REKLAMAeWinner Banner

Kolejna duża impreza na Ukrainie. Żużlowcy w Równem uczczą pamięć swojej legendy. Na starcie trzech Polaków

Żużel w Równem

Żużel w Równem (fot. Damian Kuczyński)

Ukraiński speedway ma przed sobą kolejne święto. Już w najbliższą niedzielę na rówieńskim Mototreku odbędzie się rywalizacja o ważne dla miejscowych zawodników, jak i działaczy trofeum. Zawody są uhonorowaniem legendy tamtejszego żużla - Igora Marko. Organizatorzy przygotowali szereg wyjątkowych nagród, a powalczy o nie m.in. trójka biało-czerwonych.

Na Ukrainie obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na żużel. Pokazują to nie tylko tegoroczne imprezy, ale wszystkie inne, które odbyły się tam na przestrzeni ostatnich lat. W tym sezonie, mieliśmy już takich kilka na Mototreku w Równem. Między innymi Puchar Niepodległości (wyniki TUTAJ), indywidualne mistrzostwa kraju (wyniki TUTAJ), a także finał czempionatu Starego Kontynentu w klasie 125cc (wyniki TUTAJ). Na seniorskich zawodach, zjawiało się na trybunach mniej więcej 7 tysięcy fanów, co podkreślał ze sporym zdumieniem uczestnik tychże imprez - Tomasz Orwat. Zawodnik Kolejarza Opole  był wręcz pod wrażeniem skalą zainteresowania "czarnym sportem", jaka obecnie jest na Ukrainie.

Podziwu nie krył również opiekun polskich mini żużlowców - Paweł Parys, który otwarcie powiedział, że w Polsce nie do pomyślenia by było, żeby na zawody klasy 125cc (czyli notabene dziecięce) przybyło na obiekt aż 5 tysięcy widzów. Przypomnijmy, że złoty medal w tych zawodach wywalczył reprezentant naszego kraju - Krzysztof Harendarczyk. Więcej o sukcesie młodziana można przeczytać TUTAJ.

W nadchodzącą niedzielę pasjonaci żużla za naszą wschodnią granicą będą mieli okazję do zobaczenia kolejnej pasjonującej rywalizacji. Rangę zawodów podnosi fakt, że żużlowcy walczyć będą o trofeum legendy rówieńskiego speedwaya - Igora Marko. Memoriał tego zawodnika rozgrywany jest na Mototreku od 2015 roku. - To ogromne wyzwanie i wielka duma, że możemy organizować turnieje ku pamięci tak wielkiego rajdera. Igor Marko to jedyny mistrz Europy juniorów w naszym żużlu. Było to w 1986 roku - mówi szef klubu z Równego - Siergiej Gołownia.

Triumf Igora Marko w finale IMEJ 1986 w Równem


Puchary dla najlepszej trójki niedzielnych zmagań są okazałe. Wręczą je zawodnikom koledzy z toru ś.p. Igora Marko, tacy jak Igor Zwierjew, Anatolij Zabczyk oraz Wiktor Hajdym. Ten ostatni pełni obecnie rolę trenera rówieńskich żużlowców. 

Tak prezentują się trofea dla najlepszej trójki niedzielnego memoriału. Czekają już na beneficjentów...

 

Dodatkowo, z inicjatywą o kolejne nagrody, wyszedł klub kibica w Równem. Wręczony zostanie specjalny puchar i nagrody finansowe dla zawodników, którzy podczas Memoriału Igora Marko zdołają pobić rekord toru. Obecnie wynosi on 65,32s i należy do Czecha Jana Kvěcha. Najbliżej ustanowienia nowego był Daniel Jeleniewski pod koniec sierpnia podczas zawodów o niepodległość Ukrainy. "Jeleń" uzyskał wówczas wynik 65,52s.

Początek imprezy w niedzielę o godzinie 15:00.

Obsada zawodów:
- Daniel Jeleniewski (Polska)
- Norbert Kościuch (Polska)
- Tomasz Orwat (Polska)
- Ernest Matiuszonok (Łotwa)
- Brayden McGuiness (Australia)
- Andreas Kaag Jensen (Dania)
- Tobias Thomsen (Dania)
- Matias Nielsen (Dania)
- Marko Lewiszyn (Ukraina)
- Stanisław Melniczuk (Ukraina)
- Witalij Łysak (Ukraina)
- Roman Kapustin (Ukraina)
- Stanisław Ogrodnik (Ukraina)

Plakat zapowiadający imprezę

 

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.2639 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl