Kmiecik. Dziennikarz sportowy i komentator radiowy jest odpowiedzialny za popełnienie kilku książek, które opowiadają o ww. temacie.

Otwarcie będzie idealną okazją do spotkania się kilku żużlowych pokoleń. W sobotę i niedzielę (23 i 24 października) muzeum będzie otwarte dla zwiedzających. Należy przyjść w godzinach 10:15 - 14:30, aby podziwiać zgromadzone pamiątki. - Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, rodzinom żużlowców i samym zawodnikom za udostępnienie cennych pamiątek i trofeów. Udało nam się zgromadzić m.in. puchary z lat 40.ubiegłego wieku czy wszystkie cztery Łańcuchy Herbowe, wywalczone przez reprezentantów ostrowskiego klubu na przestrzeni lat - dodaje Małecki. Wystawa będzie również możliwa do obejrzenia w dni powszednie.

 


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.3759 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl