REKLAMAspeedway hero
REKLAMAeWinner Banner

Czytelnicy speedwaynews.pl za powiększeniem PGE Ekstraligi (wyniki sondy)

Kibice ROW-u (Rybnik)

Kibice ROW-u (Rybnik) (fot. Arkadiusz Siwek)

Jeszcze w styczniu mają zostać prowadzone rozmowy na temat powiększenia PGE Ekstraligi do dziesięciu zespołów. Jest to pomysł, za którym opowiada się Andrzej Witkowski. Na portalu speedwaynews.pl przeprowadziliśmy sondę, w której poznaliśmy zdanie czytelników na temat tych zmian.

Czy PGE Ekstraliga powinna zostać powiększona do 10 zespołów? - takie pytanie zadaliśmy w ankiecie dla czytelników portalu speedwaynews.pl. Znamy już wyniki. 

– Na pewno wcześniej czy później zwiększenie liczebności PGE Ekstraligi to cel, jaki sobie stawiamy. Czy już od 2022 to wymaga wielu analiz: finansowej klubów EŻ, finansowej klubów eWinner 1. Ligi i infrastrukturalnej eWinner 1. Ligi, programu wyrównywania szans dla klubów awansujących np. KSM, stabilności rozgrywek niższych klas rozgrywkowych, spraw związanych z możliwościami kalendarzowymi, bo dojdą nam dodatkowe 4 weekendy lub nawet 6, gdy rozmawiamy o fazie play-off, gdzie uczestniczy 6 drużyn - tak na to pytanie odpowiadał sam Wojciech Stępniewski w rozmowie z TŻ.

Wróćmy do ankiety dla kibiców. Wyniki prezentują się następująco:
66 % głosów oddano na "TAK",
34 % zaś na "NIE".
Uwzględnialiśmy również te, które oddawano w komentarzach. 

Postanowiliśmy też zaprezentować kilka wpisów, które czytelnicy umieszczali pod ankietą. Wybraliśmy najciekawsze argumentacje dotyczące zmian w ilości zespołów Speedway Ekstraligi. W następnym tekście poświęconym temu tematowi przedstawimy opinie ekspertów.

"Ekstraliga minimum 10-drużynowa, ale bez KSM. Ktoś powie, że zespoły, które awansują nie będą miały szans. Pewnie tak będzie, ale w przypadku kiedy będzie spadała jedna drużyna, ta druga się utrzyma i ustabilizuje swoją pozycję na rynku. Przykład Motoru Lublin. W ekstralidze jest potrzebna świeża krew, więcej spotkań, więcej torów."

"Pytanie nie powinno dotyczyć, czy powiększyć Ekstraligę, tylko jaki jest plan na cały polski ligowy żużel. Najpierw powinien być plan na doprowadzenie do stabilnej liczby - trzy ligi po 8 zespołów. Wtedy można założyć kolejny krok rozwoju 10+8+8. Ktoś powie że się nie da. Da się. Na rok 2021 mamy 8+8+7 i potencjalnie drużyny ligowe w Pile i Krakowie. W dalszej perspektywie przy wsparciu i zaangażowaniu PZM i Ekstraligi jest szansa na drużyny ligowe w Świętochłowicach i Warszawie a może i w Przemyślu. I wtedy ze spokojem jest opcja na układ trzy ligi 10+8+8."

"Tak, zdecydowanie tak. Warto jednak rozważyć w polskiej lidzie coś, co jest na porządku dziennym w rozgrywkach zawodowych w USA czyli "salary cap". Każdy klub ma określony budżet na pensje zawodników, przez co liga jest w miarę równa. W Polsce uniknięto by sytuacji, że byłoby kilku potentatów i reszta chłopcy do bicia, a sami zawodnicy "zeszli' by trochę z ceny widząc sytuację na rynku."

"Tak. Dopóki jest pandemia. Już w zeszłym sezonie powinno się to zrobić. Zawodnicy mają ograniczenie w ilości startów w ligach, a zatem kalendarz nie jest tak napięty."

"Tak, ale powinny być limity budżetowe i klarowne budżety całe, do tego zakazy rozmów transferowych do końca rozgrywek - okres transferowy od 1 dnia po zakończeniu sezonu do 1 dnia przed pierwszym sparingiem w Polsce, do tego 1 okienko transferowe w czerwcu. Żadnego KSM! Zero awansów i spadków chyba że masz odpowiedni budżet."

"Oczywiście, że tak. Jedynym minusem będzie problem z kompletnością niższych lig, poza tym nie widzę żadnych przeciwwskazań do powiększenia ligi. Być może będzie trochę więcej jednostronnych meczów, no ale one były przecież zawsze i nie da się ich wyeliminować."

"Nie w tym sezonie. Takie decyzje powinny być znane przynajmniej 2 lata wcześniej. Nie zmienia się zasad gry w trakcie sezonu. Ten sezon zaczął się już w połowie 2020. jak były prowadzone rozmowy z zawodnikami. Powiększenie tak ale od 2023."


"Uważam że tak! Odświeżyłoby to trochę ligę i było by więcej meczy! Ale tylko po warunkiem wprowadzenia KSM i wyrównania szans dla klubów, które miałyby wejść do Ekstraligi, w przeciwnym razie będziemy powielać system beniaminka. Rzadko kiedy jest tak, że właśnie kluby które awansują mają w czym wybierać przez co są słabe mecze. Jeśli zrobią to mądrze, a nie tak jak ostatnio, jakieś 8-9 lat temu, to jak najbardziej, ale pewnie będzie jak zawsze."

 

Zwrot za pierwszy zakład do 155 PLN z kodem SPEEDWAYNEWS -> sprawdź szczegóły!

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!

0Komentarze

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj się.

Portal www.speedwaynews.pl/ nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.8366 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl