REKLAMAeWinner Banner

Pandemia a stabilność finansowa klubów żużlowych

Kibice Unii Leszno

Kibice Unii Leszno (fot. Karolina Schmidt)

Niebawem upłynie rok od pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Mało kto spodziewał się w marcu 2020 roku, że tajemniczy wówczas wirus ze wschodu tak bardzo wpłynie na naszą codzienność i funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Jak z pandemią radzą sobie kluby żużlowe?


Opustoszałe stadiony
 

Zdecydowanie największym zagrożeniem dla środowiska żużlowego jest kolejny sezon jazdy z surowymi obostrzeniami dotyczącymi liczby widzów. Nie da się ukryć, że to wpływy z biletów są głównym źródłem finansowania klubów. Drużyny na całym świecie po prostu z tego żyją. Obecność fanów nie tylko podczas meczów ligowych, ale również w trakcie zawodów indywidualnych i sparingów to kluczowy element budżetu. Dla Apatora Toruń udział kibiców w turnieju z cyklu SGP to aż 25% całorocznych funduszy.


Koronawirus a sponsorzy
 

Dodatkowym kłopotem są cięcia budżetowe w wielu firmach. O tym problemie otwarcie mówił przed rozpoczęciem sezonu 2020 prezes Fogo Unii Leszno, Piotr Rusiecki. W wyniku ograniczenia wsparcia sponsorów leszczyńskiego klubu budżet mistrzów Polski zmniejszył się o 80% i pod ogromnym znakiem zapytania stanął ekstraligowy start biało-niebieskich w pełnym składzie, nawet mimo renegocjacji kontraktów. Ostatecznie Unia wystąpiła w rozgrywkach.

2020 rok to problemy finansowe przedsiębiorstw spowodowane spadkiem obrotów. Nie wszyscy jednak narzekali na brak pieniędzy. Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się wirtualne waluty, których kursy można śledzić na kryptoportal.pl. Inwestorzy, którzy postawili swego czasu na bitcoina, przeżyli świetny czas, albowiem w grudniu osiągnął on najwyższą cenę w swojej historii. Inwestowanie zyskuje na popularności i to nie tylko w kryptowaluty. Pomagają w tym liczne platformy z szerokimi wyborami instrumentów finansowych, takie jak eToro. Broker eToro to dobry przykład, ponieważ nie tylko udostępnia ci wszelkie narzędzia inwestora, ale ma wbudowany portfel kryptowalutowy. Bezpiecznie przechowasz w nim nie tylko Bitcoina, ale również inne popularne tokeny. Co więcej, koszty handlu są bardzo konkurencyjne w eToro. Opłaty w żaden sposób nie nadwyrężą twoich możliwości do zarobku.


Pomocna dłoń fanów
 

Także kibice mają udział przy pomocy swoim ukochanym klubom. Wraz z informacją o ograniczonym wstępie kibiców na trybuny pojawił się szereg inicjatyw fanów, takich jak: cegiełki, wirtualne karnety, zrzutki czy też licytacje. Trzeba przyznać, że środowisko żużlowe w bardzo trudnym momencie zjednoczyło się, aby pomóc w przetrwaniu nie tylko klubów, ale pośrednio także dyscypliny. Wydaje się, że jeden sezon dzięki staraniom wielu osób był osiągalny, ale czy speedway wytrzyma kolejny rok obostrzeń i cięć? Miejmy nadzieję, że nie będzie to konieczne, a polskie kluby bez finansowych zawirowań dotrwają do końca pandemii.


Artykuł powstał przy współpracy z kryptoportal.pl


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 0.915 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl