REKLAMAeWinner Banner

Sebastian Kössler: W przyszłym sezonie liczę na regularne starty w Polsce. Mamy kontakty w Zielonej Górze

Sebastian Kössler

Sebastian Kössler (fot. Damian Kuczyński)

Młodziutki Sebastian Kössler to niewątpliwie nadzieja na lepszą przyszłość żużla w Austrii. Zapewne część kibiców słyszało już o tym zawodniku, gdyż prezentował się chociażby na polskich torach, a także w eliminacjach mistrzostw świata i Europy w kategorii juniorskiej. Siedemnastolatek z powodzeniem wystartował w minioną niedzielę w Pradze, gdzie po turnieju nasz portal zamienił z nim kilka słów. Zapraszamy do przeczytania rozmowy.

Po raz pierwszy polscy kibice mogli zobaczyć Sebastiana Kösslera podczas zmagań w ramach Pucharu Ekstraligi. W 2019 roku startował regularnie w tych rozgrywkach, które w naszym kraju mają „rozkręcić” klasę 250cc. Młody Austriak zdołał nawet stanąć wówczas na podium podczas jednej rundy przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Wywalczył trzynaście „oczek” i był gorszy jedynie od Wiktora Przyjemskiego i Pawła Trześniewskiego.

Aktualnie siedemnastoletni żużlowiec, swoją karierę rozpoczął w 2014 roku. Trening na torze w Eggendorfie na małej maszynie o pojemności 125cc był jego początkiem przygody ze speedwayem. Dziś Sebastian Kössler walczy już w „dorosłym” żużlu i próbuje swoich sił chociażby w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, a także Europy do lat 19. W minioną niedzielę wziął udział w towarzyskich zawodach Speedway Friendship Cup na praskiej Markecie. Wywalczył dla klubu AMD Krško aż jedenaście punktów, czym mocno przyczynił się do zajęcia drużynowo drugiego miejsca. - Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu. Jedenaście punktów i dwie „trójki”, to wynik który bardzo mnie satysfakcjonuje. Oby szło to w coraz lepszym kierunku – mówił w rozmowie z naszym portalem, zaraz po zakończeniu turnieju.

Sebastian Kössler (pierwszy od lewej) był drugim najskuteczniejszym zawodnikiem AMD Krško, zaraz po Nicku Škorji


Czwórmecz w stolicy Czech nie był pierwszą tegoroczną imprezą międzynarodową w wykonaniu Austriaka. - W tym roku wziąłem udział w dokładnie pięciu zawodach. Startowałem na torach w Krško w Słowenii, Güstrow w Niemczech i w Czechach – w Divišov, Pardubicach i teraz w Pradze – wymienia zawodnik. Dodajmy, że w Güstrow była to jedna z eliminacji IMŚJ, natomiast Divišov – IMEJ. Młody żużlowiec zbiera więc coraz więcej szlifów w doborowej stawce. - To jednak nie koniec występów w tym kraju (Czechach – dop. red.), bo w Pardubicach mam wystąpić w październiku w Zlatej Stusze -zapowiada Kössler. – Oczywiście w następnym sezonie również będę walczył o występy w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów. To jeden z głównych celów dla mnie – dodaje.

Jak się okazuje, Austriak jeszcze w tym miesiącu wystąpi również w Polsce. Jego nazwisko widnieje na liście startowej kolejnej edycji Memoriału Rycerzy. - W zbliżający się weekend będę startował w Memoriale Rycerzy Speedwaya, który odbędzie się w Zielonej Górze. Być może w przyszłym sezonie będę miał więcej okazji do występów w Polsce. Mam na to ogromną nadzieję – mówi siedemnastolatek. Jego ojciec Gerhard, który sprawuje pieczę nad sprzętem i rozwojem zawodnika, ma wiele przyjaciół w Polsce. Jak wyniknęło w trakcie rozmowy, istnieje szansa, że Sebastian będzie już niedługo rozwijał się na torach w naszym kraju. – Mamy bardzo dobry kontakt w Zielonej Górze właśnie, a także z Markiem Hućko. Musimy poczekać i zobaczyć, jak to wszystko się rozwinie – tłumaczy.

Sebastian startuje w charakterystycznym wyróżniającym się, biało-czerwonym kewlarze (na zdjęciu podczas zawodów w Pradze)


Nie sposób było nie zapytać o ogólną sytuację żużla w Austrii. W kraju tym czynne są dwa ośrodki – Sankt Johann i Mureck, leżący na granicy ze Słowenią. Jednak ostatnimi czasy, próżno szukać tam jakichkolwiek zawodów. - W tym roku niestety jest ciężko z jazdą na austriackich obiektach. Odbyły się tylko dwa treningi. Zawody, które były w planie, zostały odwołane. Wszystko związane z pandemią koronawirusa – wyjaśnia.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie Sebastian Kössler jest jedynym zawodnikiem młodego pokolenia, który może na tę chwile coś zdziałać w światowym żużlu. - W Austrii nie mamy w ogóle zawodników na żużlu. Obecnie oprócz mnie jeździ tylko trzydziestoletni Daniel Gappmaier. Tak więc nie wygląda to najlepiej. Nie jestem optymistą, jeśli mamy patrzeć na przyszłość speedwaya w tym kraju.

Wszystkich zainteresowanych występem Sebastian Kösslera, zapraszamy do śledzenia relacji LIVE z Memoriału Rycerzy w Zielonej Górze, który odbędzie się w sobotę 18 września o godzinie 14:00. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ NAJNOWSZE WYWIADY Z INNYMI ZAWODNIKAMI MŁODEGO POKOLENIA:
--> DANII - PATRICKIEM BÆKIEM - KLIKNIJ TUTAJ
--> SZWECJI - ANTONEM KARLSSONEM - KLIKNIJ TUTAJ
--> AUSTRALII - LIAMEM MAYEM - KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: inf. własna


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
Artykuł załadowany: 1.125 sekundy

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl